0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIKā praktiski darbosies saimnieciskās darbības ieņēmumu konts?

Kā praktiski darbosies saimnieciskās darbības ieņēmumu konts?

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

Plānots, ka pašnodarbinātajiem, mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem, arī autoratlīdzību saņēmējiem, kas reģistrējušies kā saimnieciskās darbības veicēji, jau drīzumā būs pieejams saimnieciskās darbības ieņēmumu konta pakalpojums, kas faktiski atbrīvos nodokļu maksātāju no gandrīz jebkurām nodokļu aprēķināšanas, deklarēšanas un maksāšanas darbībām, paveicot tās automātiski. Sīkāk par iecerēto informē Laila Kelmere, praktizējoša grāmatvede, SIA L.Kelmeres birojs valdes locekle. Nodokļu maksātājs par saimnieciskās darbības kontu varēs pieteikt kontu, kas atbilst noteiktiem kritērijiem: Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas likuma izpratnē klasificējams kā maksājumu konts, bet nav patērētāja pamatkonts; Konts ir atvērts kredītiestādē vai ES dalībvalsts kredītiestādes filiālē, kura piedāvā…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Photo on VisualHunt

Plānots, ka pašnodarbinātajiem, mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem, arī autoratlīdzību saņēmējiem, kas reģistrējušies kā saimnieciskās darbības veicēji, jau drīzumā būs pieejams saimnieciskās darbības ieņēmumu konta pakalpojums, kas faktiski atbrīvos nodokļu maksātāju no gandrīz jebkurām nodokļu aprēķināšanas, deklarēšanas un maksāšanas darbībām, paveicot tās automātiski. Sīkāk par iecerēto informē Laila Kelmere, praktizējoša grāmatvede, SIA L.Kelmeres birojs valdes locekle.

Nodokļu maksātājs par saimnieciskās darbības kontu varēs pieteikt kontu, kas atbilst noteiktiem kritērijiem:

  1. Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas likuma izpratnē klasificējams kā maksājumu konts, bet nav patērētāja pamatkonts;
  2. Konts ir atvērts kredītiestādē vai ES dalībvalsts kredītiestādes filiālē, kura piedāvā šāda konta pakalpojumu

Nodokļu maksātājam būs jānodrošina, ka visi saimnieciskās darbības ieņēmumi tiek ieskaitīti šajā kontā. Izmantojot saimnieciskās darbības ieņēmumu kontu, nodokļu maksātājam vairs nebūs jāsniedz nodokļu un informatīvās deklarācijas, kā arī nebūs pašam jāaprēķina maksājamā nodokļa summa un jāveic nodokļa samaksa.

Nodokļa maksājumi tiks atvilkti no konta automātiski - no katras ienākošās summas nodoklis tiks ieturēts uzreiz (pat, ja pārskaitījums būs kļūda/pārpratums). Plānots, ka nodokļa ieturēšana izpaudīsies kā kredītiestādes veikts rezervējums, piemērojot to nodokļu likmi, kuru būs norādījis Valsts ieņēmumu dienests. Jārēķinās, ka sākotnēji, veicot šo rezervējumu, tiks piemērota augstākā iespējamā likme (piemēram, mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam tiks piemērota uzreiz 40%, nevis 25% likme). Tad kredītiestāde nosūtīs datus VID, informējot, ka konkrētā nodokļu maksātāja kontā ienākusi noteikta summa, VID precizēs informāciju par ieturamo nodokļa apmēru, un, ja izrādīsies, ka MUN maksātājam jāpiemēro nevis 40%, bet 25% likme, atlikums tiks atdots konta turētājam. Tiek solīts, ka šis process neaizņems ilgāk par divām dienām (respektīvi, nodokļu maksātājam neadekvāti lielākais ieturējums neilgs ilgāk par šīm divām dienām). Savukārt kļūdaini veiktu un saimnieciskās darbības kontā ieskaitītu maksājumu gadījumā nodokļu maksātājam būs jāvēršas pie VID ar īpašu iesniegumu, kas to izvērtēs un, gūstot pārliecību, ka tā tiešām ir kļūda, ieturēto nodokli atmaksās (pierādīšanas kārtība gan pagaidām vēl neesot skaidra).

Tāpat saimnieciskās darbības konta izmantotājam būs atvieglota arī grāmatvedības uzskaite - plānots, ka nebūs jākārto ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnāls, bet skaidras naudas darījumus varēs reģistrēt sarakstā brīvā formā (plānoti grozījumi MK noteikumos Nr. 188).

Iecerēts, ka ātrākajā iespējamajā variantā saimnieciskās darbības ieņēmumu konts varētu būt pieejams jau no šāgada 1. jūlija, taču, vēlākais, tam vajadzētu būt no 2022. gada 1. janvāra.

L. Kelmeres vadītā e-semināra "Aktualitātes autoratlīdzību maksātājiem un saņēmējiem" video  ierakstu var iegādāties šeit.