0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIPārskats par normatīvajiem aktiem nodokļu administrēšanā augustā

Pārskats par normatīvajiem aktiem nodokļu administrēšanā augustā

Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis pārskatu par normatīvajiem aktiem nodokļu administrēšanā 2017.gada augustā. Normatīvā akta nosaukums Komentārs/skaidrojums Pieņemšanas datums Spēkā stāšanās datums Grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" Ar grozījumiem noteikts, ja darba ņēmējs tiek apdrošināts visiem sociālās apdrošināšanas veidiem, obligāto iemaksu likme ir 35,09 procenti, no kuriem 24,09 procentus maksā darba devējs un 11 procentus – darba ņēmējs. Ja pašnodarbinātas personas ienākumi mēnesī sasniedz vai pārsniedz minimālās algas apmēru, papildus obligātajām iemaksām, kas tiek noteiktas līdzšinējā kārtībā, tai reizi ceturksnī ir jāveic obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai vismaz 5 procentu apmērā no brīvi izraudzīto obligāto iemaksu objekta un faktisko ienākumu starpības. Ja pašnodarbinātas personas ienākumi…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis pārskatu par normatīvajiem aktiem nodokļu administrēšanā 2017.gada augustā.
Normatīvā akta nosaukums Komentārs/skaidrojums Pieņemšanas datums Spēkā stāšanās datums
Grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu" Ar grozījumiem noteikts, ja darba ņēmējs tiek apdrošināts visiem sociālās apdrošināšanas veidiem, obligāto iemaksu likme ir 35,09 procenti, no kuriem 24,09 procentus maksā darba devējs un 11 procentus – darba ņēmējs. Ja pašnodarbinātas personas ienākumi mēnesī sasniedz vai pārsniedz minimālās algas apmēru, papildus obligātajām iemaksām, kas tiek noteiktas līdzšinējā kārtībā, tai reizi ceturksnī ir jāveic obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai vismaz procentu apmērā no brīvi izraudzīto obligāto iemaksu objekta un faktisko ienākumu starpības. Ja pašnodarbinātas personas ienākumi mēnesī nesasniedz minimālās algas apmēru, tai ir jāveic obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai vismaz procentu apmērā. Iemaksas pensiju apdrošināšanai var neveikt, ja pašnodarbinātā ienākumi taksācijas gadā nesasniedz 50 euro. Autoratlīdzību saņēmējam, ja tā ienākumi mēnesī sasniedz vai pārsniedz minimālās algas apmēru, ir jāveic obligātās iemaksas kā pašnodarbinātai personai no obligāto iemaksu objekta, kas ir brīvi izraudzīti ienākumi, kuri nav mazāki par minimālo algu. Autoratlīdzības  izmaksātājam, izņemot mantisko tiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācijai, ir noteikts pienākums no saviem līdzekļiem maksāt obligātās iemaksas procentu apmērā no autoratlīdzības tās saņēmēja valsts pensiju apdrošināšanai, kā arī iesniegt Valsts ieņēmumu dienestam  (turpmāk –VID) ziņojumu par veiktajām iemaksām pensiju apdrošināšanai no autoratlīdzībām.   27.07.2017. 01.01.2018.
Grozījumi likumā "Par izložu un azartspēļu nodevu un nodokli" Ar grozījumiem papildināts 1.pants, nosakot, ka izložu un azartspēļu nodokli maksā kapitālsabiedrība, kas īsteno video filmēšanu, reālā laikā un vietā izspēlētai azartspēlei, izmantojot azartspēļu aprīkojumu - kāršu, kauliņu spēles un ruletes (cilindriskās spēles) galdus, sniedzot programmēšanas un datu straumēšanas pakalpojumus, nodrošinot video tiešsaisti trešajām personām. Palielinātas likmes ar azartspēļu nodokli apliekamajiem objektiem, kā arī 3.panta 1.daļa  papildināta ar  4. punktu nosakot maksu kāršu, kauliņu spēles un ruletes (cilindriskās spēles) galdam, kas tiek izmantots azartspēļu video tiešsaistei ar trešajām personām, par katru galdu - 11 700 euro. 27.07.2017. 01.01.2018.
Grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā Ar grozījumiem noteikts, ka iekšzemes pievienotās vērtības nodokļa (turpmāk – PVN) maksātājs ir tiesīgs nereģistrēties VID  PVN maksātāju reģistrā, ja tā veikto ar PVN apliekamo preču piegāžu un sniegto pakalpojumu kopējā vērtība iepriekšējo 12 mēnešu laikā nav pārsniegusi 40 000 euro. Paplašināts likuma 142.pantā minētais būvniecības pakalpojumu loks, kam tiek piemērota PVN apgrieztā jeb reversā maksāšanas kārtība, un noteikts, ka šī kārtība ir piemērojama arī būvizstrādājumu piegādei. Likums papildināts ar jaunu 143.4pantu, kurā noteikts, ka PVN apgrieztā jeb reversā maksāšanas kārtība piemērojama metālizstrādājumu piegādei un ar to saistītiem pakalpojumiem. To preču piegādes, kuras uzskata par metālizstrādājumiem un ar metālizstrādājumu piegādi saistītos pakalpojumus nosaka Ministru kabinets. Likums papildināts ar 143.5pantu, kurā noteikts, ka PVN apgrieztā jeb reversā maksāšanas kārtība piemērojama sadzīves elektronisko iekārtu un sadzīves elektriskās aparatūras piegādei, to preču piegādes, kurām piemēro minēto kārtību, nosaka Ministru kabinets. Likuma 143.1panta otrā daļa ir papildināta ar 4.punktu, nosakot, ka PVN apgrieztā jeb reversā maksāšanas kārtība piemērojama arī spēļu konsoļu piegādēm. 27.07.2017. 01.01.2018.
Uzņēmumu ienākuma nodokļa likums Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumā noteikts konceptuāli jauns uzņēmumu ienākuma nodokļa maksāšanas režīms. Likums paredz nodokļa maksāšanu atlikt līdz brīdim, kad peļņa tiek sadalīta vai citā veidā novirzīta tādiem izdevumiem, kuri nenodrošina nodokļa maksātāja turpmāku attīstību, t.i., nodokļa piemērošana ir pārcelta no peļņas gūšanas brīža uz peļņas sadales brīdi. Tādējādi nodoklis būs jāmaksā neatkarīgi no gada laikā gūto ienākumu apmēra tikai tad, ja nodokļa maksātājs sadalīs peļņu dividendēs vai tām pielīdzinātās izmaksās, veiks ar saimniecisko darbību nesaistītus izdevumus, veiks palielinātus procentu maksājumus, sniegs aizdevumus saistītām personām u.tml. 28.07.2017. 01.01.2018.
Nodokļu maksātājiem nokavējuma naudas un soda naudas dzēšanai paredzētā atbalsta likums Likuma mērķis ir, īstenojot vienu reizi veicamu pasākumu, atvieglot nodokļu maksātājiem radušos nodokļu parāda slogu un palielināt budžeta ieņēmumus.   Atbalsts ir attiecināms uz šādiem nodokļu veidiem: iedzīvotāju ienākuma nodoklis; uzņēmumu ienākuma nodoklis; pievienotās vērtības nodoklis; valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas; akcīzes nodoklis; muitas nodoklis; dabas resursu nodoklis; izložu un azartspēļu nodoklis; elektroenerģijas nodoklis; mikrouzņēmumu nodoklis; transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis; uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodoklis; subsidētās elektroenerģijas nodoklis. 28.07.2017. 22.08.2017.
Grozījumi likumā "Par akcīzes nodokli" Ar grozījumiem  palielinātas nodokļa likmes alkoholiskajiem dzērieniem, tabakas izstrādājumiem un  naftas produktiem.  Likuma pārejas noteikumos veikti vairāki precizējumi un papildinājumi., nosakot palielināto likmju piemērošanas kārtību. 28.07.2017. 01.01.2018.
