0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAVID skaidrojums par ieņēmumiem no virtuālās valūtas darījumiem un to iegrāmatošanu

VID skaidrojums par ieņēmumiem no virtuālās valūtas darījumiem un to iegrāmatošanu

Valsts ieņēmumu dienests (VID) sniedzis uzziņu par šādu faktu aprakstu. Iesniedzēja SIA "H" komercdarbība ietver datorspēļu un virtuālo valūtu izveidi. Iesniedzējs ir izveidojis savu virtuālo valūtu ar nosaukumu “C”, kura tiks izmantota Iesniedzēja izveidotā datorspēlē. Iesniedzēja virtuālā valūta tika izveidota, 2017.gada nogalē izlaižot noteiktu skaitu Iesniedzēja virtuālās valūta vienību. Iesniedzēja izveidotā virtuālā valūta var tikt samainīta pret citām konvertējamām virtuālām valūtām, piemēram, Bitcoin. Iesniedzēja izveidotā virtuālā valūta tiks izmantota datorspēlē, kuras pabeigšana tiek plānota 2018.gada nogalē. Iesniedzējs lūdz sniegt uzziņu par šādiem jautājumiem: Vai atlīdzību, kas iegūta, samainot Iesniedzēja…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: QuoteInspector on VisualHunt / CC BY-ND

Valsts ieņēmumu dienests (VID) sniedzis uzziņu par šādu faktu aprakstu.

Iesniedzēja SIA "H" komercdarbība ietver datorspēļu un virtuālo valūtu izveidi. Iesniedzējs ir izveidojis savu virtuālo valūtu ar nosaukumu “C”, kura tiks izmantota Iesniedzēja izveidotā datorspēlē.

Iesniedzēja virtuālā valūta tika izveidota, 2017.gada nogalē izlaižot noteiktu skaitu Iesniedzēja virtuālās valūta vienību. Iesniedzēja izveidotā virtuālā valūta var tikt samainīta pret citām konvertējamām virtuālām valūtām, piemēram, Bitcoin.

Iesniedzēja izveidotā virtuālā valūta tiks izmantota datorspēlē, kuras pabeigšana tiek plānota 2018.gada nogalē. Iesniedzējs lūdz sniegt uzziņu par šādiem jautājumiem:

Vai atlīdzību, kas iegūta, samainot Iesniedzēja izveidoto virtuālo valūtu pret citu konvertējamu virtuālo valūtu, var norādīt bilances postenī “Nākamo periodu ieņēmumi”, jo faktiskie izdevumi saistībā ar Iesniedzēja virtuālās valūtas izveidošanu un integrēšanu datorspēlē Iesniedzējam rodas periodā pēc finanšu gada, par kuru Iesniedzējam ir pienākums iesniegt gada pārskatu, kā arī saņemtā atlīdzība dota par iespēju Iesniedzēja virtuālo valūtu izmantot datorspēlē, kura tiks izveidota tikai 2018.gada nogalē?

VID uzziņas sagatavošanas procesā lūdza Finanšu ministrijai  sniegt tiesisko palīdzību, atbildot uz šādu jautājumu:

Vai darījumā, kad virtuālās valūtas maina pret citām virtuālām valūtām, krājumu vērtības izmaiņas veicamas atbilstoši Ministru kabineta 2015.gada 22.decembra noteikumos Nr.775 “Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma piemērošanas noteikumi” noteiktajai kārtībai?

Finanšu ministrija atbildes vēstulē norādījusi, ka Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma 1.panta 2.2punktā noteikts, ka virtuālā valūta ir vērtības digitālais atspoguļojums, kas var būt digitāli nosūtīts, glabāts vai tirgots un funkcionēt kā apmaiņas līdzeklis, bet nav atzīts par likumīgu maksāšanas līdzekli, nav uzskatāms par banknoti un monētu, bezskaidru naudu un elektronisko naudu, kā arī nav monetārā vērtība, kura uzkrāta maksājuma instrumentā, kas tiek izmantots Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas likuma 3. panta 10. un 11. punktā minētajos gadījumos.

Virtuālā valūta nav finanšu instruments un virtuālajai valūtai nav arī likumīga maksāšanas līdzekļa statusa. Minēto iemeslu dēļ virtuālo valūtu nav iespējams novērtēt patiesajā vērtībā un tai nav arī maiņas kursa attiecībā pret euro, tādēļ saņemto virtuālo valūtu grāmatvedībā var novērtēt vienīgi iegādes izmaksās - apmaiņā pret to nodotās preces vai pakalpojuma pašizmaksā, bet, ja virtuālā valūta nopirkta par naudu - samaksātās naudas summā. Nopirktās vai apmaiņā pret preci vai pakalpojumu saņemtās virtuālās valūtas krājumus, ja tādi ir, uzņēmuma bilancē var norādīt sadaļā “Krājumi” kā atsevišķu aktīva posteni.

Finanšu ministrijas ieskatā bilances aktīva apgrozāmo līdzekļu sadaļā “Krājumi” iekļautais atsevišķais aktīva postenis (turpmāk - virtuālās valūtas aktīvs), ja tāds ir, jānovērtē iegādes izmaksās - apmaiņā pret saņemto virtuālo valūtu nodotās preces vai pakalpojuma pašizmaksas vērtībā, bet, ja virtuālā valūta nopirkta par naudu - atbilstoši samaksātās naudas summai. Savukārt, sagatavojot gada pārskata bilanci, ciktāl tas iespējams, šim postenim jāpiemēro Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 24.panta prasības.

