0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

VISI RAKSTIEK: Dalībvalstu atbilstība ES tiesību aktiem uzlabojas

EK: Dalībvalstu atbilstība ES tiesību aktiem uzlabojas

Eiropas Komisija pirmdien, 18. jūlijā, atkārtoti pauda apņemšanos nodrošināt dažādo Eiropas tiesību aktu efektīvu piemērošanu un jo īpaši pasaules lielāko vienoto tirgu, kas aptver 500 miljonus iedzīvotāju.Komisijas gada ziņojums sniedz priekšstatu par Eiropas Savienības tiesību aktu pārraudzību un izpildi 2015.gadā, un vienotā tirgus rezultātu apkopojums liecina, ka šķēršļi, kas ierobežo personu brīvu pārvietošanos un pakalpojumu, preču un kapitāla apriti ES, vairumā jomu tiek novērsti. Pateicoties konstruktīvam atbilstības dialogam starp Komisiju un dalībvalstīm, atbilstības problēmas arvien biežāk izdodas atrisināt, neizmantojot formālas procedūras.Tajā pašā laikā dažās jomās situācija saglabājas nemainīga vai pat pasliktinās, tiek radīti jauni šķēršļi un vienotajam tirgum ir jāpielāgojas…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Eiropas KomisijaEiropas Komisija pirmdien, 18. jūlijā, atkārtoti pauda apņemšanos nodrošināt dažādo Eiropas tiesību aktu efektīvu piemērošanu un jo īpaši pasaules lielāko vienoto tirgu, kas aptver 500 miljonus iedzīvotāju.

Komisijas gada ziņojums sniedz priekšstatu par Eiropas Savienības tiesību aktu pārraudzību un izpildi 2015.gadā, un vienotā tirgus rezultātu apkopojums liecina, ka šķēršļi, kas ierobežo personu brīvu pārvietošanos un pakalpojumu, preču un kapitāla apriti ES, vairumā jomu tiek novērsti. Pateicoties konstruktīvam atbilstības dialogam starp Komisiju un dalībvalstīm, atbilstības problēmas arvien biežāk izdodas atrisināt, neizmantojot formālas procedūras.

Tajā pašā laikā dažās jomās situācija saglabājas nemainīga vai pat pasliktinās, tiek radīti jauni šķēršļi un vienotajam tirgum ir jāpielāgojas jaunajiem apstākļiem: sava vieta ir jāatrod novatoriskām idejām un jauniem uzņēmējdarbības modeļiem.

Gada ziņojums par ES tiesību aktu piemērošanas pārraudzību 33.gada ziņojumā par ES tiesību aktu piemērošanas pārraudzību izskatīts dalībvalstu veikums svarīgākajās ES tiesību aktu piemērošanas jomās un iezīmētas galvenās tendences izpildes nodrošināšanas politikā 2015.gadā. Viena no svarīgākajām jomām ir vienotais tirgus, kas joprojām ir lielākā vērtība, ko Eiropa nodrošina miljoniem iedzīvotāju un uzņēmumu. Tie ik dienas bauda brīvību dzīvot, strādāt un nodarboties ar tirdzniecību 28 dalībvalstīs, droši zinot, ka šīs attiecības reglamentē skaidri izklāstīts noteikumu kopums.

Ja dalībvalsts nav novērsusi ES tiesību aktu iespējamu pārkāpumu, Komisija uzsāk pārkāpuma procedūru. Šādu procedūru var ierosināt divās situācijās. Pirmā - ja dalībvalsts noteiktā termiņā nav paziņojusi par tās veiktajiem pasākumiem, ar ko Eiropas direktīvu transponē valsts tiesību aktos. Otrā - ja dalībvalsts tiesību akti nav saskaņoti ar ES tiesību aktiem vai ja valsts iestādes ES tiesību aktus piemēro nepareizi.

Kopējais pārkāpuma procedūru skaits vairākus gadus pēc kārtas ir mazāks nekā pirms pieciem gadiem.

Daudzos gadījumos tas liecina, ka strukturētais dialogs ar dalībvalstīm pirms pārkāpuma procedūras uzsākšanas var būt efektīvs līdzeklis. Tas arī atspoguļo Komisijas apņemšanos sadarboties ar dalībvalstīm, lai uzlabotu atbilstību jau agrīnā posmā un ātri novērstu iespējamos pārkāpumus par labu iedzīvotājiem un uzņēmumiem. Šajā sakarā vērtīgs instruments ES tiesību aktu pārkāpumu novēršanai agrīnā posmā ir “EU Pilot” rīks, kā arī paziņošanas procedūra, kas paredzēta ražojumu un informācijas sabiedrības pakalpojumu tehnisko noteikumu projektiem pirms to pieņemšanas.

P032164000402-831438Diagrammā sniegts pārskats par stāvokli katrā dalībvalstī, par Savienības tiesību aktu novēlotu transponēšanu, kā arī par nepareizu transponēšanu un/vai nepareizu piemērošanu. 2015.gadā, tāpat kā 2014.gadā, visvairāk pārkāpumu lietu tika uzsāktas vides un transporta politikas jomā.

