Brexit ar izstāšanās līgumā paredzēto pārejas periodu ES pilsoņu tiesības neietekmēs

(0)

Pēc Apvienotās Karalistes (AK) izstāšanās (BREXIT) no Eiropas savienības (ES), kas notiks šā gada 31. janvārī pusnaktī pēc Centrāleiropas laika (attiecīgi 1. februārī plkst. 01.00 pēc Latvijas laika), spēkā stājas Izstāšanās līgums, kas nosaka pārejas periodu līdz 2020. gada 31. decembrim.

Kā informē Ārlietu ministrija, pārejas perioda laikā:

  • uz AK turpinās attiekties ES tiesiskais ietvars (acquis communautaire) un tā izmaiņas, kas tiks pieņemtas pārejas perioda laikā, ieskaitot Eiropas Savienības Tiesas kontroli;
  • AK būs daļa no ES Vienotā tirgus un Muitas savienības;
  •  uz AK saglabāsies ES starptautisko nolīgumu ietekme.  AK būs pienākums turpināt pildīt ar ES starptautisko līgumu uzņemtās saistības pārejas perioda laikā, taču ES nevarēs uzdot trešajām valstīm pienākumu turpināt saistības pret AK, jo, sākoties pārejas periodam, juridiski tā vairs nebūs ES dalībvalsts;
  • AK juridiski vairs nebūs ES dalībvalsts, tādējādi līdz ar izstāšanās no ES datumu vairs nepiedalīsies ES institūciju un aģentūru darbā un lēmumu pieņemšanā kā ES dalībvalsts.

Lai pēc breksita turpinātu likumīgi uzturēties AK, Eiropas Savienības pilsoņiem  līdz 2021. gada 30. jūnijam jāpiesakās settled status vai pre-settled status.

Informācija par reģistrācijas sistēmu settled status un pre-settled status ir pieejama AK valdības mājas lapā angļu un latviešu valodā.

ES pilsoņi pārejas periodā saglabās tiesības uz pensiju un pabalstu koordinēšanu, kārtībā kā to šobrīd paredz ES tiesību akti. Izstāšanās līgums paredz sekojošu pabalstu pārnesi: vecuma pensijas, invaliditātes pensijas, apgādnieka zaudējuma pensijas, priekšlaicīgās pensijas, atlīdzības sakarā ar nelaimes gadījumiem darbā un arodslimībām, bezdarbnieka pabalstus, slimības pabalstus, maternitātes un paternitātes pabalstus, apbedīšanas pabalstus (t.i., pabalsti, kas aizstāj ienākumus), kā arī pabalsti, kas tiek saņemti papildus tiem pabalstiem, kas aizstāj ienākumus – bērnu pabalsti, aizbildņu pabalsti (guardians allowance), pabalsts par apgādībā esošu bērnu (child tax credit), kā arī vecuma pabalsts apkures izdevumu segšanai ziemas laikā (winter fuel allowance).

ES 27 dalībvalstu pilsoņi, kas līdz pārejas perioda beigām būs uzsākuši studēt AK augstskolās:

  • varēs noslēgt studijas, saglabājot studiju maksu, kas noteikta studijas uzsākot;
  • baudīs tās pašas tiesības kā AK pilsoņi attiecībā uz studiju kredītiem;
  • studiju kārtība AK reģionālās pārvaldībās, piemēram, Velsā un Skotijā, turpināsies saskaņā ar reģionālo pārvaldību noteikto kārtību.

Nacionālais veselības dienests (NVD) informē, ka pēc pārejas perioda ietvaros Latvijas valstspiederīgajiem saglabāsies līdzšinējā veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanas kārtība.

Tas nozīmē, ka šajā periodā veselības aprūpes pakalpojumus ar Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK) AK varēs saņemt tāpat kā līdz šim.

Tāpat Latvijas valstpiederīgie varēs izmantot arī S1 veidlapu, kas apliecina tiesības saņemt veselības aprūpes pakalpojumus un ļauj reģistrēties veselības aprūpei AK. S1 veidlapa apliecina tiesības saņemt valsts apmaksātu veselības aprūpi dzīvesvietas valstī, ja strādā vai saņem pensiju citā ES dalībvalstī, Norvēģijā, Lihtenšteinā, Islandē vai Šveicē.

Savukārt Latvijas Pasts informē, ka pēc 31.janvāra pasta sūtījumu apmaiņa ar Lielbritāniju paliek nemainīga. Tas nozīmē, ka bez izmaiņām tarifos un procedūrās pēc 31.janvāra tiks pieņemti un piegādāti gan sūtījumi no Latvijas uz Lielbritāniju, gan no Lielbritānijas uz Latviju.

Atgādinām, ka 2019. gada 12. un 13. februārī Ministru kabinets apstiprināja nepieciešamos grozījumus Latvijas nacionālajos tiesību aktos. Breksit likumu pakotnē ir šādi likumi:

2019. gada 21. martā minētie tiesību akti apstiprināti Saeimā otrajā (galīgajā) lasījumā, spēkā stājušies 2019. gada 28. martā.

Lasiet arī:

Kas uzņēmējiem jāņem vērā, strauji tuvojoties “Brexit” termiņam?

“Brexit” dēļ līdz šī gada beigām muitas jomā nekādu izmaiņu nebūs

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(0)