0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIIIN parāda gadījumā deklarācija iesniedzama obligāti un laikus!

IIN parāda gadījumā deklarācija iesniedzama obligāti un laikus!

Foto: Unsplash

Martā daudzi jau paguvuši iesniegt brīvprātīgi gada ienākumu deklarāciju Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS), cerot, ka tā tiks atgūts 2022. gadā pārmaksātais iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN). Ja tomēr izveidojies nodokļa parāds, vēl ir iespēja precizēt deklarāciju. Iespējams, ka visi maksājumu dokumenti par attaisnotajiem izdevumiem nav bijuši iesniegti. Jāņem arī vērā, ka parāda gadījumā deklarācija ir iesniedzama obligāti un laikus, lai vēl papildus nebūtu jāmaksā nokavējuma nauda!

Tāpat iespējams precizēt par trim iepriekšējiem gadiem iesniegtās gada ienākumu deklarācijas, pievienojot tām papildu attaisnojuma dokumentus (ja veidosies pārmaksa, ar to var segt parāda summu). Tādā gadījumā, iesniedzot precizēto deklarāciju, pie iesniegšanas jāizvēlas poga “precizēts“.

Attaisnoto izdevumu limits

Uz visiem attaisnotajiem izdevumiem kopā (ārstniecības, izglītības u.c.) vienai personai tiek piemērots limits 600 eiro, bet ne vairāk kā 50% no gada apliekamajiem ienākumiem. Iesniedzot visus 2022. gadā sakrātos čekus, summa, kas pārsniegs 600 eiro, pārcelsies uz nākamo gadu un atlikums automātiski ielasīsies 2024. gada ienākumu deklarācijā tajā brīdī, kad to iesniegsiet EDS.

Kādus maksājumu dokumentus pievienot deklarācijai?

Nodokļu maksātājam deklarācijai pašam jāpievieno maksājumu dokumenti par:

  • saņemtajiem ārstnieciskajiem pakalpojumiem (automātiski ielasās e-kvītis, ja persona ir devusi atļauju ārstniecības iestādei kvīti nosūtīt VID. Visu pārējo jāpievieno pašam maksātājam);
  • izglītības iegūšanu, tostarp arī kvalifikācijas paaugstināšanu vai specialitātes iegūšanu, bērnu interešu izglītību;
  • ārvalstīs reģistrētā pensiju fondā veiktajām iemaksām;
  • ārvalstīs veiktajām dzīvības apdrošināšanas iemaksām;
  • par ziedojumiem un dāvinājumiem sabiedriskā labuma nevalstiskajām organizācijām, Latvijas Republikas budžeta iestādei, politiskajai partijai.

Attaisnotos izdevumus var pamatot ar šādiem maksājuma dokumentiem, ja tajos ir norādīts fiziskās personas – nodokļa maksātāja vai viņa ģimenes locekļa vārds, uzvārds un personas kods un samaksāto izdevumu veids:

  • kases čeku;
  • kases čeku un kases čekam papildus noformētu kvīti, ja kases čekā nav norādīts fiziskās personas vai viņa ģimenes locekļa vārds, uzvārds un personas kods;
  • numurētu un VID reģistrētu kvīti;
  • kases ieņēmumu orderi;
  • maksājuma uzdevumu vai konta izrakstu.

Ja gada ienākumu deklarācijā nepieciešams pievienot maksājumu apliecinošo dokumentu par bērnu interešu izglītību, tad šajā dokumentā obligāti ir jābūt norādītam fiziskās personas vai viņa ģimenes locekļa vārdam, uzvārdam un personas kodam, kā arī maksājuma mērķim – attaisnoto izdevumu veidam (pulciņa nosaukumam). Gada ienākumu deklarācija kopā ar attaisnojuma dokumentiem ir jāiesniedz tam vecākam, kurš ir IIN maksātājs. Piemēram, ja māte ir maksājusi par bērna interešu izglītību, bet pati ir bērna kopšanas atvaļinājumā, tad iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, šo maksājumu savos attaisnotajos izdevumos ir tiesīgs iekļaut bērna tēvs (jo pašai mātei nav, kam piemērot attaisnotos izdevumus).

Jāņem vērā, ka visu saņemtā studiju kredīta summu attaisnotajos izdevumos iekļauj deklarācijā tajā taksācijas gadā, kurā saņemto studiju kredītu persona ir sākusi atmaksāt. Deklarācijai jāpievieno līguma kopija, studiju kredīta atmaksas grafiks un samaksas dokuments, kas apliecina, ka uzsākta studiju kredīta atmaksa (pirmais maksājums).