Grozījumi likumā "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" Nodokļa likme, kas jāmaksā no gada apliekamā ienākuma, ir: 20 % – gada ienākumam līdz 20 000 euro; 23 % – gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 20 000 euro, bet nepārsniedz 55 000 euro; 31,4 % – gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 55 000 euro. Algas nodokļa likme, kas jāmaksā no mēneša apliekamā ienākuma, ir:  20 % – mēneša ienākumam līdz 1667 euro; 23 % – mēneša ienākuma daļai, kas pārsniedz 1667 euro. Sākot ar 2018.gada 1.jūliju, likums paredz nodokļa maksātājam papildu atvieglojumu par nestrādājoša laulātā uzturēšanu, kura apgādībā ir: bērns vecumā līdz trim gadiem; trīs vai vairāk bērni līdz 18 gadu vecumam vai līdz 24 gadu vecumam, no kuriem vismaz viens ir jaunāks par septiņiem gadiem, kamēr bērns turpina izglītības iegūšanu; pieci bērni līdz 18 gadu vecumam vai līdz 24 gadu vecumam, kamēr bērns turpina izglītības iegūšanu. No gada apliekamo ienākumu apmēra drīkst atskaitīt nodokļa maksātāja un viņa ģimenes locekļu attaisnotos izdevumus, nepārsniedzot 50 % no nodokļa maksātāja ienākumiem, bet ne vairāk kā 600 euro. Ja izdevumos iekļauj attaisnotos izdevumus par ģimenes locekļiem, – ne vairāk kā 600 euro par katru ģimenes locekli. Attaisnotajos izdevumos iekļauj iemaksas privātajos pensiju fondos un apdrošināšanas prēmiju maksājumus atbilstoši dzīvības apdrošināšanas līgumam (ar līdzekļu uzkrāšanu), kas kopā nepārsniedz 10 % no nodokļa maksātāja apliekamā ienākuma, bet ne vairāk kā 4000 euro gadā. Ar 2018.gada 1.janvāri piemēro nodokļa likmi 20 % apmērā ienākumiem no kapitāla, tai  skaitā  no  kapitāla pieauguma. Mainīta nerezidentam piemērojamā likme, ja nodokli no kapitāla aktīvu atsavināšanas ienākuma ietur izmaksas brīdī. Izmaksātājam turpmāk jāietur 3 % no izmaksātās atlīdzības. Dividendes (arī nosacītās dividendes un dividendēm pielīdzināmu ienākumu) ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliek, ja tās ir apliktas ar 20 % uzņēmumu ienākuma nodokli saskaņā ar jauno Uzņēmumu ienākuma nodokļa likumu vai ārvalstīs ir samaksāts uzņēmumu ienākuma nodoklis vai iedzīvotāju ienākuma nodoklis. Ieviests saimnieciskās darbības izdevumu ierobežojums 80 % apmērā no kopējiem saimnieciskās darbības ieņēmumiem, kā arī noteikti saimnieciskās darbības izdevumi, kas iekļaujami  pilnā apmērā. Samazināto patentmaksu būs tiesīga maksāt arī persona, kura saskaņā ar normatīvajiem aktiem ir atzīta par personu ar 1. vai 2.grupas invaliditāti. Ar iedzīvotāju ienākumu nodokli apliek izložu un azartspēļu laimestus, kas pārsniedz 3000 euro, izņemot momentloterijas “Simtgades loterija”, preču un pakalpojumu loteriju laimestus. Ar detalizētu informāciju par būtiskākajiem grozījumiem var iepazīties VID mājas lapā  https://www.vid.gov.lv/lv/informativie-un-metodiskie-materiali 28.07.2017. 01.01.2018.
Grozījumi Mikrouzņēmumu nodokļa likumā Ar grozījumiem mainīts mikrouzņēmumu nodokļa maksātājiem noteiktais apgrozījuma ierobežojums, nosakot, ka kalendāra gadā pieļaujamais apgrozījums nevar pārsniegt 40 000 euro. Likuma pārejas noteikumi nosaka, ka 2018. un 2019.taksācijas gadā mikrouzņēmumu nodokļa maksātājs var nepiemērot 20 procentu mikrouzņēmumu nodokļa likmi apgrozījuma ierobežojuma pārsniegumam līdz 52 000 euro, ja mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja pirmstaksācijas gada apgrozījums vai tā gada apgrozījums, kas ir pirms pirmstaksācijas gada, pārsniedza 40 000 euro. Fiziskā persona kā mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja darbinieks vienlaikus var tikt nodarbināta tikai vienā mikrouzņēmumā. Ja mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja darbinieki, kuri 2017.gada 31.decembrī ir nodarbināti vairākos mikrouzņēmumos vienlaikus un  šādā veidā tiks nodarbināti 2019.gadā, tad, aprēķinot mikrouzņēmumu nodokli, mikrouzņēmums papildus aprēķinātajai 15 procentu mikrouzņēmumu nodokļa likmei pieskaitīs divus procentpunktus par katru šādu darbinieku un ar 2020.gadu zaudēs mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statusu. 28.07.2017. 01.01.2018.
Grozījumi likumā "Par nodokļiem un nodevām" Ar grozījumiem 18.panta pirmā  daļa papildināta  ar 28., 29. un 30. punktu, nosakot, ka  nodokļu administrācijas pienākumi ir nodrošināt publiski pieejamu informāciju: par darba devējiem, kuru darbinieku vidējais mēneša atalgojums ir valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas apmērā vai mazāks; par fiziskajai personai un juridiskās personas amatpersonai uzliktā administratīvā soda par darba samaksas noteikumu pārkāpšanu esību; par nodokļu maksātājiem, kuri nav iesnieguši nodokļu administrācijai šajā likumā vai konkrēto nodokļu likumos paredzētās nodokļu deklarācijas, ja nodokļu normatīvajos aktos noteiktais nodokļu deklarācijas iesniegšanas termiņš ir pārkāpts vairāk nekā par 15 dienām. Likums papildināts ar  22.3 pantu, nosakot, ka  kredītiestāde un maksājumu pakalpojumu sniedzējs, kas sniedz ar maksājumu kontu saistītu pakalpojumu, līdz 1. februārim iesniedz VID informāciju par fiziskajām personām – LR  rezidentiem, kuru konta debeta vai kredīta apgrozījums iepriekšējā gadā pārsniedz 15 000 euro. Veikti grozījumi 26.; 26.1 pantā, saistībā ar nokavēto nodokļu maksājumu piedziņai, 34.1 panta pirmā daļa papildināta ar 7. punktu, nosakot, ka VID ir tiesības apturēt nodokļu maksātāja saimniecisko darbību, ja nodokļu maksātājs nav samaksājis nokavētos nodokļu maksājumus, kas tiek piedzīti ar lēmumu par nokavēto nodokļu maksājumu piedziņu, un VID rīcībā ir apstiprināts akts par piedziņas neiespējamību. 28.07.2017. 01.01.2018.
Grozījumi Solidaritātes nodokļa likumā Ar grozījumiem paplašināts likuma mērķis, nodrošinot  veselības aprūpes pakalpojumu finansēšanu, un valsts pensiju speciālā budžeta ieņēmumus un atbilstošus uzkrājumus sociāli apdrošināto personu fondētajā pensijas kapitālā vai privātajā pensiju fondā. Solidaritātes nodoklis 1 procentpunkta apmērā tiks novirzīts veselības aprūpes finansēšanai; 10,5 procentpunktu apmērā iedzīvotāju ienākuma nodokļa kontā Valsts kasē,  atlikušo daļu - valsts pensiju speciālajā budžetā. Nodokļa maksātājam - darba ņēmējam vai pašnodarbinātajam - ir pienākums 60 dienu laikā no VSAA paziņojuma saņemšanas dienas sniegt informāciju VSAA par izraudzīto privāto pensiju fondu, tā reģistrācijas numuru, pensiju plānu un pensiju plāna konta numuru Latvijā. Ja nodokļa maksātājs sešu mēnešu laikā pēc minētās informācijas iesniegšanai noteiktā termiņa savu pienākumu nav izpildījis, iemaksas tiek ieskaitītas valsts pensiju speciālajā budžetā, tās nepersonificējot. 28.07.2017. 01.01.2018.
Grozījumi Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumā Ar 2019.gada 1.janvāri tiks izslēgts likuma pārejas noteikumu 9.punkts, kas nosaka termiņu jaunai transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa maksāšanas kārtībai, kura paredz nodokļa maksātājam maksāt nodokli par faktisko transportlīdzekļa ekspluatācijas periodu, nevis par pilnu kārtējo kalendāra gadu (pēc  būtības avansa veidā), kā tas noteikts patlaban, tādējādi saglabājot šobrīd esošo transportlīdzekļa nodokļa maksāšanas kārtību. 28.07.2017. 01.01.2019.
Grozījumi Autoceļu lietošanas nodevas likumā Likuma 2.pants papildināts ar pirmo un otro daļu, nosakot, ka nodokli nemaksā par ceļa posmiem, kuru robežas apzīmētas ar šā likuma 1.1 pielikumā noteiktajām ceļa zīmēm. Likums papildināts ar 6.panta 10. un 11.punktu, nosakot  atbrīvojumus  nodevas maksāšanai. 7.panta pirmā daļa papildināta ar 4.punktu, nosakot kārtību kādā atmaksā samaksāto nodevu, kura nebija jāmaksā. 28.07.2017. 22.08.2017.
