0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

BIZNESSFINANSES2023. gadā ALTUM piedāvātās atbalsta programmas komersantiem un iedzīvotājiem

2023. gadā ALTUM piedāvātās atbalsta programmas komersantiem un iedzīvotājiem

Valsts attīstības finanšu institūcija ALTUM informē par atbalsta programmām, kādas var izmantot gan biznesa attīstībai, gan iedzīvotāju sadzīves vajadzībām. Atbalsts Krievijas militārās agresijas pret Ukrainu radīto seku mazināšanai Aizdevumu un garantiju finanšu instrumenti Krievijas militārās agresijas pret Ukrainu radīto seku uz ekonomiku mazināšanai būs pieejami visu 2023. gadu. To paredz 2022. gada 20. decembrī valdībā apstiprinātie programmas noteikumu grozījumi. Līdz 2022. gada beigām piešķirti ir 15 aizdevumi par kopējo summu 5,5 miljoni eiro. Aizdevumu pieteicēji pārstāv ļoti daudzveidīgas tautsaimniecības nozares – pieteikumi ir gan apstrādes rūpniecības nozarēs - t.sk. pārtikas, gan dzērienu…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī*

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: RODNAE Productions: https://www.pexels.com/

Valsts attīstības finanšu institūcija ALTUM informē par atbalsta programmām, kādas var izmantot gan biznesa attīstībai, gan iedzīvotāju sadzīves vajadzībām.

Atbalsts Krievijas militārās agresijas pret Ukrainu radīto seku mazināšanai

Aizdevumu un garantiju finanšu instrumenti Krievijas militārās agresijas pret Ukrainu radīto seku uz ekonomiku mazināšanai būs pieejami visu 2023. gadu. To paredz 2022. gada 20. decembrī valdībā apstiprinātie programmas noteikumu grozījumi. Līdz 2022. gada beigām piešķirti ir 15 aizdevumi par kopējo summu 5,5 miljoni eiro. Aizdevumu pieteicēji pārstāv ļoti daudzveidīgas tautsaimniecības nozares – pieteikumi ir gan apstrādes rūpniecības nozarēs - t.sk. pārtikas, gan dzērienu ražošana, ķīmisko produktu ražošana un apstrāde. Tāpat ir saņemti pieteikumi lauksaimniecības produktu pārstrādes, kā arī primārās lauksaimniecības jomā. Visvairāk aizdevuma pieteikumu apstiprināti Rīgas reģionā, taču apstiprināti aizdevumi arī klientiem Latgales, Zemgales, Kurzemes reģionos.

ES Atveseļošanās fonda programmas

2022. gadā ALTUM kopā ar Ekonomikas ministriju sagatavoja un sāka īstenot trīs jaunas Eiropas Savienības (ES) Atveseļošanās fonda aizdevumu programmas ar kapitāla atlaidi:

  • daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanai,
  • uzņēmumu energoefektivitātes uzlabošanai, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju ieviešanai un elektroauto iegādei,
  • zemu izmaksu īres namu būvniecībai.

Ir sagatavota un 2023. gada sākumā tiks uzsākta arī programma uzņēmumu digitalizācijas atbalstam.

Atveseļošanās fonda programmas uzņēmēju un iedzīvotāju atbalstam kopā paredzēti 174 miljoni EUR.

Uzņēmumu energoefektivitātes programmā 4. janvārī noslēgusies pirmā projektu iesniegšanas kārta un ALTUM sākusi projektu izvērtēšanu. Programmai kopumā paredzēt 80,5 miljoni eiro un projekti tiks pieņemti trīs atlases kārtās, katra divu mēnešu garumā. Uzņēmumu iesniegtie projekti tiks savstarpēji salīdzināti atklātos konkursos, kuros lielāku punktu skaitu saņems projekti, kas nodrošinās lielāko siltumnīcefekta gāzu emisiju samazinājumu vai primārās enerģijas samazinājumu, rēķinot uz atbalsta 1000 eiro. Sākotnēji lielākā interese no uzņēmumiem ir par enerģijas ražošanu no atjaunojamajiem energoresursiem, kā arī par energoefektivitātes projektiem – ēku siltināšanu, iekārtu nomaiņu.

Atbalsts zemu izmaksu īres namu būvniecībai Latvijas reģionos paredzēts,  lai veicinātu uzņēmējdarbības aktivitāti un iedzīvotājiem nepieciešamo zemu īres izmaksu mājokļu pieejamību reģionos. Ar programmas atbalstu līdz 2026. gadam plānots sekmēt aptuveni 700 jaunu dzīvokļu būvniecību. Atbalsta programmas apjoms ir 43 miljoni eiro. Cenas ziņā pieejami mūsdienīgi mājokļi tiks izīrēti mājsaimniecībām, kas nespēj iegādāties dzīvokļus uz tirgus nosacījumiem, vienlaikus tiks veicināta darbaspēka pieejamība un ekonomiskā aktivitāte reģionos. Interesi par atbalsta saņemšanas kārtību līdz šim izrādījuši aptuveni 15 nekustamo īpašumu attīstītāji par projektu īstenošanu Valmierā, Alūksnē, Liepājā, Ventspilī, Ogrē. Jāņem vērā, ka attīstītājam pirms pieteikuma iesniegšanas jāpaveic vairāki mājasdarbi, tai skaitā pašvaldībā, kurā ir vēlme būvēt īres namu, jāsaņem pilnvarojuma līgums, kā arī jāvēršas pie bankas par projekta finansēšanas iespējām.

