0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIZobu protēžu piegādēm ir, bet zobu brekešu piegādēm nav piemērojams atbrīvojums no PVN

Zobu protēžu piegādēm ir, bet zobu brekešu piegādēm nav piemērojams atbrīvojums no PVN

Valsts ieņēmumu dienests (VID) saistībā ar pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu sniedzis uzziņu par šādu faktu aprakstu. Uzziņas pieprasījuma iesniedzējs ir Nīderlandē reģistrēts E uzņēmumu grupas uzņēmums. E grupas darbība kopumā ietver dažādu zobārstniecības un ortodontijas ierīču ražošanu un piegādi klientiem vairākās Eiropas Savienības (ES) valstīs, ieskaitot Latviju. Šīs ierīces tiek ražotas  ASV un Ķīnā. Iesniedzēja piegādātās ierīces ir paredzētas tikai individuālai lietošanai, un to klāsts ietver standarta un personalizētās ierīces. Standarta ierīču klāstā ietilpst daļas, no kurām zobārsti vai zobu tehniķi var izveidot zobu un sakodiena koriģēšanai izmantojamas ierīces (zobu breketes) to pacientiem. Savukārt, personalizēto ierīču klāstā ietilpst jau…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Valsts ieņēmumu dienests (VID) saistībā ar pievienotās vērtības nodokļa (PVN) piemērošanu sniedzis uzziņu par šādu faktu aprakstu.

Uzziņas pieprasījuma iesniedzējs ir Nīderlandē reģistrēts E uzņēmumu grupas uzņēmums. E grupas darbība kopumā ietver dažādu zobārstniecības un ortodontijas ierīču ražošanu un piegādi klientiem vairākās Eiropas Savienības (ES) valstīs, ieskaitot Latviju. Šīs ierīces tiek ražotas  ASV un Ķīnā.

Iesniedzēja piegādātās ierīces ir paredzētas tikai individuālai lietošanai, un to klāsts ietver standarta un personalizētās ierīces. Standarta ierīču klāstā ietilpst daļas, no kurām zobārsti vai zobu tehniķi var izveidot zobu un sakodiena koriģēšanai izmantojamas ierīces (zobu breketes) to pacientiem. Savukārt, personalizēto ierīču klāstā ietilpst jau izgatavotas ierīces, kas ir pielāgotas konkrētā pacienta ārstēšanas vajadzībām.

Latvijā produktus izstrādā un piegādā tikai zobārstiem, zobu tehniķiem un zobārstniecības iestādēm. Tā kā lielākā daļa no iesniedzēja klientiem nav reģistrējušies VID PVN maksātāju reģistrā, tad produktu piegādes uz Latviju iesniedzējs uzskatīja par preču tālpārdošanas darījumiem. Ņemot vērā plānotos darījuma apjomus un Pievienotās vērtības nodokļa likuma 60. panta otrajā daļā minētos nosacījumus par pienākumu reģistrēties Latvijā kā PVN maksātājam, Iesniedzējs reģistrējies VID PVN maksātāju reģistrā.

Iesniedzējs lūdz VID apstiprināt tā izpratni par PVN piemērošanu minētajiem darījumiem Latvijā. Iesniedzējs citē Pievienotās vērtības nodokļa likuma 52. panta pirmās daļas 7. punktu: ar nodokli neapliek zobārstu un zobu tehniķu piegādātās zobu protēzes. Līdz ar to, lai iesniedzējs būtu tiesīgs zobārstniecības un ortodontijas ierīču piegādēm piemērot atbrīvojumu no PVN, darījumam ir jāatbilst šādām prasībām:

1) piegādātajām ierīcēm ir jābūt uzskatāmām par “zobu protēzēm”;

2) iesniedzējam ir jābūt uzskatāmam par “zobārstu vai zobu tehniķi”.

Iesniedzējs norāda, ka Pievienotās vērtības nodokļa likums vai tā piemērošanu skaidrojošie Ministru kabineta 2013. gada 3. janvāra noteikumi Nr. 17 Pievienotās vērtības nodokļa likuma normu piemērošanas kārtība un atsevišķas prasības pievienotās vērtības nodokļa maksāšanai un administrēšanai” nesniedz detalizētāku skaidrojumu, kā PVN piemērošanas mērķiem ir tālāk interpretējami minētie nosacījumi. Tādējādi Iesniedzējs ir izvērtējis saistošos ES tiesību aktus un Eiropas Savienības Tiesas ( EST) nolēmumus (C-144/13, C-154/13 un C-160/13.). Iesniedzējs uzsver, ka EST ir īpaši uzsvērusi, ka zobārstu un zobu tehniķu veikto zobu protēžu piegāžu atbrīvojuma mērķis ir nodrošināt, lai veselības aprūpes produktu piegāde nekļūtu nepieejama cenu dēļ, kuras paaugstinātos, ja tam būtu piemērojams PVN. Iesniedzējs uzskata, ka tā piegādātās ierīces ir uzskatāmas par zobu protēzēm PVN atbrīvojuma piemērošanas mērķiem.

Tāpat iesniedzējs uzsver, ka Nīderlandē nodarbina zobu tehniķus, kas ir iesaistīti piegādāto zobārstniecības un ortodontijas ierīču izgatavošanas procesā, un iesniedzējam piemīt nepieciešamā profesionālā kvalifikācija sniegt protezēšanas zobārstniecības pakalpojumus. Iesniedzējs secina, ka PVN atbrīvojuma piemērošanas mērķiem ir uzskatāms par zobu tehniķi.

Ņemot vērā minēto, iesniedzējs uzskata, ka tā zobārstniecības un ortodontijas ierīču piegādēm iekšzemē ir piemērojams atbrīvojums no PVN atbilstoši Pievienotās vērtības nodokļa likuma 52. panta pirmās daļas 7. punktam.

VID, ņemot vērā iepriekš aprakstīto situāciju, norāda: ja iesniedzējs ir darba devējs zobu tehniķiem Nīderlandē, kas darba tiesiskajās attiecībās darbojas iesniedzēja vārdā, tad iesniedzējs ir uzskatāms par zobu tehniķi. Taču PVN regulējošos normatīvajos aktos nav detalizēta skaidrojuma, kas ir zobu protēzes.

ES PVN Komitejas vadlīniju darba dokumenta DOCUMENT D taxud.c.1 (2016)3213107 – 902 4. punktā teikts, ka PVN komiteja gandrīz vienprātīgi piekrīt, ka termins “zobu protēzes” PVN direktīvas 132. panta 1. punkta e) apakšpunkta nozīmē ir uzskatāms par pietiekami plašu, lai ietvertu arī zobu protēzes daļu piegādi, ko parasti ražo zobārsti vai zobu tehniķi. Tādējādi secināms, ka atbrīvojums no PVN piemērojams arī zobu protēžu daļu piegādēm, ko veic zobārsti vai zobu tehniķi.

Iesniegumā minētās ortodontijas ierīces nav uzskatāmas ne par zobu protēzēm, ne par zobu protēžu daļām, proti, tās netiek izmantotas zobu protezēšanā. Tādējādi iesniedzēja standarta ierīču (brekešu) un personalizēto ierīču “Brackets OK/UK 7-7” piegādēm iekšzemē nav piemērojams Pievienotās vērtības nodokļa likuma 52. panta pirmās daļas 7. punktā noteiktais atbrīvojums.