0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIZiņojums par «garu» atvaļinājumu

Ziņojums par «garu» atvaļinājumu

Maija Grebenko, Mg.sci.oec.

Kā korekti uzrādīt atvaļinājuma naudu, IIN un VSAOI darba devēja ziņojumā, ja atvaļinājums ir tik garš, ka iestiepjas trīs mēnešos? Atbilde Darba devēja ziņojuma aizpildīšanas pamatprincips: ik mēnesi norādīt informāciju par darba ņēmēja ieņēmumiem un no tiem aprēķinātajiem nodokļiem. Ieņēmumiem jābūt uzrādītiem par katru konkrētu mēnesi, nevis aprēķināt visu summu par trim mēnešiem un uzrādīt to vienā ziņojumā, pamatojot savu darbību ar to, ka atvaļinājuma nauda ne tikai aprēķināta, bet arī izmaksāta (visbiežāk) pirms atvaļinājuma. Turklāt vienlaikus ar atvaļinājuma naudu (pirmajā un…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Ziņojums par «garu» atvaļinājumu
Foto: © phpetrunina14 — stock.adobe.com

Kā korekti uzrādīt atvaļinājuma naudu, IIN un VSAOI darba devēja ziņojumā, ja atvaļinājums ir tik garš, ka iestiepjas trīs mēnešos?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.
Foto: Aivars Siliņš

Darba devēja ziņojuma aizpildīšanas pamatprincips: ik mēnesi norādīt informāciju par darba ņēmēja ieņēmumiem un no tiem aprēķinātajiem nodokļiem. Ieņēmumiem jābūt uzrādītiem par katru konkrētu mēnesi, nevis aprēķināt visu summu par trim mēnešiem un uzrādīt to vienā ziņojumā, pamatojot savu darbību ar to, ka atvaļinājuma nauda ne tikai aprēķināta, bet arī izmaksāta (visbiežāk) pirms atvaļinājuma. Turklāt vienlaikus ar atvaļinājuma naudu (pirmajā un trešajā mēnesī) parasti tiek aprēķināta darba samaksa par laiku pirms atvaļinājuma un pēcāk arī par laiku pēc atvaļinājuma.

Arī MK noteikumu Nr. 827 (par VSAOI un IIN) 22. punktā minēts: darba ņēmējam aprēķinātā atvaļinājuma samaksa un no tās aprēķinātās obligātās iemaksas sadalāmas pa tiem pārskata mēnešiem, par kuriem atvaļinājuma samaksa aprēķināta. Tādējādi vispirms grāmatvedis aprēķina darbinieka algu par pirms atvaļinājuma nostrādāto laiku, nosaka dienas vidējo izpeļņu un aprēķina atvaļinājuma naudu atsevišķi katram no trijiem mēnešiem un pēcāk aprēķina algu pēc atvaļinājuma. Līdz ar to grāmatvedim būs iespējams atsevišķi norādīt summas par katru no trim mēnešiem.

Kas jānorāda atvaļinājuma pirmajā mēnesī?

Vispirms par principu. Saskaņā ar Valsts sociālās apdrošināšanas likuma (VSA likums) 21. panta 1. un 9. daļu darba devējs iemaksā vienotajā nodokļu kontā obligātās iemaksas par katru darba ņēmēju reizi mēnesī līdz pārskata mēnesim sekojošā mēneša 23. datumam. Bet, ja tiek nokavēta algotā darba ienākumu izmaksa, darba devēja pienākums ir veikt obligātās iemaksas par aprēķinātajiem darba ienākumiem termiņā, kādā tās būtu jāveic, ja darba ienākumi būtu izmaksāti laikus. Tātad neatkarīgi no izmaksas VSAOI ir jāveic no aprēķinātajām un darba devēja ziņojumā norādītajām iemaksām.

