0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAFinanšu ministre: Ar saimniecisko darbību nesaistītiem izdevumiem tiks piemērots nodoklis

Finanšu ministre: Ar saimniecisko darbību nesaistītiem izdevumiem tiks piemērots nodoklis

Žurnāla "Bilance" maija pirmajā numurā lasāma intervija ar finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozolu par Finanšu ministrijas piedāvāto nodokļu reformu. Intervijā ministre skaidro gan nodokļu reformas kopējo būtību, sasniedzamos mērķus, gan arī atsevišķas detaļas, kas varētu interesēt grāmatvežus, uzņēmumu vadītājus. Piedāvājam fragmentu no intervijas, kuru pilnā apmērā lasiet žurnāla "Bilance" šā gada 9. (405.) numurā.  Viens no reformas stūrakmeņiem ir atbrīvojums no uzņēmumu ienākuma nodokļa reinvestētajai peļņai. Šobrīd uzņēmējiem var rasties iespaids, ka UIN būs jāmaksā tikai tad, kad tiek izņemtas dividendes, bet patiesībā jau tā nav - nodoklis būs jāmaksā arī par dažādiem neatskaitāmajiem izdevumiem! To mēs jau šobrīd skaidrojam. Pirmkārt, nulles procentu…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Žurnāla "Bilance" maija pirmajā numurā lasāma intervija ar finanšu ministri Danu Reiznieci-Ozolu par Finanšu ministrijas piedāvāto nodokļu reformu. Intervijā ministre skaidro gan nodokļu reformas kopējo būtību, sasniedzamos mērķus, gan arī atsevišķas detaļas, kas varētu interesēt grāmatvežus, uzņēmumu vadītājus. Piedāvājam fragmentu no intervijas, kuru pilnā apmērā lasiet žurnāla "Bilance" šā gada 9. (405.) numurā

Viens no reformas stūrakmeņiem ir atbrīvojums no uzņēmumu ienākuma nodokļa reinvestētajai peļņai. Šobrīd uzņēmējiem var rasties iespaids, ka UIN būs jāmaksā tikai tad, kad tiek izņemtas dividendes, bet patiesībā jau tā nav - nodoklis būs jāmaksā arī par dažādiem neatskaitāmajiem izdevumiem!

To mēs jau šobrīd skaidrojam. Pirmkārt, nulles procentu reinvestētās peļņas nodokļa ieviešana mums ļauj atteikties no visām līdzšinējām UIN atlaidēm un atvieglojumiem, kas ir sarežģīti, grūti piemērojami un administrējami. Jaunais modelis šo administrēšanu būtiski atvieglos gan Valsts ieņēmumu dienestam, gan arī pašiem uzņēmumiem un to grāmatvežiem. Ar jauno modeli arī samazinām vēlmi un iespējas slēpt peļņu, jo pašlaik dažādi attaisnotie izdevumi samazina UIN maksājumu bāzi. Ar saimniecisko darbību nesaistītiem izdevumiem, protams, tiks piemērots nodoklis, ar to ir jārēķinās. Taču rezultāts būs tāds, ka uzņēmumi kļūs "tīrāki", labāk sakārtoti un tiešām nodarbosies ar uzņēmējdarbību, nenotriecot naudu dažādos pasākumos, kam nav tieša sakara ar konkurētspējas stiprināšanu.

Bet, piemēram, reprezentācijas izdevumi - ja uzņēmums piedalās kādā izstādē, tas taču ir ieguldījums uzņēmuma atpazīstamībā un līdz ar to arī konkurētspējas veicināšanā?

Visas šīs interpretācijas un nianšu jautājumi šobrīd ir darba grupu un ekspertu diskusiju lokā. Taču labi ir tas, ka mums nav jāizgudro jauns divritenis - igauņi šo modeli jau ir ieviesuši pirms daudziem gadiem, aprobējuši, ir redzami tā plusi un arī mīnusi, kurus varam novērst jau ieviešanas brīdī. Piemēram, igauņi ir sapratuši sistēmas defektu, ka tā tiek apieta, uzņēmumiem aizdodot lielus līdzekļus to mātes kompānijām un tādējādi tos neapliekot ar nodokli.

Galvenais UIN reformas deklarētais mērķis ir motivēt uzņēmējus vairāk investēt uzņēmuma attīstībā, nevis izņemt naudu dividendēs personīgai lietošanai. Bet kas īsti jaunajā variantā motivēs uzņēmēju, kurš līdz šim ir domājis primāri par dividendēm, atstāt peļņu uzņēmumā, ja līdz šim, izņemot dividendes, summāri nodoklis bija jāmaksā 23,5% apmērā (15% UIN un 10% kapitāla nodoklis no atlikušajiem 85%), bet tagad būs jāmaksā tikai 20%?

Jā, bet uzņēmējam būs mazāk iespēju norakstīt dažāda veida ar saimniecisko darbību nesaistītos izdevumus, par kuriem turpmāk būs jāmaksā nodoklis 20% neto, kur efektīvā likme iznāk 25%. Tā ir būtiskā atšķirība.