Ministru kabineta 2017. gada 8. augusta noteikumi Nr. 465 “Grozījumi Ministru kabineta 2001. gada 30. aprīļa noteikumos Nr. 178 “Kārtība, kādā piemērojami starptautiskajos līgumos par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu noteiktie nodokļu atvieglojumi””   Ar grozījumiem noteikts, ka  maksājuma saņēmējs, nolūkā iegūt nodokļu atvieglojumu, ir tiesīgs iesniegt savas rezidences valsts kompetentās iestādes apliecinājumu par rezidences statusu attiecīgajā valstī un/vai līdzīgu dokumentu, ja tajos ir iekļauta šo noteikumu 14.1. un 14.3.punktā minētā informācija un, ja maksājums vai to  summa taksācijas gadā nepārsniedz 5000 euro. Lai nodrošinātu noteikumu 14.1. un 14.3.punktā minēto informācijas apjomu, maksājumu saņēmējs papildus var iesniegt aizpildītu atvieglojumu apliecības (1.pielikums) I-IV daļu. Šādā gadījumā izmaksātājam atbilstoši noteikumu 5.punktam nav jāiesniedz minētie dokumenti apstiprināšanai VID. Ņemot vērā minēto, noteikumi  papildināti ar 9.3 un 9.4 punktu un attiecīgi precizēti 3.; 5.;  8. un 10.punkti. Redakcionāli precizēti 9.1; 9.2 un 14.punkti  un svītrots 7.un 15.punkts. 08.08.2017. 11.08.2017.
Ministru kabineta 2017. gada 8. augusta  noteikumi Nr. 466 “Grozījums Ministru kabineta 2013. gada 26. novembra noteikumos Nr. 1354 “Kārtība, kādā veicama valstij piekritīgās mantas uzskaite, novērtēšana, realizācija, nodošana bez maksas, iznīcināšana un realizācijas ieņēmumu ieskaitīšana valsts budžetā”” Noteikumi papildināti ar 1.punktu, nosakot, ka noteikumi neattiecas uz precēm, kuras nodotas iznīcināšanai lēmuma saņēmējam saskaņā ar normatīvajiem aktiem, kas nosaka muitas rīcību ar precēm, ar kurām pārkāptas intelektuālā īpašuma tiesības.   08.08.2017. 11.08.2017.
Ministru kabineta 2017. gada 16. augusta noteikumi Nr. 480 “Noteikumi par atbrīvojuma piemērošanu no dabas resursu nodokļa samaksas par iepakojumu un vienreiz lietojamiem galda traukiem un piederumiem” Noteikumi nosaka izlietotā iepakojuma vai vienreiz lietojamo  trauku pārstrādes un reģenerācijas apjomu noteikšanas kārtību apsaimniekošanas sistēmu ietvaros. Precizētas  un aktualizētas prasības iepakojuma vai vienreiz lietojamo trauku apsaimniekošanas sistēmu darbībai. Spēku zaudē MK 2009. gada 3. novembra noteikumi  Nr. 1293 “Kārtība, kādā atbrīvo no dabas resursu nodokļa samaksas par iepakojumu un vienreiz lietojamiem galda traukiem un piederumiem” 16.08.2017. 19.08.2017.
Ministru kabineta 2017. gada 29. augusta noteikumi Nr. 505 “Noteikumi par valsts nodevu par informācijas saņemšanu no Iedzīvotāju reģistra” Noteikumi nosaka valsts nodevas apmēru, samaksas kārtību, kā arī atvieglojumus un atbrīvojumus no valsts nodevas maksāšanas par informācijas saņemšanu no Iedzīvotāju reģistra. Spēku zaudē Ministru kabineta 2015. gada 14. jūlija noteikumi Nr. 391 “Noteikumi par valsts nodevu par informācijas saņemšanu no Iedzīvotāju reģistra” 29.08.2017. 01.01.2018.
Ministru kabineta 2017. gada 29. augusta noteikumi Nr. 511 “Grozījums Ministru kabineta 2015. gada 24. novembra noteikumos Nr. 656 “Noteikumi par minimālās mēneša darba algas apmēru normālā darba laika ietvaros un minimālās stundas tarifa likmes aprēķināšanu”” Ar grozījumiem noteikts, ka minimālā mēneša darba alga normālā darba laika ietvaros ir 430 euro. 29.08.2017. 01.01.2018.