Centieni novērst kavēšanos direktīvu transponēšanā

Komisija ir apņēmusies nodrošināt, lai dalībvalstis Eiropas direktīvas valsts tiesību sistēmā transponētu termiņā, ko tās apņēmušās ievērot. Kavēšanās transponēt Savienības tiesību aktus liedz iedzīvotājiem un uzņēmumiem izmantot Savienības tiesības un negatīvi ietekmē vispārējo juridisko noteiktību un netaisnīgi izmaina vienlīdzīgus konkurences apstākļus vienotajā tirgū.

2015.gadā salīdzinājumā ar 2014.gadu nedaudz samazinājies jaunu novēlotas transponēšanas pārkāpumu procedūru skaits. Kā piemērus var minēt novēlotas transponēšanas procedūras jomās, kas saistītas ar direktīvām par Eiropas uzraudzības iestādes pilnvarām, uzņēmējdarbības uzsākšanu un veikšanu apdrošināšanas un pārapdrošināšanas jomā (Maksātspēja II), lielu ar bīstamām vielām saistītu avāriju risku pārvaldību un vienotās Eiropas dzelzceļa telpas izveidi.

Lai veicinātu savlaicīgu transponēšanu, Komisija turpināja palīdzēt dalībvalstīm, sagatavojot īstenošanas plānus, specializētas tīmekļa vietnes un vadlīnijas un apmainoties ar paraugpraksi ekspertu grupu sanāksmēs.

Ja dalībvalstis nav transponējušas direktīvu noteiktajā termiņā, Komisija turpina pilnībā izmantot finansiālo sankciju sistēmu, kas ieviesta ar Lisabonas līgumu. Komisija nodevusi sešas lietas izskatīšanai Eiropas Savienības Tiesā, pieprasot piemērot finansiālas sankcijas. Nodotās lietas attiecās uz Vāciju, Grieķiju, Luksemburgu, Slovēniju un Poliju (divos gadījumos).

Vienotā tirgus rezultātu apkopojums

Savlaicīga transponēšana ne vienmēr nozīmē pareizu transponēšanu. Vienotā tirgus rezultātu apkopojums sniedz skaidru priekšstatu par situāciju ES vienotā tirgus noteikumu īstenošanā. Tajā izvērtēts, kā ES dalībvalstis piemēro Eiropas noteikumus, un norādīts uz trūkumiem, kur ES valstīm jāpieliek lielākas pūles.

Atkarībā no to 2015.gada rezultātiem vairākos pārvaldības instrumentos un politikas jomās, dalībvalstīm tika piešķirtas zaļās (labi), dzeltenās (vidēji) un sarkanās (zemāk par vidējo rādītāju) kartes.

Papildus novērtējumam par dalībvalstu atbilstību vienotā tirgus tiesību aktiem rezultātu apkopojumā izvērtēts, kā tās palīdz iedzīvotājiem un uzņēmumiem, izmantojot dažādus ES vispārīgas informācijas un darba meklēšanas rīkus (portāls Tava Eiropa, Tavs Eiropas padomdevējs, Solvit, EURES). Rezultātu apkopojumā pārraudzīta arī dalībvalstu atvērtība tirdzniecībai un ieguldījumiem un plašāki centieni atvērt tādas nozares kā publiskais iepirkums, profesionālā kvalifikācija vai pasta pakalpojumi. Ņemot vērā visas izvērtētās jomas, vislabākie rezultāti bija Horvātijai, Kiprai, Igaunijai, Īrijai un Slovākijai.

Komisija atbild uz iedzīvotāju sūdzībām

Iedzīvotāji un ieinteresētās personas var ziņot par iespējamiem ES tiesību aktu pārkāpumiem, šim nolūkam izmantojot tiešsaistes sūdzību veidlapu Europa portālā Jūsu tiesības. 2015.gadā, tāpat kā iepriekšējā gadā, lielākā daļa sūdzību attiecās uz nodarbinātību un sociālajām lietām, vienoto tirgu un tiesiskumu un patērētāju tiesībām. Sūdzību veidlapas sadaļa SOLVIT var palīdzēt iedzīvotājiem un uzņēmumiem risināt problēmas, kas tiem radušās ar kādu valsts sektora iestādi citā ES valstī. Konteksts Pēc Eiropas Parlamenta pieprasījuma Komisija kopš 1984.gada katru gadu sniedz ziņojumu par ES tiesību aktu piemērošanas pārraudzību iepriekšējā gadā. Pēc tam Eiropas Parlaments pieņem rezolūciju par Komisijas ziņojumu.

Tiešsaistē pieejamais vienotā tirgus rezultātu apkopojums tiek publicēts reizi gadā. Tajā sekots ES dalībvalstu sniegumam vairākās politikas jomās (publiskais iepirkums, profesionālā kvalifikācija, pasta pakalpojumi, tirdzniecības integrācija, tirgus atvērtība) un pārvaldības rīkos (transponēšana, pārkāpuma procedūras un “ES Pilot” vienotā tirgus jomās, EURES, Tava Eiropa, Tavs Eiropas padomdevējs, Solvit, IMI, prioritārās jomas, Eiropas Patērētāju centri, Patērētāju tiesību aizsardzības sadarbības tīkls, Tehnisko noteikumu informācijas sistēma (TRIS).