Virtuālo valūtu cenu pret reālo naudu nosaka tikai investoru vēlme to iegādāties un pārdot (pieprasījums un piedāvājums), tādēļ virtuālo valūtu vērtība strauji mainās un ir pakļauta augstu svārstību, nepietiekamas cenu pārskatāmības un citiem riskiem. Minēto iemesla dēļ virtuālās valūtas aktīvam ne vienmēr būs iespējams noteikt zemāko tirgus cenu. Tomēr, ja ir pazīmes, ka konkrētai virtuālajai valūtai vairs nav pieprasījuma un tās vērtība ir zudusi, tā nekavējoties jānoraksta.

 Gadījumā, kad virtuālā valūta paredzēta pārdošanai, gada pārskatā to vajadzētu norādīt kā virtuālās valūtas aktīvu, nevis bilances postenī “Gatavie ražojumi un preces pārdošanai”.

Finanšu ministrijā tiek uzskatīts arī, ka pārdoto virtuālo valūtu grāmatvedībā euro var novērtēt vienīgi, pamatojoties uz apmaiņā pret to saņemtās preces vai pakalpojuma zemāko tirgus vērtību, bet, ja virtuālā valūta pārdota par naudu - saņemtās naudas summā (to pārrēķinot euro, ja apmaksai pieņemta ārvalsts valūta).

Gadījumā, ja viens virtuālās valūtas veids mainīts pret citu, apmaiņā saņemto virtuālo valūtu iespējams novērtēt euro tikai tad, ja apmaiņā nodotā virtuālā valūta ir bijusi iegūta, to nopērkot vai apmainot pret preci vai pakalpojumu, un tādēļ to ir bijis iespējams novērtēt euro.

Finanšu ministrijas ieskatā līdzīgi kā pētniecības un attīstības izmaksas, ko parasti noraksta tajā pārskata gadā, kad tās radušās, arī tās izmaksas, kas uzņēmumam radušās, lai izstrādātu un emitētu jaunu (pašu izveidotu) virtuālo valūtu, “raktu” citu izveidotu virtuālo valūtu vai mainītu vienu virtuālās valūtas veidu pret citu, jānoraksta tajā pārskata gadā, kad tās radušās, iekļaujot peļņas vai zaudējumu aprēķinā kā attiecīgā gada izdevumus.

Sagatavojot gada pārskatu, par virtuālās valūtas esamību un darījumiem ar virtuālo valūtu ir sniedzama informācija finanšu pārskata pielikumā arī tad, ja virtuālajai valūtai nav iegādes izmaksu un tādēļ nav novērtējuma euro.

VID, izvērtējot ņemot vērā Finanšu ministrijas  sniegto tiesisko palīdzību, uzziņā skaidro, ka, tā kā virtuālā valūta nav oficiāla valūta un tai nav likumīga maksāšanas līdzekļa statusa, tad saņemto virtuālo valūtu grāmatvedībā var novērtēt vienīgi iegādes izmaksās – apmaiņā pret to nodotās preces vai pakalpojuma pašizmaksā, bet, ja virtuālā valūta ir nopirkta par naudu – samaksātās naudas summā. Nopirktās vai apmaiņā pret preci vai pakalpojumu saņemtās virtuālās valūtas krājumus uzņēmuma bilancē norāda sadaļā “Krājumi” kā atsevišķu aktīva posteni, par vērtības mēru lietojot euro.

Ja Iesniedzējs saņēmis atlīdzību, samainot savu izveidoto virtuālo valūtu pret citu konvertējamo virtuālo valūtu, tad patiesa priekšstata gūšanai par sabiedrības aktīviem ir jākoriģē bilances sadaļas “Krājumi” virtuālās valūtas aktīva postenis. Posteņa vērtību koriģē tā, lai Iesniedzēja rīcībā esošā virtuālā valūta tiktu novērtēta atbilstoši iegādes izmaksām vai ražošanas pašizmaksai, vai zemākajām tirgus cenām bilances datumā, atkarībā no tā, kurš no šiem rādītājiem ir zemāks.

Ja Iesniedzēja rīcībā ir virtuālā valūta, kurai nav iegādes izmaksu un tādēļ to nav iespējams novērtēt euro un uzrādīt gada pārskatā, tad, lai finanšu pārskats sniegtu patiesu un skaidru priekšstatu par sabiedrības līdzekļiem, informācija par virtuālās valūtas esamību un par darījumiem ar virtuālo valūtu ir sniedzama finanšu pārskata pielikumā.

Iesniedzējs faktu aprakstā norāda, ka ir izveidojis virtuālo valūtu. Tā kā Iesniedzējs ir izstrādājis un emitējis jaunu (pašu izveidotu) virtuālo valūtu, “racis” citu izveidotu virtuālo valūtu un mainījis vienu virtuālās valūtas veidu pret citu, tad izmaksas, kas radušās veicot minētās darbības, ir jānoraksta tajā pārskata gadā, kad tās radušās, iekļaujot peļņas vai zaudējumu aprēķinā kā attiecīgā gada izdevumus.

Pilnu uzziņas tekstu var lasīt šeit.