Veido fondu, kas Covid-19 ietekmētajiem lielajiem uzņēmumiem palīdzēs mainīt biznesa modeli

Pēc Ekonomikas ministrijas informācijas

(0)
Foto: Andrea Piacquadio, Pexels.com

Valdība 14. jūlija sēdē apstiprināja Ministru kabineta (MK) noteikumus “Noteikumi par kapitāla ieguldījumiem komersantos, kuru darbību ietekmējusi Covid-19 izplatība”, ar ko tiek veidota jauna atbalsta programma alternatīvo ieguldījumu fonda izveidošanai Covid-19 krīzes ietekmēto lielo uzņēmumu atbalstam. Arī Eiropas Komisija jau š.g. 6. jūlijā ir apstiprinājusi Latvijas iniciatīvu uzsākt šādu atbalsta programmu, līdz ar to atbalsts uzņēmējiem būs pieejams jau tuvāko nedēļu laikā, par ko informēs fonda pārvaldnieks AS “Attīstības finanšu institūcija Altum, informē Ekonomikas ministrija.

Fonds tiek veidots ar mērķi atbalstīt labi pārvaldītus, perspektīvus uzņēmumus, kas nonākuši pagaidu grūtībās vīrusa COVID-19 izraisītās krīzes ietekmē, kā arī lielos uzņēmumus, kuri vīrusa ietekmes rezultātā ir gatavi pielāgot savu līdzšinējo darbību, mainot biznesa modeli, pielāgojot produktu izstrādi, ieviešot jaunas tehnoloģijas, izejot jaunos eksporta tirgos.

Noteikumos ir paredzēti arī dažādi ierobežojumi līdz fonda ieguldītā finansējuma pilnībā atmaksai, piemēram, attiecībā uz valdes locekļu atalgojumu, dividenžu izmaksu, citu nesaistīto uzņēmumu līdzdalības iegūšanu un citi ierobežojumi. Tāpat fonda plānotais investīciju periods ir noteikts līdz diviem gadiem, jo atbilstoši nozares praksei pārvaldnieka padziļināta uzņēmuma un tā projekta dzīvotspējas vērtēšanu var veikt pat vairāku mēnešu garumā (piemēram, ieguldījuma kapitālā investīciju gadījumā). Tāpat tas paredz fonda darbības termiņu līdz 7 gadiem (ar iespēju pagarināt par vienu gadu) kopš komandītsabiedrības līguma noslēgšanas brīža, teikts noteikumu projekta anotācijā.

Fonda kopējais apjoms būs 100 miljoni eiro, tā līdzekļus veidos publiskais un privātais finansējums vienādās daļās – 50 miljoni eiro būs publiskais finansējums un 50 miljonus eiro plānots piesaistīt no valsts fondēto pensiju shēmas līdzekļu pārvaldniekiem. Publiskā finansējuma apjoms nepārsniegs 50% no kopējā fonda kapitāla. Alternatīvo ieguldījumu fonds veiks ieguldījumus uzņēmumu kapitālā, kvazi-kapitāla ieguldījumus un ieguldījumus korporatīvajās obligācijās apjomā līdz 10 miljoniem eiro.

Atbalstu plānots sniegt  20 līdz 30 lielajiem uzņēmumiem.

Kapitāla fonds ir mērķēts uz ekonomiski dzīvotspējīgiem un labi pārvaldītiem komersantiem, vienlaikus tādiem, kas darbojas industrijās ar augstu pievienoto vērtību, nodarbina lielu skaitu cilvēku un veic augstas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās un iedzīvotāju ienākuma nodokļa iemaksas valsts budžetā, rada inovācijas un ir sistēmiski nozīmīgs uzņēmums noteiktā nozarē, norādījis ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs.

Fonds ne tikai nodrošinās uzņēmumus ar trūkstošo naudas plūsmu, ja tas nav iespējams ar privāto finansētāju spēkiem, bet tas arī palīdzēs uzņēmumiem mainīties kvalitatīvi, jo viens no atbalsta saņemšanas priekšnosacījumiem ir uzņēmuma aktivitātes ilgtspējas un eksporta risinājumu virzienā, kļūstot labāk pārvaldītiem un konkurētspējīgiem. Būtisks papildu ieguvums ir arī tas, ka fonds mobilizēs privātos investorus, kā arī caur fonda instrumentiem tiks veicināta aktivitāte kapitāla tirgos. Fonda pārvaldei kopā ar fonda privātajiem investoriem veidojam spēcīgu komandu, piesaistot augstākās raudzes investīciju profesionāļus no privātā sektora, kas ne tikai lems par investīcijām, bet arī varēs nodrošināt uzņēmumu pārmaiņu uzraudzību, skaidro ALTUM valdes priekšsēdētājs Reinis Bērziņš.

Fonds darbosies uz komerciāliem principiem

Veicot ieguldījumus uzņēmumos, fonda pārvaldnieks vērtēs uzņēmumu ekonomisko dzīvotspēju un redzējumu, kā tiks pārvarēta vīrusa radītā ietekme uz uzņēmuma saimniecisko darbību. Fonda pārvaldnieks arī veiks novērtējumu par katra ieguldījuma skaidru un reālu izejas stratēģiju pēc investīcijas perioda, kas būs orientējoši četri līdz pieci gadi. Fonda ieguldījumi nav paredzēti uzņēmumiem, kuri ir nonākuši finanšu grūtībās pirms 2019. gada 31. decembra.

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(0)