0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻILIKUMDOŠANAKo autoratlīdzību saņēmējiem piedāvā nodokļu reformētāji?

Ko autoratlīdzību saņēmējiem piedāvā nodokļu reformētāji?

Pēc Finanšu ministrijas informatīvā ziņojuma materiāliem

Lai autoratlīdzību saņēmēji nākotnē būtu sociāli nodrošinātāki nekā līdz šim un iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) režīms nodokļu sloga ziņā būtu līdzvērtīgs algota darba ienākuma režīmam, Finanšu ministrija (FM) piedāvā no 2021. gada 1. janvāra vairs neizdalīt autoratlīdzības kā īpaši ienākumu veidu likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (IIN likums). Ministrija norāda, ka 2019.gadā gadā kā autoratlīdzību saņēmēji bija reģistrēti vairāk nekā 39 tūkstoši nodokļu maksātāju. Pēc izmaiņu ieviešanas 65 % varētu vairs negūt ienākumus šādā režīmā, bet 35 % varētu reģistrēties kā saimnieciskās darbības veicēji…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Lisa Fotios from Pexels

Lai autoratlīdzību saņēmēji nākotnē būtu sociāli nodrošinātāki nekā līdz šim un iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) režīms nodokļu sloga ziņā būtu līdzvērtīgs algota darba ienākuma režīmam, Finanšu ministrija (FM) piedāvā no 2021. gada 1. janvāra vairs neizdalīt autoratlīdzības kā īpaši ienākumu veidu likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" (IIN likums). Ministrija norāda, ka 2019.gadā gadā kā autoratlīdzību saņēmēji bija reģistrēti vairāk nekā 39 tūkstoši nodokļu maksātāju. Pēc izmaiņu ieviešanas 65 % varētu vairs negūt ienākumus šādā režīmā, bet 35 % varētu reģistrēties kā saimnieciskās darbības veicēji vai strādāt uz uzņēmuma līguma pamata un attiecīgi maksāt šiem režīmiem piemērojamos nodokļus.

Autoratlīdzības saņēmējiem FM piedāvā divus risinājumus.  Pirmais - esošajiem autoratlīdzību saņēmējiem reģistrēties Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā saimnieciskās darbības veicējiem, un attiecīgi viņiem ar 2021. gadu piemērotu:

  • IIN – progresīvo likmi, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju. Ar nodokli apliekamo ienākumu noteiktu no ieņēmumiem atskaitot ar ienākuma gūšanu saistītos izdevumus. Ņemot vērā, ka radošā darbība ir specifiska un izdevumu uzskaiti tajā ne vienmēr iespējams veikt pēc parastajiem saimnieciskās darbības principiem, šiem saimnieciskās darbības veicējiem pēc izvēles saglabājas iespēja piemērot normatīvajā aktā noteiktu izdevumu normu 25% apmērā no ieņēmumiem.
  • VSAOI – maksāt kā visiem saimnieciskās darbības veicējiem – pašnodarbinātām personām, piemērojot VSAOI (pašreizējā likme - 32,15% apmērā) vismaz no 500 eiro mēnesī, ja mēneša ienākumi pārsniedz 500 eiro un papildus no VSAOI objekta, kas pārsniedz minimālo algu, veikt 5% maksājumu pensiju apdrošināšanai un plus vēl 5% maksājumu papildus sociālo apdrošināšanu (SAM) no starpības starp faktisko saimnieciskās darbības ienākumu un VSAOI objektu, kas nav mazāks par minimālo VSAOI objektu.

Otrs variants tiktu piedāvāts tiem, kas nereģistrējas kā saimnieciskās darbības veicēji, viņiem ar 2021. gadu piemērotu tādu pašu režīmu kā pašlaik personām, kuras saņem atlīdzību uz uzņēmuma līguma pamata, nereģistrējot saimniecisko darbību – t.i., tādu pašu nodokļu režīmu kā algota darba ienākumam IIN progresīvā likme un VSAOI likme.

Paredzēti arī sekojoši izņēmumi:

  • autortiesību mantiniekiem saglabājas līdzšinējais režīms – IIN progresīvā likme, VSAOI nepiemēro;
  • ja nodokļu maksātājs gūst ienākumus no licences līguma/licences par darba izmantošanas tiesībām Autortiesību likuma izpratnē, ko var uzskatīt par zināmā mērā pasīvu ienākumu (piemēram, licences līgums par tiesībām atkārtoti izdot autora sarakstītu grāmatu, ienākumi ko gūst autori ar mantisko tiesību kolektīvā pārvaldījuma organizāciju starpniecību (piemēram, Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūra/ Latvijas Autoru apvienība)) - IIN progresīvā likme, VSAOI nepiemēro.

 Izmaiņas IIN un VSAOI autoratlīdzībām

Pašreizējais modelis Iespējamais nākotnes modelis
Saņem autoratlīdzību + algota darba ienākumus 430 euro IIN progresīvā likme (ņem vērā izdevumus, piemērojot izdevumu normu 25% vai 50%) VSAOI – 5% no ienākuma izmaksātāja līdzekļiem Nav reģistrējis saimniecisko darbību IIN un VSAOI piemēro kā pašlaik uzņēmuma līgumiem, ja persona nav reģistrēta kā saimnieciskās darbības veicējs (pielīdzina kā algota darba ienākumam) IIN progresīvā likme Vispārējā VSAOI likme, t.sk., SAM
Saņem autoratlīdzību IIN progresīvā likme (ņem vērā izdevumus, piemērojot izdevumu normu 25% vai 50%) VSAOI likme - 32,15% vismaz no 430 eiro mēnesī, ja mēneša ienākumi pārsniedz 430 eiro VSAOI – 5% no ienākuma izmaksātāja līdzekļiem Ir reģistrējis saimniecisko darbību IIN un VSAOI piemēro kā saimnieciskās darbības veicējiem (pēc izvēles atļauj piemērot izdevumu 25% normu, ņemot vērā radošās darbības uzskaites specifiku) IIN progresīvā likme VSAOI - vismaz no 500 eiro mēnesī, ja mēneša ienākumi pārsniedz 500 eiro +5% pensijas +5% papildus sociālajai apdrošināšanai no pārsnieguma
Izņēmuma gadījumi
  • Autortiesību mantinieku ienākums:
- IIN (progresīvā likme), nav izdevumu normas; - VSAOI nepiemēro.
  • Mantisko tiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācija nemaksā 5% VSAOI
Izņēmuma gadījumi
  • Autortiesību mantinieku ienākums:
- IIN (progresīvā likme), nav izdevumu normas; - VSAOI nepiemēro.
  • Ienākumi no licences līguma/licences par darba izmantošanas tiesībām:
- IIN progresīvā likme; - VSAOI nepiemēro.