Citu ģimenes locekļu izdevumu iekļaušana deklarācijā

Personas, par kurām var piemērot attaisnotos izdevumus, ir:

  • vecāki, vecvecāki;
  • bērni, mazbērni;
  • laulātais;
  • audzināšanā paņemts bērns, ja no viņa vecākiem nav iespējams piedzīt uzturnaudu (alimentus), arī tikmēr, kamēr viņš turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanu, bet ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai;
  • nepilngadīgs brālis un māsa, kā arī brālis un māsa, kamēr brālis un māsa turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanu, bet ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai, ja viņiem nav darbaspējīgu vecāku;
  • brālis un māsa – personas ar 1.vai 2.grupas invaliditāti (piemēro no 2020.gada 1.janvāra);
  • apgādībā esošu personu apgādājamie;
  • aizbildnībā vai aizgādnībā esoša persona.

Ja attiecīgajā gadā nav maksāts IIN vai gada laikā nav iemaksāts tik daudz, lai veidotos nodokļu pārmaksa un izdevumi nav iekļauti kāda cita ģimenes locekļa, kurš ir attiecīgajā gadā maksājis IIN, gada ienākumu deklarācijā, šos izdevumus var attiecināt uz nākamo triju taksācijas gadu apliekamo ienākumu hronoloģiskā secībā.

Pensionēto vecvecāku attaisnoto izdevumu čekus savai gada ienākumu deklarācijai var pievienot kāds no bērniem vai mazbērniem, kurš attiecīgajā gadā ir strādājis un maksājis IIN. Tāpat iespējams, ka bērni var iekļaut savā deklarācijā daļu no savu vecāku apmaksātajiem čekiem, bet daļu – vecāki paši, ja vien viņa ir attiecīgajā gadā maksājusi IIN. Tā pat to var darīt vecāki par saviem bērniem, piemēram, ja students strādājis, bet ar samaksāto IIN nepietiek attaisnoto izdevumu atgūšanai.

Jāatceras, ka attaisnotos izdevumus par katru personu drīkst iesniegt deklarācijā tikai vienreiz, un katrai personai limits ir 600 eiro.

Iespējams, daudzi nezina, ka savā gada ienākumu deklarācijā drīkst iekļaut arī attaisnojuma dokumentus par mirušo ģimenes locekli, aizpildot atsevišķu deklarācijas D4 pielikuma veidlapu par ārstniecības izdevumiem un pievienojot attaisnojuma dokumentus, kas apliecina maksājumus par šim cilvēkam sniegtajiem medicīniskajiem pakalpojumiem, tāpat kā to dara par citiem ģimenes locekļiem.

Iesniegt deklarāciju, lai atgūtu pārmaksāto nodokli, var arī tad, ja strādāts tikai nepilnu gadu. Arī šādā situācijā var veidoties nodokļa pārmaksa. Svarīgs kritērijs tam vai un cik lielu naudas summu izdosies atgūt par attaisnotajiem izdevumiem ir samaksātā IIN apmērs tajā laika posmā, kad strādāts.

Nodokļu pārmaksu nevarēs atgūt, jo 2022. gadā nav maksāta pilna IIN likme. Taču mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) maksātāja, sezonas laukstrādnieka, nodokļa maksātāja, kuram ir paziņota saimnieciskā darbība (izīrējat savu nekustamo īpašumu un maksājat 10% IIN), vai patentmaksātāja, vai ja maksāts IIN tikai par ienākumu no kapitāla pieauguma, attaisnoto izdevumu čekus deklarācijai var pievienot un iesniegt ģimenes locekļi, kuri ir IIN maksātāji.

Ja izveidojies nodokļa parāds un deklarācija netiek iesniegta laikus

Jāņem vērā, ka tiem, kuriem ir izveidojies nodokļu parāds, deklarācija ir jāiesniedz obligāti. Saistībā ar no 2021. gada 1. janvāra ieviesto uzkrājuma principu, VID administrēto valsts ieņēmumu uzskaitē jebkuras deklarācijas iesniegšanas brīdis būtiski maina nodokļu nomaksas stāvokli, jo tikai ar deklarācijas iesniegšanas brīdi par budžetā samaksātu nodokli uzskatāms priekšlaikus vienotajā kontā izdarīts maksājums.

Laikus neiesniedzot deklarāciju, tiks aprēķināta nokavējuma nauda par periodu no aprēķinātā nodokļa samaksas termiņa līdz nodokļa samaksas dienai, kas konkrētā gadījumā ir nesavlaicīgi iesniegtās deklarācijas iesniegšanas diena.

Turklāt parāds jānomaksā laikus – līdz 23. jūnijam, taču, ja aprēķinātā nodokļa summa pārsniedz 640 eiro, to var iemaksāt budžetā trijās reizēs — līdz 23. jūnijam, 23. jūlijam un 23. augustam, iemaksājot katru reizi trešo daļu no šīs summas, bet ja gada kopējie ienākumi pārsniedz sociālo iemaksu objekta maksimālo apmēru – 78 100 eiro, tad katru reizi var iemaksāt trešo daļu no aprēķinātās nodokļa summas – attiecīgi līdz 23. jūlijam, 23. augustam un 23. septembrim. Tāpat var vērsties VID ar iesniegumu un lūgt sadalīt maksājumu vēl vairākās daļās.

IIN ir jāmaksā vienotajā nodokļu kontā:

Valsts budžets (VID), reģistrācijas Nr. 90000010008

Saņēmēja iestāde: Valsts kase, BIC kods TRELLV22

konta numurs: LV33TREL1060000300000.

Kā nekļūt par nodokļa parādnieku

Var gadīties, ka, sniedzot deklarāciju, atklājas, ka aizvadītā gada laikā esat kļuvis par nodokļa parādnieku. Tāpēc VID atgādina, ka nepieciešamība piemaksāt IIN starpību var rasties, piemēram, tiem, kuri:

  • strādā vairākās darbavietās;
  • atgriežas darbā pēc ilgāka pārtraukuma, piemēram, pēc bērnu kopšanas atvaļinājuma;
  • tikko sākuši darba gaitas, kā arī darbiniekiem, kuriem šogad palielinājies atalgojums;
  • ir strādājošie pensionāri;
  • gada vidū nomainījušas darbavietu.

Tas saistīts ar to, ka, prognozējot mēneša neapliekamo minimumu, VID ņem vērā cilvēka iepriekšējā pusgadā gūtos ienākumus. Ja ienākumi bijuši mazāki vai nav bijuši, tad prognozētais neapliekamais minimums var atšķirties no gada diferencētā neapliekamā minimuma, kuru piemēro gada ienākumu deklarācijā atbilstoši faktiskajiem gada ienākumiem.

Lai parāds neuzkrātos, elektroniskajā algas nodokļu grāmatiņā var atzīmēt, lai prognozēto neapliekamo minimumu darba devējs nepiemēro.

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Unsplash

Martā daudzi jau paguvuši iesniegt brīvprātīgi gada ienākumu deklarāciju Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS), cerot, ka tā tiks atgūts 2022. gadā pārmaksātais iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN). Ja tomēr izveidojies nodokļa parāds, vēl ir iespēja precizēt deklarāciju. Iespējams, ka visi maksājumu dokumenti par attaisnotajiem izdevumiem nav bijuši iesniegti. Jāņem arī vērā, ka parāda gadījumā deklarācija ir iesniedzama obligāti un laikus, lai vēl papildus nebūtu jāmaksā nokavējuma nauda!

Tāpat iespējams precizēt par trim iepriekšējiem gadiem iesniegtās gada ienākumu deklarācijas, pievienojot tām papildu attaisnojuma dokumentus (ja veidosies pārmaksa, ar to var segt parāda summu). Tādā gadījumā, iesniedzot precizēto deklarāciju, pie iesniegšanas jāizvēlas poga "precizēts".

Attaisnoto izdevumu limits

Uz visiem attaisnotajiem izdevumiem kopā (ārstniecības, izglītības u.c.) vienai personai tiek piemērots limits 600 eiro, bet ne vairāk kā 50% no gada apliekamajiem ienākumiem. Iesniedzot visus 2022. gadā sakrātos čekus, summa, kas pārsniegs 600 eiro, pārcelsies uz nākamo gadu un atlikums automātiski ielasīsies 2024. gada ienākumu deklarācijā tajā brīdī, kad to iesniegsiet EDS.

Kādus maksājumu dokumentus pievienot deklarācijai?

Nodokļu maksātājam deklarācijai pašam jāpievieno maksājumu dokumenti par:

  • saņemtajiem ārstnieciskajiem pakalpojumiem (automātiski ielasās e-kvītis, ja persona ir devusi atļauju ārstniecības iestādei kvīti nosūtīt VID. Visu pārējo jāpievieno pašam maksātājam);
  • izglītības iegūšanu, tostarp arī kvalifikācijas paaugstināšanu vai specialitātes iegūšanu, bērnu interešu izglītību;
  • ārvalstīs reģistrētā pensiju fondā veiktajām iemaksām;
  • ārvalstīs veiktajām dzīvības apdrošināšanas iemaksām;
  • par ziedojumiem un dāvinājumiem sabiedriskā labuma nevalstiskajām organizācijām, Latvijas Republikas budžeta iestādei, politiskajai partijai.

Attaisnotos izdevumus var pamatot ar šādiem maksājuma dokumentiem, ja tajos ir norādīts fiziskās personas – nodokļa maksātāja vai viņa ģimenes locekļa vārds, uzvārds un personas kods un samaksāto izdevumu veids:

  • kases čeku;
  • kases čeku un kases čekam papildus noformētu kvīti, ja kases čekā nav norādīts fiziskās personas vai viņa ģimenes locekļa vārds, uzvārds un personas kods;
  • numurētu un VID reģistrētu kvīti;
  • kases ieņēmumu orderi;
  • maksājuma uzdevumu vai konta izrakstu.

Ja gada ienākumu deklarācijā nepieciešams pievienot maksājumu apliecinošo dokumentu par bērnu interešu izglītību, tad šajā dokumentā obligāti ir jābūt norādītam fiziskās personas vai viņa ģimenes locekļa vārdam, uzvārdam un personas kodam, kā arī maksājuma mērķim – attaisnoto izdevumu veidam (pulciņa nosaukumam). Gada ienākumu deklarācija kopā ar attaisnojuma dokumentiem ir jāiesniedz tam vecākam, kurš ir IIN maksātājs. Piemēram, ja māte ir maksājusi par bērna interešu izglītību, bet pati ir bērna kopšanas atvaļinājumā, tad iesniedzot gada ienākumu deklarāciju, šo maksājumu savos attaisnotajos izdevumos ir tiesīgs iekļaut bērna tēvs (jo pašai mātei nav, kam piemērot attaisnotos izdevumus).

Jāņem vērā, ka visu saņemtā studiju kredīta summu attaisnotajos izdevumos iekļauj deklarācijā tajā taksācijas gadā, kurā saņemto studiju kredītu persona ir sākusi atmaksāt. Deklarācijai jāpievieno līguma kopija, studiju kredīta atmaksas grafiks un samaksas dokuments, kas apliecina, ka uzsākta studiju kredīta atmaksa (pirmais maksājums).

Citu ģimenes locekļu izdevumu iekļaušana deklarācijā

Personas, par kurām var piemērot attaisnotos izdevumus, ir:

  • vecāki, vecvecāki;
  • bērni, mazbērni;
  • laulātais;
  • audzināšanā paņemts bērns, ja no viņa vecākiem nav iespējams piedzīt uzturnaudu (alimentus), arī tikmēr, kamēr viņš turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanu, bet ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai;
  • nepilngadīgs brālis un māsa, kā arī brālis un māsa, kamēr brālis un māsa turpina vispārējās, profesionālās, augstākās vai speciālās izglītības iegūšanu, bet ne ilgāk kā līdz 24 gadu vecuma sasniegšanai, ja viņiem nav darbaspējīgu vecāku;
  • brālis un māsa – personas ar 1.vai 2.grupas invaliditāti (piemēro no 2020.gada 1.janvāra);
  • apgādībā esošu personu apgādājamie;
  • aizbildnībā vai aizgādnībā esoša persona.

Ja attiecīgajā gadā nav maksāts IIN vai gada laikā nav iemaksāts tik daudz, lai veidotos nodokļu pārmaksa un izdevumi nav iekļauti kāda cita ģimenes locekļa, kurš ir attiecīgajā gadā maksājis IIN, gada ienākumu deklarācijā, šos izdevumus var attiecināt uz nākamo triju taksācijas gadu apliekamo ienākumu hronoloģiskā secībā.

Pensionēto vecvecāku attaisnoto izdevumu čekus savai gada ienākumu deklarācijai var pievienot kāds no bērniem vai mazbērniem, kurš attiecīgajā gadā ir strādājis un maksājis IIN. Tāpat iespējams, ka bērni var iekļaut savā deklarācijā daļu no savu vecāku apmaksātajiem čekiem, bet daļu - vecāki paši, ja vien viņa ir attiecīgajā gadā maksājusi IIN. Tā pat to var darīt vecāki par saviem bērniem, piemēram, ja students strādājis, bet ar samaksāto IIN nepietiek attaisnoto izdevumu atgūšanai.

Jāatceras, ka attaisnotos izdevumus par katru personu drīkst iesniegt deklarācijā tikai vienreiz, un katrai personai limits ir 600 eiro.

Iespējams, daudzi nezina, ka savā gada ienākumu deklarācijā drīkst iekļaut arī attaisnojuma dokumentus par mirušo ģimenes locekli, aizpildot atsevišķu deklarācijas D4 pielikuma veidlapu par ārstniecības izdevumiem un pievienojot attaisnojuma dokumentus, kas apliecina maksājumus par šim cilvēkam sniegtajiem medicīniskajiem pakalpojumiem, tāpat kā to dara par citiem ģimenes locekļiem.

Iesniegt deklarāciju, lai atgūtu pārmaksāto nodokli, var arī tad, ja strādāts tikai nepilnu gadu. Arī šādā situācijā var veidoties nodokļa pārmaksa. Svarīgs kritērijs tam vai un cik lielu naudas summu izdosies atgūt par attaisnotajiem izdevumiem ir samaksātā IIN apmērs tajā laika posmā, kad strādāts.

Nodokļu pārmaksu nevarēs atgūt, jo 2022. gadā nav maksāta pilna IIN likme. Taču mikrouzņēmuma nodokļa (MUN) maksātāja, sezonas laukstrādnieka, nodokļa maksātāja, kuram ir paziņota saimnieciskā darbība (izīrējat savu nekustamo īpašumu un maksājat 10% IIN), vai patentmaksātāja, vai ja maksāts IIN tikai par ienākumu no kapitāla pieauguma, attaisnoto izdevumu čekus deklarācijai var pievienot un iesniegt ģimenes locekļi, kuri ir IIN maksātāji.

Ja izveidojies nodokļa parāds un deklarācija netiek iesniegta laikus

Jāņem vērā, ka tiem, kuriem ir izveidojies nodokļu parāds, deklarācija ir jāiesniedz obligāti. Saistībā ar no 2021. gada 1. janvāra ieviesto uzkrājuma principu, VID administrēto valsts ieņēmumu uzskaitē jebkuras deklarācijas iesniegšanas brīdis būtiski maina nodokļu nomaksas stāvokli, jo tikai ar deklarācijas iesniegšanas brīdi par budžetā samaksātu nodokli uzskatāms priekšlaikus vienotajā kontā izdarīts maksājums.

Laikus neiesniedzot deklarāciju, tiks aprēķināta nokavējuma nauda par periodu no aprēķinātā nodokļa samaksas termiņa līdz nodokļa samaksas dienai, kas konkrētā gadījumā ir nesavlaicīgi iesniegtās deklarācijas iesniegšanas diena.

Turklāt parāds jānomaksā laikus - līdz 23. jūnijam, taču, ja aprēķinātā nodokļa summa pārsniedz 640 eiro, to var iemaksāt budžetā trijās reizēs — līdz 23. jūnijam, 23. jūlijam un 23. augustam, iemaksājot katru reizi trešo daļu no šīs summas, bet ja gada kopējie ienākumi pārsniedz sociālo iemaksu objekta maksimālo apmēru – 78 100 eiro, tad katru reizi var iemaksāt trešo daļu no aprēķinātās nodokļa summas - attiecīgi līdz 23. jūlijam, 23. augustam un 23. septembrim. Tāpat var vērsties VID ar iesniegumu un lūgt sadalīt maksājumu vēl vairākās daļās.

IIN ir jāmaksā vienotajā nodokļu kontā: Valsts budžets (VID), reģistrācijas Nr. 90000010008 Saņēmēja iestāde: Valsts kase, BIC kods TRELLV22 konta numurs: LV33TREL1060000300000.

Kā nekļūt par nodokļa parādnieku

Var gadīties, ka, sniedzot deklarāciju, atklājas, ka aizvadītā gada laikā esat kļuvis par nodokļa parādnieku. Tāpēc VID atgādina, ka nepieciešamība piemaksāt IIN starpību var rasties, piemēram, tiem, kuri:

  • strādā vairākās darbavietās;
  • atgriežas darbā pēc ilgāka pārtraukuma, piemēram, pēc bērnu kopšanas atvaļinājuma;
  • tikko sākuši darba gaitas, kā arī darbiniekiem, kuriem šogad palielinājies atalgojums;
  • ir strādājošie pensionāri;
  • gada vidū nomainījušas darbavietu.

Tas saistīts ar to, ka, prognozējot mēneša neapliekamo minimumu, VID ņem vērā cilvēka iepriekšējā pusgadā gūtos ienākumus. Ja ienākumi bijuši mazāki vai nav bijuši, tad prognozētais neapliekamais minimums var atšķirties no gada diferencētā neapliekamā minimuma, kuru piemēro gada ienākumu deklarācijā atbilstoši faktiskajiem gada ienākumiem.

Lai parāds neuzkrātos, elektroniskajā algas nodokļu grāmatiņā var atzīmēt, lai prognozēto neapliekamo minimumu darba devējs nepiemēro.