0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIDāvinājuma ietekme uz nodokļu aprēķinu

Dāvinājuma ietekme uz nodokļu aprēķinu

Ilvija Ozoliņa, Mg.sci.oec., nodokļu konsultante, sertificēta praktizējoša grāmatvede ar divdesmit gadu pieredzi

Saskaņā ar Civillikuma 1912. pantu dāvinājums ir tiesisks darījums, ar kuru kāds aiz devības piešķir otram bez atlīdzības kādu mantisku vērtību. Tātad dāvinājuma motīvs ir devība, dāvinātājam nav pienākuma dāvināt šo dāvanu apdāvinātajai personai. Par dāvinājumu netiek uzskatīts tāds dāvinājums, ja pastāv kāds obligāts noteikums, kā rezultātā tiks saņemts kāds labums.  Piemērs Uzņēmuma vadītājs izvirza nosacījumu grāmatvedim: ja gada pārskats tiks iesniegts līdz 1. martam, uzņēmums grāmatvedei dāvinās dāvanu karti SPA centra…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Dāvinājuma ietekme uz nodokļu aprēķinu
Dāvinājuma ietekme uz nodokļu aprēķinu
Foto: © Atlas – stock.adobe.com
Ilvija Ozoliņa, Mg.sci.oec., nodokļu konsultante, sertificēta praktizējoša grāmatvede ar divdesmit gadu pieredzi
Ilvija Ozoliņa, Mg.sci.oec.,
nodokļu konsultante, sertificēta praktizējoša grāmatvede ar divdesmit gadu pieredzi
Foto: Aivars Siliņš

Saskaņā ar Civillikuma 1912. pantu dāvinājums ir tiesisks darījums, ar kuru kāds aiz devības piešķir otram bez atlīdzības kādu mantisku vērtību. Tātad dāvinājuma motīvs ir devība, dāvinātājam nav pienākuma dāvināt šo dāvanu apdāvinātajai personai. Par dāvinājumu netiek uzskatīts tāds dāvinājums, ja pastāv kāds obligāts noteikums, kā rezultātā tiks saņemts kāds labums. 

Piemērs

Uzņēmuma vadītājs izvirza nosacījumu grāmatvedim: ja gada pārskats tiks iesniegts līdz 1. martam, uzņēmums grāmatvedei dāvinās dāvanu karti SPA centra apmeklējumam. Šajā gadījumā tā nebūs dāvana, bet gan prēmija par darbu un tiks aplikta ar darbaspēka nodokļiem.
Attiecībā uz mazas vērtības dāvanām Pievienotās vērtības nodokļa likuma (turpmāk — PVN likums) 1. panta 1. daļas 10. punkts nosaka mazas vērtības dāvanas kritēriju, t.i., tā ir prece vai pakalpojums, kuru nodod bez atlīdzības un kura vērtība bez nodokļa vienam cilvēkam kalendāra gada laikā nepārsniedz 15 eiro, izņemot preci vai pakalpojumu, kas ir attiecināms uz reklāmas vai reprezentācijas izdevumiem. Būtiski, ka saskaņā ar 92. panta 1. daļas 8. punktu par šādu mazas vērtības dāvanu iegādi nodokļa maksātājs drīkst attiecināt priekšnodokli. No iepriekš minētā varam secināt, ka dāvanas saņēmējs var būt gan darbinieks, gan jebkura cita fiziska persona, ja vien dāvana neatbilst reklāmas vai reprezentācijas izdevumu kritērijam. 

Dāvana darbiniekam

1. Ja darba devējs dāvina darbiniekam dāvanu, kuras vērtība taksācijas gada laikā nepārsniedz 15 eiro, tad saskaņā ar likuma «Par iedzīvotāju ienākuma nodokli» (turpmāk — likums par IIN) 9. panta 1. daļas 32.1 punktu šādu darbinieka ienākumu neapliek ar iedzīvotāju ienākuma nodokli.  Saliekot kopā PVN likuma un likuma Par IIN normas, secinām, ka norādītā dāvanas vērtība abos gadījumos ir 15 eiro bez PVN. 

1. piemērs

Uzņēmums katram darbiniekam Ziemassvētkos uzdāvina sienas pulksteni, kura iegādes vērtība 15 eiro, PVN 21% 3,15 eiro.  Uzskaitē iegrāmato darījumu:
D «Izdevumi darbinieku dāvanām — neapliek ar IIN»
K «Norēķini ar piegādātajiem» 15,00

D «Norēķini par PVN»
K «Norēķini ar piegādātajiem» 3,15

2. piemērs

Uzņēmums darbiniekam dzimšanas dienā uzdāvina rozes 12,50 eiro vērtībā (5 gab. x 2,50 eiro, t.sk. PVN 21%). Uzskaitē iegrāmato darījumu:
D «Izdevumi darbinieku dāvanām — neapliek ar IIN»
K «Norēķini ar piegādātajiem» 10,33

D «Norēķini par PVN»
K «Norēķini ar piegādātajiem» 2,17
2. Ministru kabineta (turpmāks — MK) noteikumu Nr. 899 «Likuma «Par iedzīvotāju ienākuma nodokli» normu piemērošanas kārtība» 18.3 panta 3. punkts nosaka, ka darba devēja dāvanu, kas taksācijas gada laikā pārsniedz 15 eiro, apliek ar darbaspēka nodokļiem.

