0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIAttaisnotie izdevumi par ārstnieciskajiem pakalpojumiem un izglītību

Attaisnotie izdevumi par ārstnieciskajiem pakalpojumiem un izglītību

Atgādinām, ka no 1. marta ikviens iedzīvotājs brīvprātīgi var iesniegt gada ienākumu deklarāciju, un daudziem gada ienākumu deklarācija jāsniedz obligāti. Gada ienākumu deklarācija par 2021. gadā gūtajiem ienākumiem līdz 2022. gada 1. jūnijam obligāti ir jāiesniedz tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri: ir veikuši saimniecisko darbību (piemēram, ir individuālā uzņēmuma īpašnieki, izīrē vai iznomā savu īpašumu, ir zemnieku saimniecības īpašnieki, ir guvuši ienākumus no profesionālās darbības u.c.); ir guvuši ienākumus ārvalstīs, tajā skaitā jūrnieki, kuri bijuši nodarbināti uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa, izņemot gadījumu, ja nodokļa maksātājs ir saņēmis algota darba ienākumus, kas kādā no Eiropas…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: pexels.com

Atgādinām, ka no 1. marta ikviens iedzīvotājs brīvprātīgi var iesniegt gada ienākumu deklarāciju, un daudziem gada ienākumu deklarācija jāsniedz obligāti.

Gada ienākumu deklarācija par 2021. gadā gūtajiem ienākumiem līdz 2022. gada 1. jūnijam obligāti ir jāiesniedz tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri:
  • ir veikuši saimniecisko darbību (piemēram, ir individuālā uzņēmuma īpašnieki, izīrē vai iznomā savu īpašumu, ir zemnieku saimniecības īpašnieki, ir guvuši ienākumus no profesionālās darbības u.c.);
  • ir guvuši ienākumus ārvalstīs, tajā skaitā jūrnieki, kuri bijuši nodarbināti uz starptautiskos pārvadājumos izmantojama kuģa, izņemot gadījumu, ja nodokļa maksātājs ir saņēmis algota darba ienākumus, kas kādā no Eiropas Savienības dalībvalstīm ir pakļauti aplikšanai ar iedzīvotāju ienākuma nodoklim analoģisku nodokli;
  • ir guvuši ar nodokli neapliekamos ienākumus, kas kopumā gadā pārsniedza 10 000 eiro (piemēram, gūti ienākumi no personiskās mantas pārdošanas);
  • ir guvuši ienākumus, kuri apliekami ar 10 % nodokļa likmi (piemēram, ienākumu no nekustamā īpašuma izīrēšanas, ja Valsts ieņēmumu dienestam (VID) ir paziņots par nereģistrējamas saimnieciskās darbības veikšanu, vai guvuši ienākumu no augoša meža vai kokmateriālu pārdošanas, no kuriem nodoklis nav ieturēts ienākuma izmaksas vietā);
  • ir guvuši citus ar nodokli apliekamus ienākumus, no kuriem izmaksas vietā nav ieturēts nodoklis, t.sk. no fiziskām personām saņemti dāvinājumi, kas ir apliekami ar IIN;
Gada ienākumu deklarācija obligāti jāiesniedz:
  • ja rodas pienākums piemaksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) saistībā ar progresīvās  likmes piemērošanu (20% - ienākumam līdz 20 004 eiro, 23% - ienākumam, kas pārsniedz 20 004 eiro, bet nepārsniedz 62 800 eiro, 31% - ienākumam, kas pārsniedz 62 800 eiro);
  • ja rodas pienākums piemaksāt IIN saistībā ar gada diferencētā neapliekamā minimuma piemērošanu.

Deklarāciju ir jāiesniedz arī, ja vēlas atgūtu gada laikā pārmaksāto IIN par attaisnotajiem izdevumiem (izglītību, medicīnu, zobārstniecību, iemaksām pensiju fondos, ziedojumiem u.c.). Attaisnotie izdevumi personai gada laikā nedrīkst pārsniegt 600 eiro, un tie nedrīkst būt vairāk nekā 50% no gada laikā saņemtajiem ar nodokli apliekamajiem ienākumiem.