Ja pienācis laiks iesniegt ziņojumu par pirmo mēnesi, tad darba devēja ziņojuma 4. ailē būtu jāuzrāda tikai atvaļinājuma nauda par pirmo mēnesi un alga par šajā mēnesī nostrādātolaiku pirms atvaļinājuma. Savukārt VSAOI par aprēķināto un izmaksāto atvaļinājuma naudu kopā ar līdz atvaļinājumam nostrādātā laika apmaksu būtu jāuzrāda 5. ailē un jāsamaksā līdz nākamā mēneša 23. datumam. Tātad ziņojumā parādās tikai daļa informācijas (atskaite tikai par atvaļinājuma pirmo mēnesi).

Ar iedzīvotāju ienākuma nodokli — mazliet sarežģītāk.

Sakarā ar to, ka izmaksāta visa aprēķinātā summa, no tās jābūt ieturētam ienākuma nodoklim. Kā zināms, pirms piemēro IIN likmi, no aprēķinātās kopsummas jāatskaita vismaz VSAOI darba ņēmēja daļa (pieņemam, ka darbiniekam nav neapliekamā minimumu un atvieglojumu).

Tas nozīmē, ka grāmatvedis no iepriekš veiktajām darbībām sasummē visas aprēķinātās summas (alga + atvaļinājuma kopsumma), atskaita 10,5% VSAOI darba ņēmēja daļu un no šīs starpības nosaka IIN, piemēram, pēc likmes 20%.

Tātad pirmā mēneša ziņojumā būs uzrādīta alga un atvaļinājuma nauda par pirmo mēnesi, VSAOI no tās, bet 8. ailē — IIN no visas izmaksātās kopsummas. Vienlaikus jāaprēķina VSAOI — darba devēja daļa.

Kas jāuzrāda otrajā mēnesī?

Otrā mēneša ziņojumā jāuzrāda tikai atvaļinājuma nauda un atbilstošas VSAOI (4. un 5. aile), bet 8. aile (IIN) būs tukša, jo nodoklis jau tika ieturēts iepriekš. Neaizmirstam arī aprēķināt VSAOI darba devēja daļu un riska nodevu.

Trešajā mēnesī papildu aprēķins

Ziņojums par trešo atvaļinājuma mēnesi, protams, būs jāaizpilda, mēnesim beidzoties un zinot, kāda alga nopelnīta pēc atvaļinājuma. 

Iepriekš noteiktā atvaļinājuma nauda un alga, kas aprēķināta par mēneša daļu pēc atvaļinājuma, jāuzrāda 4. ailē un 5. ailē — atbilstošas VSAOI no kopsummas (jāaprēķina arī darba devēja daļa un riska nodeva).

Savukārt ziņojuma 8. ailē būs IIN, bet tikai no algas summas, kas aprēķināta par darbu pēc atvaļinājuma. 

Plašāks apraksts ar aprēķinu — Bilance Nr. 10, 2021. gads - raksts "Atvaļinājums, kas sākas vienā, bet beidzas aiznākamajā mēnesī"

.

Kādas rodas atšķirības, ja atvaļinājuma naudu un visus nodokļus uzrāda vienā mēnesī, kad atvaļinājums sākas? 

Atbilde

«Dārgāka» atšķirība var būt, ja atvaļinājuma pirmais mēnesis būtu vienā ceturksnī, bet otrais un trešais mēnesis — nākamajā ceturksnī. Īpaši, ja darbiniekam noteikta minimālā alga.

Sakarā ar to VID un VSAA visām fiziskajām personām monitorē iemaksu objektu pa ceturkšņiem (nevis pa mēnešiem), tad sākumā būs uzrādīta liela summa (pagaidām bez sekām), toties pēcāk vairs nebūs ko uzrādīt pārējos atvaļinājuma mēnešos vai būs uzrādītas mazākas summas. Līdz ar to veidojas situācija, kad darba devējam būs jāveic papildu minimālās sociālās iemaksas.

Arī VSAA varētu rasties jautājumi, nosakot vidējo apdrošināšanas iemaksu algu un «redzot» tukšus mēnešus, kuri nav apstiprināti ar attiecīgajiem kodiem.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2022. gada jūlija (487.) numurā.