2022. gada 8. decembrī ALTUM sāka pieņemt pieteikumus jaunajā daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanas programmā, un šobrīd projektu iesniedzējiem ir aktīvs iesniedzamo dokumentu sagatavošanas periods. Tajā pieejamais finansējums ir 57,2 miljoni EUR, un tas paredzēts aptuveni 170 daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanai un pārejai uz atjaunojamiem energoresursiem. Vienlaikus noslēgumam tuvojas iepriekšējā, 2016. – 2023. gada daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanas programma, kurā jau piešķirti 145 miljoni EUR jeb 86% no kopējā programmas finansējuma. ALTUM iesniegti 989 projekti, pabeigti – 366, daļa ir dažādās citās īstenošanās stadijās, savukārt vēl daļa māju no projekta ieceres ir atteikušās.

Atbalsts lielu investīcijas projektu īstenošanai

2022. gada sākumā tika atklāta jauna valsts atbalsta programma lielo investīciju projektu īstenošanai, kuras mērķis ir stimulēt Latvijas tautsaimniecībai nozīmīgu projektu īstenošanu. Programmas kopējais apjoms ir aptuveni 150 miljoni eiro.

Programmas finansējuma saņemšanai virzītie projekti pārstāv plašu nozaru spektru: elektronika, fotonika, farmācija, poligrāfija, mašīnbūve, metālapstrāde, kokapstrāde, būvmateriālu ražošana, pārtikas pārstrāde, iepakojuma pārstrāde. Projekti, kas izturējuši atlasi, ir visos Latvijas reģionos – pa diviem projektiem Kurzemē, Latgalē un Pierīgā, četri Vidzemē, pieci Zemgalē un seši Rīgā. Kopējais investīciju apjoms ir 738 miljoni eiro, no kuriem ALTUM aizdevumi ar kapitāla atlaidi ir 146 miljoni eiro. To projektu vietā, kuri nekvalificēsies ALTUM aizdevumam, LIAA izvērtēšanai ALTUM iesniegs nākamos rindas secībā.

Atbalsts privātmāju energoefektivitātei

ALTUM privātmāju energoefektivitātes uzlabošanas un elektroenerģijas ražošanas programmā līdz 2022. gada 16. decembrim ir iesniegti 1338 projekti, un ar tiem rezervēti jau 97% programmas finansējuma. Privātmāju īpašnieki vēlas gan uzstādīt saules paneļus, gan veikt energoefektivitāti uzlabojošus pasākumus.

ALTUM turpina ikdienas programmas

Nemainīgi stabils un augošs ir pieprasījums visos ALTUM ikdienas finanšu instrumentos. Vislielākais aizdevumu apjoms (32 miljoni EUR) ir piešķirts mazo un vidējo uzņēmumu programmā. Savukārt visvairāk (310) aizdevumu piešķirti programmā “Mazie aizdevumi lauku teritorijās: Jaunajiem uzņēmējiem" kā katru gadu aizdevumi ir aptuveni 5 miljoni EUR.

2022. gadā ALTUM izsniedza pirmo aizdevumu daudzdzīvokļu māju remontu aizdevumu programmā. Līdz šim remonta aizdevumu programmā atbalstīti 48 projekti par kopējo summu 3,1 miljons eiro. Aktīvākie rajoni ir Rīga un Pierīga - 60% pēc summas apmēra; Kurzeme (16%), Zemgale (12%), Vidzeme (10%) Savukārt februārī programmai "Aizdevums daudzdzīvokļu īres māju renovācijai" sāka pieteikties īres un vēsturisko namu īpašnieki, lai saņemtu finansējumu ēku renovācijai, atjaunošanai, pārbūvei un teritorijas labiekārtošanai.

Jūnijā valdība pagarināja akcelerācijas fondu darbības termiņu līdz jaunā ES plānošanas perioda programmas izstrādei. Akcelerācijas pakalpojumus turpināja sniegt “Buildit Latvia un “Commercialization Reactor”. Latvijā pirmo reizi izveidotie publiskie jaunuzņēmumu akcelerācijas fondi investējuši 107 uzņēmumos, kopumā šo uzņēmumu attīstībā pirmssēklas investīciju veidā ieguldot 5,3 miljonus eiro no Eiropas Reģionālās attīstības fonda resursiem.

Pieprasījums pēc mājokļu garantijām, neraugoties uz karu Ukrainā un būvniecības cenu pieaugumu, visu gadu saglabājās stabils. Kopumā ģimenēm ar bērniem un jaunajiem speciālistiem ALTUM izsniedzis garantijas 238 miljonu eiro apjomā kopumā vairāk nekā 24,5 tūkstošiem ģimeņu un pieciem tūkstošiem jauno speciālistu. ALTUM garantiju atbalsts palīdzējis iedzīvotājiem saņemt hipotekāros aizdevumus bankās gandrīz 2 miljardu eiro apjomā. ALTUM sniedz arī vienreizēju subsīdiju “Balsts” daudzbērnu ģimenēm bankas aizdevuma pirmās iemaksas samazināšanai mājokļa iegādei vai būvniecībai. Līdz šim izmaksātas 980 subsīdijas gandrīz 8 miljonu eiro kopsummā.

2023. gada 5. janvārī ALTUM sāka piešķirt garantijas mājokļu iegādei arī Nacionālo bruņoto spēku karavīriem. Garantija bankas aizdevumam NBS karavīriem tiek sniegta pirmās iemaksas veikšanai mājokļa iegādei vai tā būvniecībai. Pirmā banka, kas sāks nodrošināt kredītus ar valsts garantijām, ir Swedbank. Tuvākajā laikā programmai gatavojas pievienoties arī citas bankas, kuras strādā ar ALTUM garantiju programmām.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: