0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

BIZNESSPētījumā par konkurences uzraudzību norāda, ka nepieciešami precīzāki sodu piemērošanas nosacījumi

Pētījumā par konkurences uzraudzību norāda, ka nepieciešami precīzāki sodu piemērošanas nosacījumi

Lai mazinātu tirgus izkropļojumus un veidotu kritērijus labākai tirgus uzraudzībai Latvijā, nepieciešama ciešāka sadarbība un konsultācijas ar tirgus dalībniekiem, secināts zvērinātu advokātu biroja PricewaterhouseCoopers Legal (ZAB PwC Legal) veiktajā konkurences uzraudzības pētījumā “PwC Competition watch 2019”. Pētījumā norādīts, ka laikposmā no 2002. līdz 2018. gadam Konkurences padome (KP) kopumā sodījusi 16 dažādu nozaru uzņēmumus, taču biežāk sodītās nozares ir būvniecība, transports un tirdzniecība. Šajās nozarēs vēsturiski ir vērojams arī lielākais ēnu ekonomikas īpatsvars. 88% gadījumu dominē sodi par aizliegto vienošanos,  no uzņēmumu 326 pārkāpumiem 254 ir klasificēti kā smagi. Vidējais pārkāpuma izskatīšanas ilgums ir 381 diena, taču smagāko pārkāpumu gadījumos…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Lai mazinātu tirgus izkropļojumus un veidotu kritērijus labākai tirgus uzraudzībai Latvijā, nepieciešama ciešāka sadarbība un konsultācijas ar tirgus dalībniekiem, secināts zvērinātu advokātu biroja PricewaterhouseCoopers Legal (ZAB PwC Legal) veiktajā konkurences uzraudzības pētījumā PwC Competition watch 2019.

Pētījumā norādīts, ka laikposmā no 2002. līdz 2018. gadam Konkurences padome (KP) kopumā sodījusi 16 dažādu nozaru uzņēmumus, taču biežāk sodītās nozares ir būvniecība, transports un tirdzniecība. Šajās nozarēs vēsturiski ir vērojams arī lielākais ēnu ekonomikas īpatsvars. 88% gadījumu dominē sodi par aizliegto vienošanos,  no uzņēmumu 326 pārkāpumiem 254 ir klasificēti kā smagi.

Vidējais pārkāpuma izskatīšanas ilgums ir 381 diena, taču smagāko pārkāpumu gadījumos tas ilgst teju pusotru gadu jeb 510 dienas. Pēdējos gados ierosināto pārkāpumu lietu izskatīšanas ilgums ir audzis, tāpat audzis arī soda apmērs % no apgrozījuma - no 2014. līdz 2018. gadam tas sasniedzis 2,5% no apgrozījuma.

Pētījumā arī secināts, ka naudas soda noteikšanā KP izmanto salīdzinoši elastīgu pieeju. Kopš 2002. gada 43% gadījumu sākotnēji aprēķinātais naudas sods ir samazināts jau soda piemērošanas laikā, pamatojoties uz samērīguma un lietderības apsvērumiem, kaut arī tādus neparedz Ministru kabineta noteikumi.

Normatīvie akti paredz vairākas iespējas aprēķināto sodu koriģēt pēc lietas faktiskajiem apstākļiem. PwC Biznesa vadības konsultāciju direktors Raimonds Dauksts norāda uz precīzāku sodu piemērošanas noteikumu nepieciešamību, lai veicinātu vides caurskatāmību un tirgus pievilcību investoru acīs: “Investoru interesi veikt ieguldījumus veicina skaidri definēti, prognozējami un pārskatāmi noteikumi. Pārkāpumi jāizvērtē ne tikai nozares, bet arī valstiskā līmenī, lai pieņemtu  lēmumus ar plašāku  ietekmi vides un uzraudzības uzlabošanai”.

Uzņēmumiem tā sauktās “Iecietības programmas” ietvaros ir iespēja sadarboties ar KP un saņemt naudas soda samazinājumus. Pētījuma veicēji atzīst, ka uzņēmumi šo programmu izmanto ne pārāk aktīvi -  no piemērotajiem sodiem tikai 6% gadījumu tie samazināti Iecietības programmas ietvaros. 29% gadījumu sods samazināts atbildību mīkstinošu apstākļu ietekmē, savukārt 41% gadījumu tam ir bijis cits iemesls.

ZAB PwC Legal Eiropas Savienības un Konkurences tiesību prakses grupas vadītājs Māris Butāns uzsver: “Uzņēmēji ne tik aktīvi izmanto Iecietības programmu, jo  piemērotie sodi nemaina uzņēmējdarbības kultūru kopumā, turklāt pieejamas citas iespējas kā samazināt naudas sodus.” Pētījumā secināts, ka pašreizējais regulējums neļauj efektīvi vērsties pret pārkāpēju, ko apliecina arī lielais pārkāpumu skaits.

Pilns pētījums latviešu valodā ir pieejams šeit, angliski šeit.