Par ģimenes locekļiem attaisnotajos izdevumos var ietvert izdevumus par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem, taču nevar iekļaut ziedojumus un dāvinājumus, tostarp politiskajai partijai.

Nodokli atmaksā, piemērojot 20 % likmi.

Ja attaisnoto izdevumu kopsumma vienai personai pārsniedz 600 eiro, izdevumu pārsnieguma daļu var attiecināt uz nākamo triju gadu apliekamo ienākumu hronoloģiskā secībā.

Izglītības un ārstnieciskos izdevumus pārnes uz nākamajiem trijiem gadiem arī tad, ja nav ieturēts nodoklis.

Primāri atskaita ziedojumu un dāvinājumu summas (D4 pielikuma 10. aile). Ja šī summa ir mazāka par 600 eiro, iekļauj arī attaisnoto izdevumu summu par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem (D4 pielikuma 11. aile), bet tā, lai attaisnotie izdevumi kopā nepārsniegtu 600 eiro.

Ja gada laikā nav ieturēts nodoklis, izdevumus par izglītības un ārstnieciskajiem pakalpojumiem var  uz iesnieguma pamata sadalīt starp ģimenes locekļiem, kuriem ir tiesības uz attaisnotajiem izdevumiem par šo ģimenes locekli.

No gada apliekamā ienākuma atskaita izdevumus par personas un viņa ģimenes locekļu:

  • kvalifikācijas paaugstināšanu;
  • specialitātes iegūšanu;
  • interešu izglītības programmu apgūšanu bērniem;
  • medicīnas un ārstniecisko pakalpojumu izmantošanu;
  • veselības apdrošināšanas prēmiju maksājumiem.

Persona var samazināt savu ar nodokli apliekamo ienākumu par saviem, kā arī savu ģimenes locekļu attaisnotajiem izdevumiem par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem. Personas, par kurām var piemērot attaisnotos izdevumus, ir:

  • vecāki, vecvecāki;
  • bērni, mazbērni;
  • laulātais;
  • audzināšanā paņemts bērns, ja no viņa vecākiem nav iespējams piedzīt uzturnaudu (alimentus), arī tikmēr, kamēr viņš turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanu, bet ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai;
  • nepilngadīgs brālis un māsa, kā arī brālis un māsa, kamēr brālis un māsa turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanu, bet ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai, ja viņiem nav darbaspējīgu vecāku;
  • brālis un māsa personas ar 1. vai 2. grupas invaliditāti (piemēro no 2020. gada 1. janvāra);
  • apgādībā esošu personu apgādājamie;
  • aizbildnībā vai aizgādnībā esoša persona.

Attaisnotos izdevumus par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem atskaita no gada ar nodokli apliekamā ienākuma pirms nodokļa aprēķināšanas. Attaisnotos izdevumus ienākumam piemēro, iesniedzot iedzīvotāju gada ienākumu deklarāciju, un deklarē tos deklarācijas D4 pielikumā.

Katras personas attaisnotos izdevumus drīkst atskaitīt no apliekamā ienākuma tikai vienreiz, nepārsniedzot maksimālo normu 600 eiro.

Ārstnieciskie izdevumi ir:

  • izdevumi par ārstniecības iestādē saņemtajiem medicīnas un ārstnieciskajiem pakalpojumiem;
  • veselības apdrošināšanas polises iegādes izdevumi;
  • veselības aprūpes pakalpojuma sniegšanas laikā izmantoto ārstniecības palīglīdzekļu, medicīnas ierīču un preču iegādes izdevumi, par ko nemaksā no Nacionālā veselības dienesta līdzekļiem.

Attaisnotajos izdevumos par medicīnas un ārstniecisko pakalpojumu izmantošanu var  ieskaitīt izdevumus par:

  • olšūnu punkciju (folikulu iegūšanu, izmantojot punkciju);
  • zobārstniecības pakalpojumiem (ieskaitot zobu protezēšanu);
  • endoprotēžu un cita veida ar cilvēka organismu savienotu protēžu izgatavošanu un iegādi, ja par to nav samaksāts no Nacionālā veselības dienesta vai citu personu līdzekļiem.

