0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIKā būs jāpiemēro IIN, ja darbinieks pie viena izmaksātāja saņem dažāda veida ienākumus?

Kā būs jāpiemēro IIN, ja darbinieks pie viena izmaksātāja saņem dažāda veida ienākumus?

Otrdien, 19. decembrī, Ministru kabinets (MK) pieņēmis Finanšu ministrijas (FM) sagatavotos grozījumus Ministru kabineta 2010.gada 21.septembra noteikumos Nr.899 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība"". Grozījumos sniegts plašs instrukciju klāsts, kā piemērojamas jaunās IIN likuma normas. Viens no aspektiem, ko skaidro noteikumi - kādi nodokļi jāaprēķina darbiniekam, kurš vienlaikus ar darba algu no viena un tā paša ienākumu izmaksātāja saņem arī citus ienākumus. Noteikumos minēts, ka gadījumā, ja nodokļa maksātājs taksācijas gada laikā pie viena ienākumu izmaksātāja saņem gan algota darba ienākumus, gan ienākumus no autoratlīdzības līguma vai uzņēmuma līguma (vai ienākumus no autoratlīdzības līguma un uzņēmuma līguma) un pie…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Otrdien, 19. decembrī, Ministru kabinets (MK) pieņēmis Finanšu ministrijas (FM) sagatavotos grozījumus Ministru kabineta 2010.gada 21.septembra noteikumos Nr.899 "Likuma "Par iedzīvotāju ienākuma nodokli" normu piemērošanas kārtība"".

Grozījumos sniegts plašs instrukciju klāsts, kā piemērojamas jaunās IIN likuma normas. Viens no aspektiem, ko skaidro noteikumi - kādi nodokļi jāaprēķina darbiniekam, kurš vienlaikus ar darba algu no viena un tā paša ienākumu izmaksātāja saņem arī citus ienākumus.

Noteikumos minēts, ka gadījumā, ja nodokļa maksātājs taksācijas gada laikā pie viena ienākumu izmaksātāja saņem gan algota darba ienākumus, gan ienākumus no autoratlīdzības līguma vai uzņēmuma līguma (vai ienākumus no autoratlīdzības līguma un uzņēmuma līguma) un pie ienākuma izmaksātāja tam ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, nosakot nodokļa maksātāja mēneša apliekamo ienākumu, papildus algota darba ienākumam (nodokļa aprēķinam no tā):

  •          1. No ienākuma no autoratlīdzības līguma tiek atskaitīti noteikumu 57.punktā noteiktie autoru izdevumi un tiek piemērota likuma 15.panta astoņpadsmitajā daļā noteiktā nodokļa likme 20 % apmērā;
  •         2. No ienākuma no uzņēmuma līguma tiek atskaitītas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas atbilstoši likuma 15.panta ceturtās daļas 2.punktam un tiek piemērota likuma 15.panta ceturtās daļas 1.punktā noteiktā nodokļa likme 23 % apmērā.

Piemērojot šīs normas, atskaitījumus (valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu darba ņēmēja daļu, neapliekamo minimumu, atvieglojumu par apgādībā esošām personām) primāri atskaita no algota darba ienākuma (pa ienākuma sliekšņiem). Ja algota darba ienākumu apmērs ir nepietiekams, atskaitījumu nepiemēroto daļu atskaita no cita ienākuma, kas tiek gūts pie šī ienākuma izmaksātāja (ievērojot likuma 15.panta ceturtās daļas 2.punktā noteikto kārtību).

Savukārt, gadījumā, ja nodokļa maksātājs taksācijas gada laikā pie viena ienākumu izmaksātāja saņem ienākumus no autoratlīdzības līguma un uzņēmuma līguma (secība nav svarīga) un pie ienākuma izmaksātāja tam ir iesniegta algas nodokļa grāmatiņa, nosakot nodokļa maksātāja ienākuma izmaksas mēneša apliekamo ienākumu:

  • 1. No ienākuma no autoratlīdzības līguma tiek atskaitīti šo noteikumu 57.punktā noteiktie autoru izdevumi un tiek piemērota likuma 15.panta astoņpadsmitajā daļā noteiktā nodokļa likme 20 % apmērā;
  • 2. No ienākuma no uzņēmuma līguma tiek atskaitītas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas atbilstoši likuma 15.panta piecpadsmitajai daļai un tiek piemērota likuma 15.panta otrajā daļā noteiktā progresīvā nodokļa likme 20 % līdz 20 004 euro, 23 % virs 20 004 euro.

Piemērojot šīs normas, atskaitījumus (neapliekamo minimumu, atvieglojumu par apgādībā esošām personām) atskaita no jebkura ienākuma veida, kas pēc izmaksas datuma tiek izmaksāts pirmais. Ja pēc izmaksas datuma pirmā ienākuma apmērs ir nepietiekams, atskaitījumu nepiemēroto daļu atskaita no ienākuma, kas pēc izmaksas datuma ir nākamais ienākums, kas tiek gūts pie šī ienākuma izmaksātāja (ievērojot likuma 15.panta ceturtās daļas 2.punktā noteikto kārtību).

Tāpat noteikumi paredz, ka, saņemot ienākumus no uzņēmuma līguma vai ienākumus no autoratlīdzības, par ienākuma gūšanas dienu uzskatāma diena, kad nodokļa maksātājs saņem ienākumu.