0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIUzņēmuma darbinieks valsts aizsardzības militārajā dienestā

Uzņēmuma darbinieks valsts aizsardzības militārajā dienestā

Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,

Vai, lūdzu, varētu sniegt skaidrojumu par darbiniekiem, kuri brīvprātīgi pieteikušies un ir iesaukti valsts aizsardzības militārajā dienestā? Saistībā ar Valsts aizsardzības likuma un Darba likuma punktiem ir neskaidrības, kāds prombūtnes veids (kods) jāiesniedz VID EDS? Vai būs korekti, ja darba devējs piešķir uz dienesta laiku atvaļinājumu bez darba algas saglabāšanas, jo dienesta laiks neuzkrāj ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, bet Darba likumā norādīts, ka atvaļinājums bez darba algas saglabāšanas uzkrāj ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu par četrām kalendārajām nedēļām?  Ja iestājusies pārejoša darbnespēja, vai darba devējam ir pienākums apmaksāt darbnespējas A lapu, ja darbinieks…


Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu


Izmēģini 7 dienas tikai par 1€ *

IZMĒĢINĀT

* Turpinās automātiski, par 24,99 €/mēnesī, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

Jau ir abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
jaunākie
vecāki populārakie
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Uzņēmuma darbinieks valsts aizsardzības militārajā dienestā
Foto: © Sean Murphy – stock.adobe.com
Vai, lūdzu, varētu sniegt skaidrojumu par darbiniekiem, kuri brīvprātīgi pieteikušies un ir iesaukti valsts aizsardzības militārajā dienestā?
Saistībā ar Valsts aizsardzības likuma un Darba likuma punktiem ir neskaidrības, kāds prombūtnes veids (kods) jāiesniedz VID EDS? Vai būs korekti, ja darba devējs piešķir uz dienesta laiku atvaļinājumu bez darba algas saglabāšanas, jo dienesta laiks neuzkrāj ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu, bet Darba likumā norādīts, ka atvaļinājums bez darba algas saglabāšanas uzkrāj ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu par četrām kalendārajām nedēļām? 
Ja iestājusies pārejoša darbnespēja, vai darba devējam ir pienākums apmaksāt darbnespējas A lapu, ja darbinieks darba vietā neveic amata pienākumus?

Atbilde

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore
Maija Grebenko,
Mg.sci.oec.,
Foto: Aivars Siliņš

Ja nav skaidrības konkrētajā likumā vai ir atrodamas pretrunas starp spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem (šeit pret Darba likuma (DL) normu — 152. pantu), tad parasti jāvadās no tās normas, kura ir «svaigāka». Tādēļ uzskatu, ka Valsts aizsardzības dienesta likums (VADL) ir gan pēdējais, kas pieņemts (2023. gadā), gan speciāls attiecībā uz esošo situāciju.

Līdz ar to uzskatu, ka spēkā ir VADL norma un atvaļinājums iesauktajām (arī tām, kas pieteikušās) personām netiek uzkrāts.

Vienlaikus ir arī laba ziņa — pildot valsts aizsardzības dienestu, dienējošam personām ir nodrošināta pilna sociālā apdrošināšana — pensijai, pret bezdarbu, invaliditātei, maternitātei, paternitātei, slimības un vecāku apdrošināšanai. Tas nozīmē, ka dienesta laiks tiks ieskaitīts valsts pensijas apdrošināšanas stāžā, kā arī militārpersonu izdienas stāžā (no tā pēcāk var būt atkarīgi dažādi «labumi»). Turklāt karavīriem ir apmaksāta veselības aprūpe.

Prombūtne saucama par atvaļinājumu bez samaksas (DL 153. panta 1.2 daļa), un, piešķirot to, VID EDS jāsūta ziņas par darba ņēmēju ar atbilstošu kodu (50, 51).

Ar ko saistīts jautājums par A lapas apmaksu/neapmaksu? Ko nozīmē «darbinieks darba vietā neveic amata pienākumus»? Darba devēja pienākums apmaksāt darbnespēju rodas situācijā, kad darbinieks zaudē ieņēmumus sakarā ar attaisnoto prombūtni (piemēram, slimojot), tādēļ jāzina iemesls pienākumu neveikšanai.

Valsts aizsardzības dienesta likuma 27. pants

Atbrīvošana no darba (amata) pienākumu pildīšanas un mācībām (studijām)

(2) Darba devējs darbiniekam, kurš atbrīvots no darba (amata) pienākumu pildīšanas, saglabā iepriekšējo darbu (amatu) vai nodrošina līdzīgu vai līdzvērtīgu darbu (amatu) ar darbiniekam ne mazāk labvēlīgiem darba apstākļiem un nodarbinātības noteikumiem. Valsts aizsardzības dienesta izpildes laiks nav ieskaitāms laikā, kas dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Izglītības iestāde pilsonim, kurš atbrīvots no mācībām (studijām), saglabā tiesības turpināt mācības (studijas) ar tiem pašiem nosacījumiem, kādi bija pirms iesaukšanas.

Darba likuma 152. pants

Laiks, kas dod tiesības uz ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu

(2) Šā panta pirmajā daļā minētajā laikā neieskaita bērna kopšanas atvaļinājuma laiku un atvaļinājuma laiku bez darba samaksas saglabāšanas, kas ir ilgāks par četrām nedēļām viena gada laikā.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2023. gada novembra (503.) numurā.

Jums arī varētu interesēt...