0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

PERSONĀLSSOCIĀLĀ AIZSARDZĪBAKā veicama brīvprātīga pievienošanās valsts sociālajai apdrošināšanai?

Kā veicama brīvprātīga pievienošanās valsts sociālajai apdrošināšanai?

Pēdējā laikā izskanējušo priekšlikumu sakarā par mikrouzņēmumu nodokļa likmes paaugstināšanu,  Ekonomikas ministrija uzsvērusi, ka mikrouzņēmuma statuss ir paredzēts uzņēmējdarbības uzsākšanai un sākotnējai darbībai. Latvijas ekonomikas interesēs ir sekmēt, lai pēc iespējas vairāk mikrouzņēmumu pakāpeniski kļūst par vidējiem vai pat lieliem uzņēmumiem, kas mikouzņēmuma statusu izmantojuši savas sākotnējās attīstības periodā. Attiecībā uz izskanējušo viedokli par sociālo garantiju apdraudējumu darbiniekiem, Ekonomikas ministrija atzīmē, ka jau šobrīd ikviens mikrouzņēmuma darbinieks ir tiesīgs veikt sociālās iemaksas budžetā un tādējādi saņemt kvalitatīvu aprūpi. Mikrouzņēmumu darbiniekiem ir arī iespēja brīvprātīgi pievienoties valsts sociālajai apdrošināšanai.  Brīvprātīgo iemaksu objekts ir brīvprātīgi apdrošinātās personas izvēlēti līdzekļi, no kuriem aprēķina…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Pēdējā laikā izskanējušo priekšlikumu sakarā par mikrouzņēmumu nodokļa likmes paaugstināšanuEkonomikas ministrija uzsvērusi, ka mikrouzņēmuma statuss ir paredzēts uzņēmējdarbības uzsākšanai un sākotnējai darbībai. Latvijas ekonomikas interesēs ir sekmēt, lai pēc iespējas vairāk mikrouzņēmumu pakāpeniski kļūst par vidējiem vai pat lieliem uzņēmumiem, kas mikouzņēmuma statusu izmantojuši savas sākotnējās attīstības periodā. Attiecībā uz izskanējušo viedokli par sociālo garantiju apdraudējumu darbiniekiem, Ekonomikas ministrija atzīmē, ka jau šobrīd ikviens mikrouzņēmuma darbinieks ir tiesīgs veikt sociālās iemaksas budžetā un tādējādi saņemt kvalitatīvu aprūpi. Mikrouzņēmumu darbiniekiem ir arī iespēja brīvprātīgi pievienoties valsts sociālajai apdrošināšanai.  Brīvprātīgo iemaksu objekts ir brīvprātīgi apdrošinātās personas izvēlēti līdzekļi, no kuriem aprēķina un veic brīvprātīgās iemaksas  MK 2010.gada 12.oktobra noteikumos nr.976 "Noteikumi par brīvprātīgu pievienošanos valsts sociālajai apdrošināšanai" noteiktajā kārtībā. Mikrouzņēmumu nodokli maksājošā uzņēmuma darbinieks var brīvprātīgi pievienoties sociālajai apdrošināšanai, ja viņš nav darba ņēmējs pie cita darba devēja vai nav obligāti apdrošināts kā pašnodarbinātais. Ja mikrouzņēmuma darbinieks ir obligāti apdrošināts visiem sociālās apdrošināšanas veidiem, arī brīvprātīgi viņš var pievienoties visiem sociālās apdrošināšanas veidiem. Savukārt: - ja mikrouzņēmuma darbinieks ir sasniedzis vecumu, kas dod tiesības saņemt valsts vecuma pensiju, vai valsts vecuma pensija jau ir piešķirta (tai skaitā priekšlaicīgi) - brīvprātīgi var pievienoties pensiju, darba negadījumu, maternitātes un slimības, kā arī vecāku apdrošināšanai, - ja mikrouzņēmuma darbinieks ir izdienas pensijas saņēmējs vai invalīds – valsts speciālās pensijas saņēmējs, brīvprātīgi viņš var pievienoties pensiju, darba negadījumu, invaliditātes, maternitātes un slimības, kā arī vecāku apdrošināšanai. Brīvprātīgo iemaksu objekta minimālais apmērs nav noteikts mikrouzņēmuma darbiniekiem, kas brīvprātīgi pievienojušies valsts sociālajai apdrošināšanai. Iemaksas veicamas no brīvi izraudzītiem ienākumiem, kas nepārsniedz 500 latus. Mikrouzņēmuma darbiniekam obligāto iemaksu objektu aprēķina atbilstoši aprēķinātajai obligāto iemaksu summai (65% no mikrouzņēmuma nodokļa summas), proporcionāli darbinieku skaitam katrā mēnesī un darbinieku faktiskajiem ienākumiem, piemērojot attiecīgo obligāto iemaksu likmi. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra mikrouzņēmumu darbinieku veiktās brīvprātīgās iemaksas reizi mēnesī ieskaita sociālās apdrošināšanas speciālo budžetu kontos atbilstoši likumā par valsts budžetu kārtējam gadam noteiktajam katra sociālās apdrošināšanas speciālā budžeta ieņēmumu īpatsvaram.
Par laikus neveiktām brīvprātīgajām iemaksām netiek aprēķināta nokavējuma nauda, tāpat brīvprātīgi apdrošinātajai personai ir tiesības jebkurā laikā atteikties no brīvprātīgās pievienošanās valsts sociālajai apdrošināšanai, par to rakstiski paziņojot aģentūras nodaļai.
Atgādinām, ka sociālā apdrošināšana saskaņā ar likumu Par valsts sociālo apdrošināšanu ir pasākumu kopums, ko organizē valsts, lai apdrošinātu personas vai to apgādībā esošo personu risku zaudēt darba ienākumus sakarā ar sociāli apdrošinātās personas:
  • vecumu,
  • bezdarbu,
  • nelaimes gadījumu darbā vai saslimšanu ar arodslimību,
  • invaliditāti,
  • slimību,
  • maternitāti,
  • papildu izdevumiem sakarā ar bērna kopšanu;
  • papildu izdevumiem sakarā ar sociāli apdrošinātās personas vai tās apgādībā esošās personas nāvi.
Veidlapu, kas jāaizpilda un jāiesniedz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras nodaļā, lai pievienotos brīvprātīgajai sociālajai apdrošināšanai, skatīt šeit.