0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBADEKLARĀCIJAS UN PĀRSKATIKā veikt darba devēja ziņojuma aizpildīšanu un precizēšanu?

Kā veikt darba devēja ziņojuma aizpildīšanu un precizēšanu?

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta informācijas

Valsts ieņēmumu dienests (VID) aktualizējis metodisko materiālu "Darba devēja ziņojuma un ziņu par darba ņēmējiem aizpildīšana un iesniegšana Elektroniskās deklarēšanas sistēmā", kurā norāda, ka darba devēja ziņojuma veidlapai ir 16 sadaļas atbilstoši 16 darba ņēmēja apdrošināšanas statusiem, kuriem piemēro atšķirīgas valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) likmes: 1. “Darba ņēmēji, kuri ir apdrošināmi atbilstoši visiem valsts sociālās apdrošināšanas veidiem” (izvēlnes nosaukums “Apdrošināmi visiem valsts sociālās apdrošināšanas veidiem”). 2. “Darba ņēmēji, kuri ir izdienas pensijas saņēmēji vai III grupas invalīdi – valsts speciālās pensijas saņēmēji” (izvēlnes nosaukums “Izdienas pensijas saņēmējivai personas ar invaliditāti…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Marek Levak, pexels.com

Valsts ieņēmumu dienests (VID) aktualizējis metodisko materiālu "Darba devēja ziņojuma un ziņu par darba ņēmējiem aizpildīšana un iesniegšana Elektroniskās deklarēšanas sistēmā", kurā norāda, ka darba devēja ziņojuma veidlapai ir 16 sadaļas atbilstoši 16 darba ņēmēja apdrošināšanas statusiem, kuriem piemēro atšķirīgas valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) likmes:

  • 1. Darba ņēmēji, kuri ir apdrošināmi atbilstoši visiem valsts sociālās apdrošināšanas veidiem (izvēlnes nosaukums “Apdrošināmi visiem valsts sociālās apdrošināšanas veidiem”).
  • 2. Darba ņēmēji, kuri ir izdienas pensijas saņēmēji vai III grupas invalīdi valsts speciālās pensijas saņēmēji” (izvēlnes nosaukums Izdienas pensijas saņēmēji
    vai personas ar invaliditāti valsts speciālās pensijas saņēmēji”).
  • 3. Darba ņēmēji, kuri ir sasnieguši pensijas vecumu vai kuriem ir piešķirta vecuma pensija (arī priekšlaicīga pensija) ar atvieglotiem noteikumiem (tie ir invalīdi uz mūžu, sievietes, kurām ir pieci un vairāk bērnu, mātes, kuru bērni ir invalīdi kopš bērnības, liliputi, punduri un neredzīgie, personas, kas veikušas darbu sevišķi kaitīgos darba apstākļos, personas, kuras strādājušas kaitīgos un smagos darba apstākļos) (izvēlnes nosaukums Valsts vecuma pensija, piešķirta vecuma pensija ar atvieglotiem noteikumiem”).
  • 4. Personas, kuras nav obligāti sociāli apdrošināmas.
  • 5. “Darba ņēmēji, kuri tiek nodarbināti brīvības atņemšanas soda izciešanas laikā.
  • 6. Darba ņēmēji pensionāri, kuri tiek nodarbināti brīvības atņemšanas soda izciešanas laikā”.
  • 7. “Darba ņēmēji kapitālsabiedrības valdes locekļi.
  • 8. “Darba ņēmēji pensionāri kapitālsabiedrības valdes locekļi.
  • 9. Jaunuzņēmums, iemaksas valsts pensiju apdrošināšanai, apdrošināmi visiem valsts sociālās apdrošināšanas veidiem”.
  • 10. “Jaunuzņēmums, iemaksas valsts pensiju apdrošināšanai, izdienas pensijas saņēmēji vai personas ar invaliditāti valsts speciālās pensijas”.
  • 11. Jaunuzņēmums, iemaksas valsts pensiju apdrošināšanai, valsts vecuma pensija, piešķirta vecuma pensija ar atvieglotiem noteikumiem”.
  • 12. Jaunuzņēmums, iemaksas privātajā brīvprātīgajā pensiju shēmā, apdrošināmi visiem valsts sociālās apdrošināšanas veidiem”.
  • 13. Jaunuzņēmums, iemaksas privātajā brīvprātīgajā pensiju shēmā, izdienas pensijas saņēmēji vai personas ar invaliditāti valsts speciālās pensijas saņēmējas”.
  • 14. Jaunuzņēmums, iemaksas privātajā brīvprātīgajā pensiju shēmā, valsts vecuma pensija, piešķirta vecuma pensija ar atvieglotiem noteikumiem”.
  • 15. Autoratlīdzību saņēmēji.
  • 16. “Profesionāli sportisti”.

Par personām, par kurām konkrētajam darba devējam nav jāveic VSAOI, aizpilda darba devēja ziņojuma sadaļu “Personas, kuras nav obligāti sociāli apdrošināmas” šādā kārtībā:

  • personām, kuras trīs un vairāk mēnešus pirms darba devēja ziņojuma iesniegšanas pārskata mēneša pārtraukušas darba attiecības ar konkrēto darba devēju un kurām izmaksāts ienākums uz iepriekšējo darba attiecību pamata, ailē “VSA statuss” izvēlas statusu “Darba ņēmējs” (vai citu atbilstošu statusu), ailē “Darba attiecību veids” izvēlas darba attiecību veidu “pers., no kuru darba ienāk. ietur IeIeN pie iepr.DD”. 8.ailē norāda iedzīvotāju ienākuma nodokli no ienākuma, kas personai pārskata mēnesī izmaksāts uz iepriekšējo darba attiecību pamata;
  • personām, kuras obligātajai sociālajai apdrošināšanai pakļautas citā Eiropas Savienības dalībvalstī, ailē “VSA statuss” izvēlas statusu “Darba ņēmējs” (vai citu atbilstošu statusu), ailē “Darba attiecību veids” izvēlas darba attiecību veidu “DŅ strādā un dzīvo ārpus LR”, 9.ailē izdara attiecīgu atzīmi rindās, kur norādīti darba ņēmēji, par kuriem darba devējs maksā uzņēmējdarbības riska valsts nodevu.

Darba devēja ziņojumu var precizēt trīs gadu laikā pēc noteiktā VSAOI vai algas nodokļa samaksas termiņa.

Precizēšanas rezultātā darba ņēmēja darba ienākumi un obligātās iemaksas nedrīkst samazināties.

Ja nepieciešams precizēt darba ņēmēja darba ienākumus un VSAOI par iepriekšējo mēnesi pirms pārskata mēneša, darba devējs precizējumus norāda pārskata mēneša darba devēja ziņojuma 6. un 7. ailē, norādot palielinājumu vai samazinājumu.

Precizējot darba ņēmēja darba ienākumus un VSAOI par mēnešiem pirms iepriekšējā pārskata mēneša, labo kļūdaini iesniegtā darba devēja ziņojuma 4. un 5. aili. Šādas precizēšanas rezultātā darba ņēmēja darba ienākumi un VSAOI nedrīkst samazināties, un darba devējs ir tiesīgs iesniegt darba devēja ziņojuma precizējumu tikai vienu reizi par katru iepriekšējo pārskata mēnesi katram darba ņēmējam.

Savukārt, ja iesniegtajās ziņās par darba ņēmējiem konstatē kļūdas vai nepilnības, iesniedz dokumenta precizējumu.