0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAAtbilde uz jautājumu par saimnieciskās darbības veicēja grāmatvedības kārtošanu

Atbilde uz jautājumu par saimnieciskās darbības veicēja grāmatvedības kārtošanu

Jautājums: Individuālais komersants, kurš nodarbojas ar automobiļu pulēšanu, krāsošanu un ir reģistrēts VID kā saimnieciskās darbības veicējs, nodod utilizācijai kartona kastes, plēves utt. un par to saņem Ls 1000.00  uz norēķinu kontu. Kurā ailē atspoguļot šo ienākumu "saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu žurnālā"? Kādi nodokļi ir jāmaksā un kad? Kādiem dokumentiem jābūt, lai identificētu šo darījumu? Atbildi sagatavojusi Inguna Leibus, Dr.oec., LLU Grāmatvedības un finanšu katedras asociētā profesore Jautājumu droši vien uzdod saimnieciskās darbības veicējs, kurš reģistrēts VID, nevis individuālais komersants, jo vienlaicīgi abi statusi nav iespējami. Turklāt individuālais komersants ir reģistrēts komercreģistrā un reģistrāciju veic Uzņēmumu reģistrā. Lai gan…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Inguna LeibusJautājums: Individuālais komersants, kurš nodarbojas ar automobiļu pulēšanu, krāsošanu un ir reģistrēts VID kā saimnieciskās darbības veicējs, nodod utilizācijai kartona kastes, plēves utt. un par to saņem Ls 1000.00  uz norēķinu kontu. Kurā ailē atspoguļot šo ienākumu "saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu žurnālā"? Kādi nodokļi ir jāmaksā un kad? Kādiem dokumentiem jābūt, lai identificētu šo darījumu? Atbildi sagatavojusi Inguna Leibus, Dr.oec., LLU Grāmatvedības un finanšu katedras asociētā profesore
Jautājumu droši vien uzdod saimnieciskās darbības veicējs, kurš reģistrēts VID, nevis individuālais komersants, jo vienlaicīgi abi statusi nav iespējami. Turklāt individuālais komersants ir reģistrēts komercreģistrā un reģistrāciju veic Uzņēmumu reģistrā. Lai gan šoreiz abos gadījumos atbilde ir vienāda. Ienākums no utilizācijas ir ieņēmumi no saimnieciskās darbības un jāatspoguļo kopā ar citiem ieņēmumiem 14. ailē „Ieņēmumi no citiem saimnieciskās darbības veidiem”. Ja saimnieciskās darbības veicējs vēlas, ieņēmumus var izdalīt atsevišķā ailē, bet būtība no tā nemainās, jo šie ieņēmumi tiek aplikti ar nodokļiem vispārējā kārtībā. Tātad šie ieņēmumi tiek pieskaitīt ieņēmumiem no saimnieciskās darbības un par tiem tiek aprēķināts iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN), iesniedzot gada ienākumu deklarāciju līdz nākamā gada 1.jūnijam. Atbilstoši aprēķiniem deklarācijā IIN jāsamaksā līdz 16. jūnijam. Turklāt katru mēnesi jāaprēķina gūtais ienākums (ieņēmumi no saimnieciskās darbības – izdevumi, kas attiecas uz saimniecisko darbību jeb 14. aile mīnus 20. aile žurnālā), lai noteiktu, vai nav sasniegts VSAOI objekts (šogad Ls 200), jo tad jāmaksā arī pašnodarbinātā VSAOI. To maksā pēc katra ceturkšņa sekojošajā mēnesī līdz 15. datumam, tātad par 3. ceturksni (jūlijs, augusts, septembris) līdz 15. oktobrim. Ja nauda tiek saņemta uz norēķinu kontu, tad par darījumu jāizraksta pavadzīme. Ja pats saimnieciskās darbības veicējs to nav darījis, tad var vienoties, ka dokumentu, uz kura pamata notiek norēķins, izraksta pircējs.