0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTISlimības naudas aprēķins pēc ilgstošas prombūtnes

Slimības naudas aprēķins pēc ilgstošas prombūtnes

Maija Grebenko, Mg.sci.oec.

Darbiniece no 2020. gada 18. marta bija bērna kopšanas atvaļinājumā, 2022. gada 4. aprīlī šis atvaļinājums beidzās, darbiniece saslima, viņai ir A lapa no 2022. gada 5.  aprīļa. No kura perioda vidējās izpeļņas rēķināma slimības nauda? Uz ko attiecas likuma termins «attaisnotā prombūtne» — uz laiku, kad viņa slimoja un bija A lapa, vai uz bērna kopšanas atvaļinājuma laiku? Vai vidējā izpeļņa A lapas apmaksai jārēķina no darba samaksas sešu mēnešu periodā no 2019. gada oktobra līdz 2020. gada martam (kad viņa strādāja) vai jāatkāpjas no 5.04.2022. sešus mēnešus un tad no iepriekšējiem sešiem mēnešiem, ja nav izpeļņas, aprēķinu…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Slimības naudas aprēķins pēc ilgstošas prombūtnes
Foto: © Polina Tankilevitch – https://www.pexels.com

Darbiniece no 2020. gada 18. marta bija bērna kopšanas atvaļinājumā, 2022. gada 4. aprīlī šis atvaļinājums beidzās, darbiniece saslima, viņai ir A lapa no 2022. gada 5.  aprīļa. No kura perioda vidējās izpeļņas rēķināma slimības nauda? Uz ko attiecas likuma termins «attaisnotā prombūtne» — uz laiku, kad viņa slimoja un bija A lapa, vai uz bērna kopšanas atvaļinājuma laiku? Vai vidējā izpeļņa A lapas apmaksai jārēķina no darba samaksas sešu mēnešu periodā no 2019. gada oktobra līdz 2020. gada martam (kad viņa strādāja) vai jāatkāpjas no 5.04.2022. sešus mēnešus un tad no iepriekšējiem sešiem mēnešiem, ja nav izpeļņas, aprēķinu veic no minimālās darba algas?

Atbilde

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.
Foto: Aivars Siliņš

Par attaisnoto prombūtni tiek uzskatīts jebkurš periods, kad nodarbinātā persona neveica darbu (arī — nespēja veikt darbu), jo tam ir attaisnojošs iemesls. Darba likuma 74. panta pirmajā daļā ir uzskaitīti vairāki šādi iemesli, tomēr šis uzskaitījums nav izsmeļošs, jo mēdz būt arī citi gadījumi.

Lai jūs nemulsinātu minētā panta piektā daļa par to, ka panta pirmās daļas noteikumi neattiecas uz gadījumiem, kad darbinieks neveic darbu pārejošas darbnespējas dēļ, paskaidrošu, ka tas attiecas uz to, ka darbnespēja tiek apmaksāta saskaņā ar citu likumu (nevis DL 74. panta 3. daļu). Protams, darbnespēja (gan slimošana, gan bērna kopšanas atvaļinājums) ir likumīga attaisnotā prombūtne. Attiecīgi normatīvie akti nosaka šo periodu uzskaiti (DL), apmaksu (likuma «Par maternitātes un slimības apdrošināšanu» 36. pants) un paziņošanas VID kārtību (MK noteikumu Nr. 827 1. pielikums).

Atbilde, kā noteikt periodu, no kura darba samaksas tiek aprēķināta vidējo izpeļņa, rodama DL 75. panta otrajā daļā, jo norma par minimālās mēneša darba algas izmantošanu (ja ilgstoši nav strādāts un nav darba samaksas) jau vairākus gadus nav piemērojama:

Ja pēdējo sešu vai vairāk mēnešu laikā darbinieks nav strādājis un viņam nav izmaksāta darba samaksa, vidējo izpeļņu aprēķina no darba samaksas par darbu sešos kalendāra mēnešos pirms attaisnotās prombūtnes perioda sākuma. 

Tas arī nozīmē, ka vidējā izpeļņa būtu jārēķina no darba samaksas, kas gūta jautājumā minētajā periodā. Atgādinu, ka no 2022. gada 1. aprīļa ir spēkā norma, ka darba devēja pienākums ir apmaksāt darbinieka darbnespēju (A lapa) ne ilgāk kā līdz devītajai kalendāra dienai.

Ja darbiniece turpinās slimot ilgāk, tad, sākot ar desmito darbnespējas kalendāra dienu, B lapu apmaksās Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2022. gada augusta (488.) numurā.

Lasiet arī: Grozījumi likumā «Par maternitātes un slimības apdrošināšanu»