0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIVēlas noteikt, ka sociālās iemaksas ir prioritāras par citiem darbaspēka nodokļiem

Vēlas noteikt, ka sociālās iemaksas ir prioritāras par citiem darbaspēka nodokļiem

Ministru kabineta komitejas sēdē 14. maijā skatīts Labklājības ministrijas iesniegtais likumprojekts "Grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu"". Cita starpā tie paredz, ka likumā kā speciālajā normatīvajā aktā nosakāms, ka obligātās iemaksas ir prioritārs nodoklis attiecībā pret pārējiem likumā „Par nodokļiem un nodevām” minētajiem nodokļiem. Likumprojektā noteikts, ka Valsts ieņēmumu dienests vienotājā nodokļu kontā saņemtos ieņēmumus katru darbdienu prioritāri attiecina uz darba devēju un pašnodarbināto deklarētajām obligātajām iemaksām un pārskaita attiecinātās obligātās iemaksas uz valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu sadales kontu. Tālāk Valsts kase, katru darbdienu sociālās apdrošināšanas iemaksu sadales kontā pieejamos līdzekļus…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Got Credit, Visual Hunt

Ministru kabineta komitejas sēdē 14. maijā skatīts Labklājības ministrijas iesniegtais likumprojekts "Grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu"". Cita starpā tie paredz, ka likumā kā speciālajā normatīvajā aktā nosakāms, ka obligātās iemaksas ir prioritārs nodoklis attiecībā pret pārējiem likumā „Par nodokļiem un nodevām” minētajiem nodokļiem. Likumprojektā noteikts, ka Valsts ieņēmumu dienests vienotājā nodokļu kontā saņemtos ieņēmumus katru darbdienu prioritāri attiecina uz darba devēju un pašnodarbināto deklarētajām obligātajām iemaksām un pārskaita attiecinātās obligātās iemaksas uz valsts sociālās apdrošināšanas iemaksu sadales kontu. Tālāk Valsts kase, katru darbdienu sociālās apdrošināšanas iemaksu sadales kontā pieejamos līdzekļus pārskaita uz sociālās apdrošināšanas speciālo budžetu kontiem atbilstoši gadskārtējā valsts budžeta likumā noteiktajam sociālās apdrošināšanas ieņēmumu īpatsvaram.

Kā norādīts likumprojekta anotācijā, ikgadējos informatīvajos ziņojumos par faktiski veikto valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu pensiju apdrošināšanai ietekmi uz personu sociālo nodrošinājumu redzams, ka:

  • par periodu no 2011. gada 1. janvāra līdz 2016. gada martam obligātās iemaksas ir veiktas pilnā apmērā tikai par 84,1 % darba ņēmējiem;
  • par periodu no 2011. gada 1. janvāra līdz 2017. gada martam obligātās iemaksas ir veiktas pilnā apmērā tikai par 82,7 % darba ņēmējiem.

Tātad samazinās to darba ņēmēju skaits, par kuriem obligātās iemaksas ir pilnībā samaksātas. Turklāt, nenosakot obligātās iemaksas kā prioritāru nodokli, personu sociālā apdrošināšana pasliktināsies.

Likumprojekts arī paredz, ka likumā nosakāms, ka obligātās iemaksas no valsts pamatbudžeta vai speciālajiem budžetiem netiek veiktas pensiju apdrošināšanai par mēnešiem, par kuriem tiek veiktas iemaksas pensiju apdrošināšanai 5 % apmērā no autoratlīdzībām vai tās veic pašnodarbinātie 5 % apmērā (t.sk., no lauksaimnieciskās ražošanas ienākuma).

Tāpat precizēta likuma 20.¹ panta otrās daļas norma par termiņu, kādā darba devējs ir tiesīgs precizēt darba ņēmēja darba ienākumus un obligātās iemaksas. Piemēram, ja ziņojums par 2018. gada martu iesniegts 2018. gada 17. aprīlī, tad precizēt šajā ziņojumā sniegtās ziņas par personas darba ienākumiem un obligātajām iemaksām varēs līdz 2021. gada  16. aprīlim.

Savukārt, lai precīzāk noteiktu iemaksu objektu tām pašnodarbinātajām personām, kuru mēneša ienākumi nesasniedz Ministru kabineta noteikto minimālo mēneša darba algu un kurām jāveic 5 % obligātās iemaksas pensiju apdrošināšanai, paredz, ka pašnodarbinātais ienākumus jāaprēķina par katru mēnesi atsevišķi. Ja ienākumi nesasniedz minimālo mēneša darba algu, bet pārsniedz 50 euro, tad pašnodarbinātajam jāveic obligātās iemaksas 5 % pensiju apdrošināšanai.

Likumprojekts paredz vēl citus juridiskus precizējumus. To vēl jāskata valdībā un Saeimā.