Attaisnotajos izdevumos par medicīnas un ārstniecisko pakalpojumu izmantošanu nevar ieskaitīt:

  • redzes asumu koriģējošu optikas izstrādājumu (briļļu un lēcu) iegādes izdevumus;
  • izdevumus par ārstniecības līdzekļu (ārstniecisko preparātu, zāļu un vitamīnu), medicīnas ierīču un preču iegādi, izņemot veselības aprūpes pakalpojuma sniegšanai izmantoto ārstniecības līdzekļu, medicīnas ierīču un preču iegādes izdevumus, par ko nemaksā no Nacionālā veselības dienesta līdzekļiem.

Attaisnotajos izdevumos var iekļaut tikai izdevumus par tādiem pakalpojumiem, ko sniegusi ārstniecības personu reģistrā reģistrēta persona ar ārstniecības personas sertifikātu, kas apliecina, ka ārstniecības persona ir kompetenta patstāvīgi nodarboties ar ārstniecību (speciālista praksi) konkrētajā nozarē. Ja ir šaubas par konkrētā pakalpojuma atbilstību ārstnieciskajam pakalpojumam, VID var lūgt iesniegt papildu dokumentu, kas precizē sniegtā pakalpojuma veidu, vai ģimenes ārsta apliecinājumu (nosūtījumu) par minēto pakalpojumu nepieciešamību.

Izdevumi par izglītību:

  • izdevumi par augstākās un visu pakāpju profesionālās izglītības iegūšanu valsts akreditētās Latvijas Republikas izglītības iestādēs, arī Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu un Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstu mācību iestādēs vai apgūstot valsts akreditētās izglītības programmas (ieskaitot arī izdevumus par mācībām sagatavošanas nodaļās);
  • izdevumi par specialitātes iegūšanu valsts akreditētās Latvijas Republikas izglītības iestādēs, kā arī ES dalībvalstu un EEZ valstu mācību iestādēs vai apgūstot valsts akreditētās izglītības programmas;
  • izdevumi par apmācību darbā, profesijā, amatā vai arodā nepieciešamo iemaņu iegūšanai un uzlabošanai, kā arī zināšanu paplašināšanai;
  • izdevumi par profesionālās sagatavotības līmeņa paaugstināšanu;
  • izdevumi par interešu izglītības programmu apgūšanu bērniem līdz 18 gadu
    vecumam.

Lai izdevumus par interešu izglītības programmu atzītu par attaisnotajiem izdevumiem, personai, kura veic šādu apmācību, ir jābūt saņemtai atbilstošai licencei pašvaldībā. Izglītības iestāžu reģistrs ir pieejams tīmekļa vietnē www.viis.lv, savukārt informācija par piešķirtajām licencēm ir pieejama tīmekļa vietnē www.e-skola.lv.

Deklarējot izdevumus darbā nepieciešamo zināšanu paplašināšanai, kā arī izdevumus amatā vai arodā nepieciešamo iemaņu iegūšanai un uzlabošanai, iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, ir jāpievieno attiecīga izziņa no darba devēja, ka iegūtās prasmes ir nepieciešamas amata pienākumu veikšanai.

Izdevumi augstākās izglītības un visu pakāpju profesionālās izglītības iegūšanai:

  • par mācībām sagatavošanas nodaļās un sagatavošanas kursiem augstskolā;
  • noteikto gada maksu izglītības vai mācību iestādē;
  • par pirmreizējiem un atkārtotiem eksāmeniem;
  • par pieteikšanos studijām.

Izdevumi par mācībām neietver:

  • to mācību maksas daļu, kas paredzēta transporta izdevumiem uz mācību vietu un atpakaļ;
  • izdevumus mājokļa īrei un tajā izmantotajiem komunālajiem pakalpojumiem;
  • ēdināšanas izdevumus mācību laikā;
  • izdevumus par augstākās un visu pakāpju profesionālās izglītības, arī specialitātes iegūšanu citu valstu (izņemot ES dalībvalstu un EEZ valstu) mācību iestādēs.

Attaisnotos izdevumus par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem norāda gada ienākumu deklarācijas D4 pielikuma “Attaisnotie izdevumi par izglītību, ārstnieciskajiem pakalpojumiem, ziedojumiem un dāvinājumiem 5. un 6. ailē. Katram ģimenes loceklim aizpilda atsevišķu D4 veidlapu.

Lasiet arī: