0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻINo kādas summas pašnodarbinātajam jāveic sociālās iemaksas?

No kādas summas pašnodarbinātajam jāveic sociālās iemaksas?

Kā skaidro Valsts ieņēmumu dienests (VID), pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (turpmāk - obligātās iemaksas) objekts ir brīvi izraudzīti ienākumi (no preču ražošanas, darbu izpildes, pakalpojumu sniegšanas, radošās un profesionālās darbības un citi ienākumi no saimnieciskās darbības). Obligāto iemaksu objekta izvēli persona var izdarīt tikai vienu reizi par pārskata ceturkšņa mēnešiem. Obligāto iemaksu objektu pašnodarbinātais izvēlas, ievērojot Ministru kabineta noteikto obligāto iemaksu objekta minimālo apmēru, kā arī savus faktiskos ienākumus, kas gūti no saimnieciskās darbības. Obligāto iemaksu objekta minimālo apmēru gadam pašnodarbinātajiem nosaka divpadsmit Ministru kabineta noteikto minimālo mēneša darba algu apmērā. 2016.gadā Ministru kabineta noteiktā minimālā mēneša darba…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

pasnodarbinatsKā skaidro Valsts ieņēmumu dienests (VID), pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (turpmāk - obligātās iemaksas) objekts ir brīvi izraudzīti ienākumi (no preču ražošanas, darbu izpildes, pakalpojumu sniegšanas, radošās un profesionālās darbības un citi ienākumi no saimnieciskās darbības). Obligāto iemaksu objekta izvēli persona var izdarīt tikai vienu reizi par pārskata ceturkšņa mēnešiem.

Obligāto iemaksu objektu pašnodarbinātais izvēlas, ievērojot Ministru kabineta noteikto obligāto iemaksu objekta minimālo apmēru, kā arī savus faktiskos ienākumus, kas gūti no saimnieciskās darbības.

Obligāto iemaksu objekta minimālo apmēru gadam pašnodarbinātajiem nosaka divpadsmit Ministru kabineta noteikto minimālo mēneša darba algu apmērā. 2016.gadā Ministru kabineta noteiktā minimālā mēneša darba alga ir 370 eiro, tādējādi pašnodarbinātajiem obligāto iemaksu objekta minimālais apmērs 2016.gadam ir 4440 eiro 370 eiro x 12 mēneši). Savukārt obligāto iemaksu objekta minimālais apmērs mēnesim ir 370 eiro.

Obligāto iemaksu objekta minimālo apmēru nosaka proporcionāli mēnešu skaitam, kuros persona kalendāra gada laikā atradusies pašnodarbinātā statusā.

Ja persona nav atradusies pašnodarbinātā statusā visu kalendāra gadu, obligāto iemaksu objekta gada minimālo apmēru nosaka, mēnešu skaitu, kuros persona atzīstama par pašnodarbinātu, reizinot ar obligāto iemaksu objekta minimālo apmēru mēnesim. Piemēram, nodokļu maksātājs 2016.gada 5.februārī reģistrējas VID kā saimnieciskās darbības veicējs. Šajā gadījumā obligāto iemaksu objekta gada minimālais apmērs 2016.gadam ir 4070 eiro (11 mēneši x 370 eiro), nevis 4440 eiro.

Pašnodarbinātie obligāto iemaksu objekta noteikšanas vajadzībām ienākumu, no kura veicamas obligātās iemaksas, nosaka kā konkrētā mēneša saimnieciskās darbības ieņēmumu un ar to gūšanu saistīto izdevumu starpību. Piemēram,  pašnodarbinātajam, kas nodarbojas ar friziera pakalpojumu sniegšanu, ir šādi ieņēmumi un izdevumi:

  • janvārī: ieņēmumi – 570 eiro, izdevumi – 200 eiro;
  • februārī: ieņēmumi – 0 eiro , izdevumi – 70 eiro;
  • martā: ieņēmumi – 200 eiro, izdevumi – 50 eiro.

Lai noteiktu, par kuriem ceturkšņa mēnešiem jāveic obligātās iemaksas, pašnodarbinātais nosaka katra mēneša ienākumus (t.i., no ieņēmumiem atņem izdevumus):

  • janvāra ienākumi ir 370 eiro (570 eiro – 200 eiro);
  • februārī ienākumu nav, bet ir zaudējumi 70 eiro(0 eiro – 70 eiro);
  • marta ienākumi ir 150 eiro (200 eiro– 50 eiro).

Obligātās iemaksas veic tikai par janvāri, jo pašnodarbinātā ienākumi no saimnieciskās darbības šajā mēnesī ir sasnieguši minimālo obligāto iemaksu objektu mēnesim, t.i., 370 eiro.

 Ja izdevumus uzskaita gadam vai citam laika periodam, mēneša ienākumu aprēķināšanai izmanto attiecīgi proporcionālo izdevumu daļu:

Mēneša izdevumi = Kopējā izdevumu summa/Mēnešu skaits, par kuriem aprēķināti izdevumi

Ja gūti ienākumi no dažādiem saimnieciskās darbības veidiem, piemēram, gan sava nekustamā īpašuma nomas, gan prakses ārsta darbības, obligāto iemaksu objektu nosaka, summējot abus ienākumu veidus.

  • Nosakot pašnodarbinātā obligāto iemaksu objektu, nesummē tos ienākumus, kurus gūstot personai saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu” nav apdrošināmas personas statusa.
  • Obligāto iemaksu objektā neietver valsts atbalstu lauksaimniecībai vai Eiropas Savienības atbalstu lauksaimniecībai un lauku attīstībai.
  • Obligāto iemaksu objekts nav vienreizējā dotācija bezdarbniekiem biznesa plāna īstenošanai.

 Ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamie ienākumi no lauksaimnieciskās ražošanas un lauku tūrisma pakalpojumu sniegšanas līdz 3000 eiro gadā ir obligāto iemaksu objekts.

Nosakot obligāto iemaksu objektu, neņem vērā iepriekšējo gadu saimnieciskās darbības zaudējumus.

Ja personai kalendāra gada laikā bijuši vairāki apdrošinātas personas statusi (obligāti apdrošinātas personas statuss, brīvprātīgi apdrošinātas personas statuss, mikrouzņēmuma darbinieka statuss), iemaksu objekta maksimālais apmērs visiem statusiem kopā nepārsniedz kārtējam gadam noteikto iemaksu objekta maksimālo apmēru.

large_bb12__pasnodarbinato_gramatvediba_un_nodokli_480pixAtgādinām, ka vēl ir iegādājama atjaunotā un papildinātā I.Leibus grāmata par pašnodarbināto grāmatvedību