Par pusaudžu somā atrastām cigaretēm vai alkoholiskajiem dzērieniem soda nauda būs jāmaksā vecākiem

Pēc Saeimas kancelajas informācijas

(0)
Foto: Gunawan, Pexels.com

Saeima 11.jūnijā trešajā lasījumā atbalstīja grozījumus Bērnu tiesību aizsardzības likumā, kas nosaka nepilngadīgajiem vecumā no 14 līdz 18 gadiem administratīvo atbildību par tabakas izstrādājumu, kā arī alkoholisko dzērienu glabāšanu un enerģijas dzērienu lietošanu vai atrašanos to ietekmē, kā arī par alkoholisko dzērienu iegādāšanos vai glabāšanu.

Tāpat atbildība paredzēta par pārkāpumiem – smēķēšanu, lietošanu, iegādāšanos vai glabāšanu, kas saistīti ar tabakas izstrādājumiem, augu smēķēšanas produktiem, elektroniskajām smēķēšanas ierīcēm un to uzpildes tvertnēm. Administratīvā atbildība paredzēta arī par nepilngadīgo iesaistīšanu smēķēšanā, alkoholisko dzērienu vai citu apreibinošo vielu, kā arī enerģijas dzērienu lietošanā.

Administratīvo sodu nepilngadīgajam vecumā no 14 līdz 18 gadiem piemēro, ja audzinoša rakstura piespiedu līdzekļa piemērošana konkrētajā gadījumā nav bijusi lietderīga. Noteikts, ka par attiecīgajiem pārkāpumiem sods nepilngadīgajiem būs robežās no divām līdz septiņām naudas soda vienībām. Saskaņā ar Administratīvās atbildības likumu, kas stāsies spēkā 2020. gada 1. jūlijā, viena naudas soda vienība ir pieci eiro.

Kā zināms, šai vecumā reti pusaudžiem ir pašiem savi ienākumi, no kā segt sodu, tāpēc to vajadzēs nomaksāt viņu likumiskajiem pārstāvjiem – vecākiem, aizbildņiem u.c. Ja tas netiks laikus izdarīts, sodu piedzīs no jaunieša pēc pilngadības iestāšanās, kas visbiežāk nozīmē, ka soda naudas iekasēšana būs nodota tiesu izpildītājiem, kuri savukārt varēs bloķēt jaunieša bankas kontu, lai no tā pie ienākumu gūšanas noņemtu ne tikai naudas sodu, bet arī samaksu par tiesu izpildītāja darbībām.

Jaunā likuma redakcija stāsies spēkā vienlaikus ar Administratīvās atbildības likumu.

Kā norāda likuma grozījumu autori – Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija, saskaņā ar Rīgas pašvaldības policijas sniegto statistisko informāciju vislielākais skaits Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likuma pārkāpēju ir 18 gadu vecumu nesasniegušas personas. No 2018.gada 1.janvāra tikai Rīgā par likuma pārkāpumiem tika sauktas pie atbildības 2218 personas, no kurām 1520 bija bērni, t.i. 68,5 % no likumpārkāpēju kopskaita. Papildus tam, tika konstatēti smēķējam vēl 80 bērni vecumā no 11 līdz 14 gadiem, kuri pēc pārkāpuma pārbaudes tika nosūtīti uz Administratīvās komisijas Bērnu lietu apakškomisiju audzinoša rakstura piespiedu līdzekļu piemērošanai. Līdz šim konstatēt pārkāpumu – smēķēšanu, varēja tikai brīdī, kad bērns lieto tabakas izstrādājumu vai elektronisko smēķēšanas ierīci. Ja policistam tuvojoties cigarete tiek izmesta vai elektroniskā smēķēšanas ierīce ielikta kabatā, pārkāpuma nav. Pie bērna atrasta cigarešu paciņa, elektroniskā smēķēšanas ierīce vai bezdūmu tabakas izstrādājums (zelējamās tabakas maisiņš “Snuss”) bija jāatstāj bērnam, to izņemt vai konfiscēt policija nebija tiesīga, jo šo izstrādājumu glabāšana nav pārkāpums.

Līdzīga situācija bija arī ar alkoholiskajiem dzērieniem. Ja pie bērna tiek konstatēts rūpnieciski noslēgts alkoholiskā dzēriena iepakojums (pudele, skārdene, tetrapaka u.tml.) izņemt to policija nebija tiesīga, jo alkohola glabāšana bērnam nebija sodāma darbība (par atrašanos ar atvērtu alus vai cita alkoholiskā dzēriena iepakojumu publiskā vietā atbildība ir paredzēta pašvaldības saistošajos noteikumos Nr.80 “Sabiedriskās kārtības noteikumi Rīgā”). Saukt pie atbildības likums paredzēja tikai par alkoholiskā dzēriena iegādāšanos un lietošanu.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(0)