0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

TIESĪBASIkvienam ir tiesības iebilst automatizētai datu apstrādei

Ikvienam ir tiesības iebilst automatizētai datu apstrādei

Ikvienam cilvēkam, kura dati tiek apstrādāti kādam konkrētam mērķim, Vispārīgajā Datu aizsardzības regulā ir noteiktas plašas tiesības, kā šo apstrādi kontrolēt. Datu Valsts inspekcija atgādina, ka tās ir tiesības uz informāciju (būt informētam), piekļūt saviem datiem, labot, dzēst, ierobežot, pārnest savus datus no vienas organizācijas uz citu (noteiktos gadījumos), iebilst. Tāpat ikvienam ir tiesības iebilst, lai attiecībā uz viņu netiek pieņemts lēmums, kura pamatā ir tikai automatizēta apstrāde. Respektīvi, ja noteiktā gadījumā lēmumu pieņem, piemēram, mākslīgais intelekts, tad organizācijai, kura veic šādu lēmuma pieņemšanu, ir jāinformē cilvēks, dodot iespēju apstrīdēt šo…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Vai drīkst norādīt personas kodu
Foto: Emiliano VittoriosiUnsplash

Ikvienam cilvēkam, kura dati tiek apstrādāti kādam konkrētam mērķim, Vispārīgajā Datu aizsardzības regulā ir noteiktas plašas tiesības, kā šo apstrādi kontrolēt. Datu Valsts inspekcija atgādina, ka tās ir tiesības uz informāciju (būt informētam), piekļūt saviem datiem, labot, dzēst, ierobežot, pārnest savus datus no vienas organizācijas uz citu (noteiktos gadījumos), iebilst.

Tāpat ikvienam ir tiesības iebilst, lai attiecībā uz viņu netiek pieņemts lēmums, kura pamatā ir tikai automatizēta apstrāde. Respektīvi, ja noteiktā gadījumā lēmumu pieņem, piemēram, mākslīgais intelekts, tad organizācijai, kura veic šādu lēmuma pieņemšanu, ir jāinformē cilvēks, dodot iespēju apstrīdēt šo lēmumu un pieprasīt arī cilvēka iesaisti lēmuma pieņemšanā.

Šāda prakse, kad mūsu dati tiek apstrādāti automatizēti, mūsdienās kļūst aizvien populārāka. Piemēram, tiešsaistes mazumtirgotājs izmanto algoritmus, lai apstrādātu mūsu pasūtījumu.

Datu regula dod cilvēkam tiesības netikt pakļautam lēmumiem, kuri tiek pieņemti tikai ar automatizētiem līdzekļiem. Jo īpaši, ja šie lēmumi var būtiski ietekmēt cilvēka likumīgās tiesības vai tā personīgos apstākļus. Šo pamattiesību mērķis ir aizsargāt mūsu autonomiju un labklājību no iespējamām algoritmiskās lēmumu pieņemšanas kļūmēm.

Automatizēta datu apstrāde ir atļauta:

  • ja ir saņemta cilvēka nepārprotamu piekrišanu šādai datu apstrādei;
  • ja tiesību akti atļauj izmantot algoritmus un ir noteiktas pienācīgas garantijas attiecībā uz personas tiesībām un brīvībām;
  • vai, lai noslēgtu līgumu vai izpildītu līguma noteikumus (ja mērķi nevar sasniegt citā veidā).

Svarīgi ievērot:

  • ikvienam ir jābūt informētam par tiesībām izvēlēties – lēmumu pieņem bez cilvēka (organizācijas darbinieka) iejaukšanās procesā vai ar cilvēka (organizācijas darbinieka) iejaukšanos lēmumu pieņemšanas procesā;
  • patērētājiem ir tiesības paust savu viedokli un apstrīdēt lēmumus, kas mūs ietekmē;
  • īpašu kategoriju dati nedrīkst tikt izmantoti uz algoritmiem balstītos lēmumos bez nepārprotamas piekrišanas vai cita tiesiska pamata.

Īpašu uzmanību jāpievērš datu apstrādei, ko veic kredītiestādes. Piemēram, ja piesakāties kredītam tiešsaistē un pieteikums tiek izvērtēts, izmantojot noteiktu algoritmu un tiek pieņemts lēmums atteikt kredīta piešķiršanu bez cilvēka iesaistīšanās, tas varētu negatīvi ietekmēt cilvēka finansiālo labklājību. Uzsākot procesu, kredītdevēja iestādei ir skaidri jāinformē par to, kā dati tiks izmantoti un ka lēmums tiks pieņemts automatizēti.

PIEKRIŠANA. Šādā gadījumā pirms pieteikuma iesniegšanas var tikt lūgta jūsu piekrišana. Noklikšķinot uz “Es piekrītu” vai citādā veidā sniedzot savu piekrišanu ar aktīvu darbību, jūs kredītdevēja iestādei esat  atļāvis jūsu datus apstrādāt automatizēti. Piekrišanai ir jāatbilst visām Datu regulas prasībām.

PIEPRASĪT CILVĒKA IESAISTI. Ja uzskatāt, ka algoritmiskais lēmums var būt neobjektīvs, jums ir tiesības pieprasīt, lai jūsu pieteikums pārskata iestādes darbinieks. Kredītdevēja iestādei ir jāizpilda jūsu lūgums.

Tas nozīmē, ka Datu regula dod tiesības saglabāt kontroli pār personas datiem un nodrošina, lai ar algoritmu palīdzību pieņemtie lēmumi neapdraudētu cilvēka labklājību vai juridiskās tiesības.

"Bilances" abonēšanai - dažādas iespējas. Izvēlies sev izdevīgāko!

Interesenti var izvēlēties, kā abonēt un lasīt BILANCI - to iespējams saņemt gan drukātā veidā savā pastkastītē, gan lasīt e-vidē portālā tiešsaistē, gan izvēlēties Grāmatveža komplektu vai Bilances Zelta komplektu, kam arī iespējams gan papīra, gan elektroniskais formāts. Uzziniet vairāk, kādas iespējas piedāvā katrs no variantiem!