1. piemērs 

Uzņēmums tirgo elektropreces. Darbiniekam Ziemassvētkos uzdāvina putekļu sūcēju, kura iegādes vērtība 350 eiro un PVN 21% 73,50 eiro, kopā 423,50 eiro. Dāvana 15 eiro vērtībā jau tika uzdāvināta Lieldienās. Darbinieks ir iesniedzis algas nodokļa grāmatiņu (ANG). Uzskaitē iegrāmato darījumu:  1. solis. Iegrāmato saņemto putekļu sūcēju, PVN nav tiesību attiecināt uz priekšnodokli, jo tas nav iegādāts apliekamo darījumu nodrošināšanai:
D «Izdevumi darbinieku dāvanām — apliekami ar IIN»
K «Norēķini ar piegādātājiem» 423,50 
2. solis. Aprēķina nodokļus no bruto vērtības:
591,48 x 23,59% = 139,53 eiro (DD VSAOI)
591,48 x 10,5% = 62,11 eiro (DŅ VSAOI)
(591,48 – 62,11) x 20% = 105,87 eiro (IIN)
591,48 – 62,11 – 105,87 = 423,50 eiro (dāvanas neto vērtība)

2. piemērs 

Uzņēmums, reģistrēts PVN maksātājs, nopērk mobilo telefonu 500 eiro vērtībā un uzdāvina to Ziemassvētkos grāmatvedei. Telefona piegādei pārdevējs izmantoja «nodokļa apgrieztās maksāšanas» kārtību. Tā kā telefons nav iegādāts ar nodokli apliekamu darījumu nodrošināšanai, priekšnodokli nevar atskaitīt. Līdz ar to dāvanas vērtība ir 605 eiro, tātad 605 eiro ir ienākums «uz rokas», un nodokļi ir jāaprēķina no bruto ienākuma. Darbiniece ir iesniegusi ANG. VID noteiktais prognozētais neapliekamais minimums ir nulle.
Nr. p. k.  Aprēķina solis Aprēķins Summa, EUR
1 Aprēķina ar IIN apliekamo summu 605 : 0,8  756,25
2 Aprēķina dāvanas bruto summu 756,25 / (1 – 0,105) 844,97
3 Aprēķina darba ņēmēja VSAOI 844,97 x 10,5% 88,72
4 Aprēķina darba devēja VSAOI 844,97 x 23,59% 199,33
5 Aprēķina ar IIN apliekamo summu 844,97 – 88,72 756,25
6 Aprēķina IIN 756,25 x 20% 151,25
7 Aprēķināta dāvanas neto vērtība 844,97 – 88,72 – 151 ,25 605
  Tā kā dāvanai ir aprēķināti un ieturēti algas nodokļi, šāda dāvana tiek uzskatīta par izdevumiem, kas saistīti ar saimniecisko darbību un neveido ar UIN apliekamu objektu. Uzskaitē iegrāmato mobilā telefona iegādes darījumu:  1. solis. Iegrāmatota telefona iegādes vērtība 500 eiro
D «Izdevumi darbinieku dāvanām — apliekami ar IIN»
K «Norēķini ar piegādātājiem» 500
2. solis. Iegrāmatots PVN reverss 105 eiro
D «PVN norēķini — īpašais režīms»
K «PVN norēķini — īpašais režīms» 105
3. solis. Iegrāmatots neattiecināmais PVN 105 eiro
D «Izdevumi darbinieku dāvanām — apliekami ar IIN»
K «Norēķini par PVN» 105
3. Viens no tradicionālajiem gada nogales notikumiem uzņēmumos ir saldumu paciņu dāvināšana darbinieku bērniem, taču MK noteikumu Nr. 899 18.4. punkts nosaka, ka ar algas nodokli apliek darba devēja jebkurus tieši vai netieši dotos labumus darbiniekiem un viņa ģimenes locekļiem. Tātad, ja ir iespējams personificēt vecāku, kura bērnam tiek pasniegta dāvana Ziemassvētkos, tad veidojas ar algas nodokļiem apliekams ienākums.

1. piemērs

Uzņēmums rīko Ziemassvētku eglīti darbinieku bērniem, kuras laikā Ziemassvētku vecītis par noskaitītu dzejolīti iedod saldumu paciņu, pasākuma vadītājs par piedalīšanos rotaļās uzdāvina dāvanu — rotaļlietu. Šādus izdevumus nav iespējams personificēt, tāpēc tie būs ar UIN apliekams objekts.

2. piemērs 

Uzņēmums Ziemassvētkos konkrētiem darbinieku bērniem dāvina saldumu paciņu. Izdevumi ir personificējami, tāpēc tie veidos ar darbaspēka nodokļiem apliekamo objektu katram vecākam atsevišķi.

