0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESGRĀMATVEDĪBAAtvieglojumi un atbrīvojumi mikrosabiedrībām, iesniedzot gada pārskatu

Atvieglojumi un atbrīvojumi mikrosabiedrībām, iesniedzot gada pārskatu

Uz atvieglojumiem un atbrīvojumiem, kādi ir mikrosabiedrībām, iesniedzot gada pārskatu, uzmanību vērš Jūlija Bojarenko, M.sc.oec., sertificētā grāmatvede-auditore, Grāmatvedības un finanšu koledžas lektore. Mikrosabiedrība ir tāda maza sabiedrība, kura bilances datumā nepārsniedz vismaz divus no trim kritērijiem (GPL 5.p. (2.d.)): bilances kopsumma – 350 000 eiro; neto apgrozījums – 700 000 eiro; vidējais darbinieku skaits pārskata gadā – 10. Mikrosabiedrība bilances datumā nepārsniedz divus no trim kritērijiem (nosacīti “Mini” mikrosabiedrība) (GPL 58.p. (2.d.)): bilances kopsumma — 50 000 eiro; neto apgrozījums — 100 000 eiro; vidējais darbinieku skaits pārskata gadā — 5. Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Jūlija Bojarenko. Foto: Aivars Siliņš
Uz atvieglojumiem un atbrīvojumiem, kādi ir mikrosabiedrībām, iesniedzot gada pārskatu, uzmanību vērš Jūlija Bojarenko, M.sc.oec., sertificētā grāmatvede-auditore, Grāmatvedības un finanšu koledžas lektore. Mikrosabiedrība ir tāda maza sabiedrība, kura bilances datumā nepārsniedz vismaz divus no trim kritērijiem (GPL 5.p. (2.d.)): bilances kopsumma – 350 000 eiro; neto apgrozījums – 700 000 eiro; vidējais darbinieku skaits pārskata gadā – 10. Mikrosabiedrība bilances datumā nepārsniedz divus no trim kritērijiem (nosacīti “Mini” mikrosabiedrība) (GPL 58.p. (2.d.)): bilances kopsumma — 50 000 eiro; neto apgrozījums — 100 000 eiro; vidējais darbinieku skaits pārskata gadā — 5. Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā (GPL) mikrosabiedrībām ir paredzēti vairāki atvieglojumi un atbrīvojumi (GPL XII nodaļa „Atvieglojumi un atbrīvojumi mikrosabiedrībām” 56. – 60. p., kā arī 5.p. (6.-7. p.)).

Atļauts nesagatavot vadības ziņojumu (GPL 56. p.).

Atļauts nesagatavot vadības ziņojumu, ja tā šā likuma 55. panta trešās daļas 3. punktā minēto informāciju par savu akciju vai daļu kopumu sniedz finanšu pārskata pielikumā. Piezīme. Informāciju par savu akciju vai daļu kopumu mikrosabiedrība sniedz finanšu pārskata pielikumā tādā gadījumā, ja bilances aktīvā ir postenis “Pašu akcijas vai daļas”.

Atļauts sagatavot saīsinātu finanšu pārskata pielikumu (GPL 57. p.).

Ir atļauts sagatavot saīsinātu finanšu pārskata pielikumu. Saīsinātajā finanšu pārskata pielikumā atļauts nesniegt informāciju, kas minēta GPL 52. panta pirmās daļas 4., 7. un 8. punktā. Tātad mikrosabiedrībai ir atļauts finanšu pārskata pielikumā nesniegt informāciju par:
  • ieņēmumu vai izmaksu posteņiem, kas radušies tādu notikumu vai darījumu rezultātā, kuri nepārprotami atšķiras no sabiedrības parastajām darbībām un kuru bieža vai periodiska atkārtošana nav gaidāma, to summām un veidu,
  • ilgtermiņa ieguldījumu posteņiem,
būtiskiem notikumiem pēc bilances datuma, kuri nav iekļauti bilancē vai peļņas vai zaudējumu aprēķinā.

“Mini”mikrosabiedrībai ir atļauts nesagatavot finanšu pārskata pielikumu (GPL 58. p.).

Tikai “Mini”mikrosabiedrībai (GPL 58. p. (2. d.)) ir atļauts nesagatavot finanšu pārskata pielikumu. Šādā gadījumā bilances beigās piezīmju veidā ar skaitļiem, tekstā vai tabulās (turpmāk — bilances piezīmes) sniedz GPL 52. panta 1. daļas 2. un 3. punktā un 55. panta 3. daļas 3. punktā minēto informāciju, kā arī ziņas par pārskata gada vidējo darbinieku skaitu (GPL 58. pants). Tātad “Mini”mikrosabiedrība bilances piezīmēs sniedz informāciju par:
  • visu bilancē neiekļauto finansiālo saistību, sniegto garantiju vai citu iespējamo saistību kopsummu. Ja sabiedrība ir noslēgusi nomas vai īres līgumus, kuriem ir svarīga nozīme tās darbībā, šajos līgumos paredzētās saistības jānorāda īpaši. Ja sabiedrības aktīvi ir ieķīlāti vai apgrūtināti ar kādu citu saistības nodrošinājumu, par to informē un norāda katra sniegtā nodrošinājuma veidu. Atsevišķi norāda visas saistības, kas attiecas uz pensijām un uz radniecīgiem vai asociētiem uzņēmumiem ( panta (1. d.) 2. p.);
  • vadībai izsniegto avansu, aizdevumu vai galvojumu saistību summas sadalījumā pa atsevišķām amatu grupām (padomes un valdes locekļi), norādot procentu likmes, svarīgākos nosacījumus un atmaksātās, norakstītās un atmaksājamās summas ( panta (1. d.) 3. p.);
  • sabiedrības savu akciju vai daļu kopumu ( panta (3. d.) 3. p.);
  • pārskata gada vidējo darbinieku skaitu.
Mikrosabiedrība, kura nesagatavo finanšu pārskata pielikumu un pārskata gadā ir:
  • mainījusi peļņas vai zaudējumu aprēķina shēmu, papildus paskaidro šīs maiņas iemeslu ( panta sestā daļa);
  • apvienojusi vienā bilances postenī maznozīmīgas summas, kuras attiecas uz vairākiem bilances posteņiem, papildus sniedz šīs kopsummas detalizāciju (GPL panta otrā daļa);
  • konstatējusi iepriekšējo pārskata gadu kļūdas vai mainījusi grāmatvedības politiku un attiecīgi koriģējusi iepriekšējo pārskata gadu datus, par katru gadījumu papildus sniedz skaidrojumu (GPL panta trešā daļa);
iekļāvusi jaunizveidota objekta ražošanas pašizmaksā saņemto aizņēmumu procentus, papildus sniedz ziņas par pašizmaksā iekļauto procentu apmēru (GPL 28. pants).

UZMANĪBU! Aizliegts mikrosabiedrībām izmantot iespēju novērtēt finanšu instrumentus patiesajā vērtībā.

Atvieglojumu un atbrīvojumu piemērošanas aizliegums attiecas uz noteikta veida mikrosabiedrībām  (GPL 59.-60. p.). Uz tādu mikrosabiedrību, kura izmanto vismaz vienu no šā likuma 56., 57. vai 58. pantā minētajiem atvieglojumiem vai atbrīvojumiem, neattiecas GPL VI nodaļā minētā iespēja novērtēt finanšu instrumentus to patiesajā vērtībā (GPL 59. p.). Noteikta veida mikrosabiedrībām ir aizliegts piemērot atvieglojumus un atbrīvojumus (GPL 60. pants). GPL 56., 57. un 58. pantā paredzētie atvieglojumi un atbrīvojumi neattiecas uz tādu mikrosabiedrību: 1) kuras vienīgais uzdevums ir ieguldīt savus līdzekļus dažādos vērtspapīros, nekustamajā īpašumā vai citos aktīvos ar vienīgo mērķi sadalīt ieguldījumu risku un nodrošināt saviem akcionāriem vai dalībniekiem peļņu no viņu līdzekļu pārvaldīšanas; 2) kuru ar šā panta 1. punktā minēto mikrosabiedrību saista līdzdalība kapitālā (turpmāk šajā punktā — saistītā mikrosabiedrība), ja šīs saistītās mikrosabiedrības vienīgais mērķis ir iegādāties pilnībā apmaksātas akcijas vai daļas, ko emitējusi 1. punktā minētā mikrosabiedrība; 3) kuras vienīgais mērķis ir iegādāties līdzdalību (akcijas vai daļas) citās sabiedrībās, pārvaldīt šo līdzdalību un gūt no tās peļņu, neiesaistoties minēto citu sabiedrību pārvaldē ne tiešā, ne netiešā veidā, bet arī neierobežojot savas akcionāra vai dalībnieka tiesības. Piemērojot atvieglojumus un atbrīvojumus, ir jāņem vērā GPL 5. panta 6.–7. daļas prasības:
  • Ja sabiedrība divus pārskata gadus pēc kārtas (gan kārtējā - g., gan iepriekšējā pārskata gadā – 2017. g.) bilances datumā nepārsniedz divus no GPL 5. panta otrajā, trešajā vai ceturtajā daļā minētajiem kritērijiem, tā iegūst tiesības savā gada pārskatā sniegt minimālo informācijas apjomu, kāds šajā likumā noteikts konkrētajai sabiedrību kategorijai, kuras rādītājus tā nepārsniedz, kā arī iegūst tiesības piemērot minētajai kategorijai GPL paredzētos atvieglojumus vai atbrīvojumus. Sabiedrība šīs tiesības zaudē, ja turpmākajos pārskata gados tā pārsniedz minētos kritērijus un tas atkārtojas divus pārskata gadus pēc kārtas.
  • Ja sabiedrības saimnieciskās darbības rādītāji pa gadiem svārstās un tā katru pārskata gadu atbilst citai sabiedrību kategorijai, attiecīgā sabiedrība gada pārskata sagatavošanā ievēro augstākai sabiedrību kategorijai (ja salīdzina kategoriju, kurai tā atbilst kārtējā pārskata gadā, ar to, kurai tā atbilda iepriekšējā pārskata gadā) paredzētos noteikumus.
  • Jaunizveidota sabiedrība un individuālais uzņēmums, zemnieka un zvejnieka saimniecība, kas pārskata gadā kļūst par šā likuma subjektu, ja bilances datumā tā nepārsniedz divas no šā panta otrajā, trešajā vai ceturtajā daļā minēto kritēriju robežvērtībām, ir tiesīga savā pirmajā gada pārskatā sniegt minimālo informācijas apjomu, kāds šajā likumā noteikts tai sabiedrību kategorijai, kuras rādītājus tā nepārsniedz, kā arī ir tiesīga piemērot minētajai kategorijai šajā likumā paredzētos atvieglojumus vai atbrīvojumus.
Visu JŪLIJAS BOJARENKO rakstu "Mikro un mazo sabiedrību gada pārskats" lasiet žurnāla BILANCE marta numurā.