Dāvana fiziskai personai, kas nav darbinieks

Ja uzņēmums pasniedz dāvanu fiziskai personai, kas nav darba ņēmējs, kā arī nav sadarbības partneris, tad saskaņā ar likuma Par IIN 8. panta 3. daļas 9. punktu algas nodoklis jāmaksā par no komersantiem saņemtiem dāvinājumiem. Par nodokļa nomaksu atbildīgs uzņēmums, kas dāvanu pasniedz, tas iemaksā budžetā IIN 23% apmērā no dāvanas vērtības.

Piemērs

Nodokļu maksātājs organizē pasākumu, kurā fiziskai personai pasniedz dāvanu karti, ar kuru var norēķināties pie cita komersanta. Ja uzņēmums identificē šo personu, tad aprēķina un iemaksā budžetā IIN 23% apmērā no dāvanas vērtības. Ja dāvanu kartes saņēmējs netiek identificēts, tad dāvanas vērtību iekļauj ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā bāzē.

Dāvana sadarbības partnerim — juridiskai personai

Attiecībā uz dāvinājumiem juridiskām personām darījums jāvērtē pēc UIN likuma normām. UIN likuma 8. panta 2. daļas 3. punkts nosaka, ka nodokļa maksātāja izdevumi dāvinājumiem nav saistīti ar saimniecisko darbību, līdz ar to veidos ar UIN apliekamo bāzi.

Piemērs 

Uzņēmums pieciem sadarbības partneriem Ziemassvētkos dāvina sienas pulksteņus ar komersanta zīmolu. Katra pulksteņa vērtība 100 eiro, t.sk. PVN, kopējā summa 500 eiro. Šādas izmaksas saskaņā ar UIN likuma 8. panta 6. daļu netiek atzītas par reprezentācijas izdevumiem, līdz ar to veidos ar UIN apliekamo bāzi. Atspoguļojums uzskaitē: 1. solis. Iegrāmato pulksteņu iegādi:
D «Ar SD nesaistīti izdevumi»
K «Norēķini ar piegādātājiem» 500 eiro
2. solis. Iegrāmatots aprēķinātais UIN
D «Uzņēmumu ienākuma nodokli»
K «Norēķini par UIN» 125 eiro

Dāvana vai ziedojums

Dāvinājums ir uzskatāms par ziedojumu, ja saņēmējs ir sabiedriskā labuma organizācija, budžeta iestāde vai valsts kapitālsabiedrība, kura veic Kultūras ministrijas deleģētas valsts kultūras funkcijas un ziedojums notiek, pamatojoties uz līgumu. Sabiedriskā labuma organizāciju likuma 9. pants nosaka, ka «ziedojums šā likuma izpratnē ir manta vai finanšu līdzekļi, kurus persona (ziedotājs) bez atlīdzības, pamatojoties uz savstarpēju vienošanos, nodod sabiedriskā labuma organizācijai tās statūtos, satversmē vai nolikumā norādīto mērķu sasniegšanai un kuriem var piemērot nodokļu atvieglojumus». Sagatavojot UIN deklarāciju, vērtē, vai ziedojumam var piemērot vienu no trim UIN likumā dotajām metodēm atvieglojumiem ziedotājiem. Pirmā un otrā metode paredz, ka ziedotās summas neiekļauj taksācijas perioda ar uzņēmumu ienākuma nodokli apliekamajā bāzē ierobežojošā apmērā: 
  • 5% no iepriekšējā pārskata gada peļņas pēc aprēķinātajiem nodokļiem, vai
  • 2% no iepriekšējā pārskata gadā kopējās darba ņēmējiem aprēķinātās bruto darba samaksas, no kuras samaksāti valsts sociālās apdrošināšanas maksājumi.
Savukārt trešā metode paredz atvieglojumu samazināt taksācijas periodā par pārskata gadā aprēķinātajām dividendēm aprēķināto uzņēmumu ienākuma nodokli par 85 procentiem no ziedotās summas, bet nepārsniedzot 30 procentus no aprēķinātās uzņēmumu ienākuma nodokļa summas par aprēķinātajām dividendēm. Attiecīgi, ja pārskata gada laikā nav izmaksātas dividendes, tad atvieglojumu nevar piemērot. Piemērā minētajā situācijā, ja atvieglojumu ziedojumam nevarēs piemērot, tad kopējā saldumu paciņu iegādes vērtība veidos ar UIN apliekamu objektu.

Piemērs 

Uzņēmums Ziemassvētkos dāvina saldumu paciņas sociālās aprūpes centra (budžeta iestāde) iemītniekiem. Kopējā summa, ieskaitot PVN, 1500 eiro. Uzskaitē paciņu iegādes izmaksas, t.sk. PVN, iegrāmato kā ar saimniecisko darbību nesaistītas izmaksas: 
D «Ziedojumi»
K «Norēķini ar piegādātājiem» 1500 eiro