0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAIZMAKSAS FIZISKAJĀM PERSONĀMKādas nodokļu izmaiņas sagaida autoratlīdzības saņēmēju?

Kādas nodokļu izmaiņas sagaida autoratlīdzības saņēmēju?

Finanšu ministrijas izstrādātie un Saeimā 27. novembrī otrajā steidzamajā lasījumā apstiprinātie grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredz veikt izmaiņas līdzšinējā autoratlīdzības saņēmējam piemērotajā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksāšanas režīmā. Līdz 2021. gada 30. jūnijam autoratlīdzības (autortiesību un blakustiesību atlīdzības)  saņēmējiem paredzēts saglabāt līdzšinējo nodokļu maksāšanas kārtību. Savukārt pēc šī termiņa, atkarībā no taksācijas gada, IIN izmaiņas tiks piemērotas sekojoši. No 2021. gada 1. jūlija līdz 31. decembrim Ja autoratlīdzību izmaksās ienākuma izmaksātājs, kas ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija (piemēram, AKKA/LAA), tad ienākuma izmaksātājs, taksācijas gada laikā ieturēs IIN nodokli 20% apmērā, piemērojot nosacīto izdevumu…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: pexels.com

Finanšu ministrijas izstrādātie un Saeimā 27. novembrī otrajā steidzamajā lasījumā apstiprinātie grozījumi likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredz veikt izmaiņas līdzšinējā autoratlīdzības saņēmējam piemērotajā iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) maksāšanas režīmā. Līdz 2021. gada 30. jūnijam autoratlīdzības (autortiesību un blakustiesību atlīdzības)  saņēmējiem paredzēts saglabāt līdzšinējo nodokļu maksāšanas kārtību. Savukārt pēc šī termiņa, atkarībā no taksācijas gada, IIN izmaiņas tiks piemērotas sekojoši.

No 2021. gada 1. jūlija līdz 31. decembrim

Ja autoratlīdzību izmaksās ienākuma izmaksātājs, kas ir kolektīvā pārvaldījuma organizācija (piemēram, AKKA/LAA), tad ienākuma izmaksātājs, taksācijas gada laikā ieturēs IIN nodokli 20% apmērā, piemērojot nosacīto izdevumu normu –  25% vai 50% apmērā (atkarībā no autora darba vai izpildītāja veida) no ieņēmumiem. Ja kopējie ienākumi taksācijas gada laikā pārsniegs 20 004 eiro, tiks piemērota progresīvā IIN likme (ienākumam no 20 004 eiro līdz 62 800 eiro – 23%, bet ienākuma daļai, kas pārsniedz 62 800 eiro – 31%), kas tiek aprēķināta rezumējošā kārtībā, autoratlīdzības saņēmējam iesniedzot gada ienākumu deklarāciju.

Savukārt, ja autoratlīdzību izmaksās cits ienākuma izmaksātājs, kas nav kolektīvā pārvaldījuma organizācija,  notiks pakāpeniska pāreja uz to, ka autoratlīdzību saņēmēji uzsāks nodokļu nomaksu kā reģistrēti saimnieciskās darbības veicēji, t.sk. izmantojot saimnieciskās darbības ieņēmumu kontu, ja līdz tam fiziskā persona nebija reģistrējusies Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā saimnieciskās darbības veicēja.

Autors nav reģistrējies VID

Ja autoram autoratlīdzību izmaksās ienākuma izmaksātājs, kas nav kolektīvā pārvaldījuma organizācija, un autors kā fiziskā persona nebūs reģistrējies VID kā saimnieciskās darbības veicējs, tam no 2021. gada 1. jūlija līdz 2021. gada 31. decembrim tiks piemērots IIN pārejas perioda  īpašais režīms – no ienākuma līdz 25 000 eiro ienākuma izmaksātājs ietur nodokli 25% apmērā, no ienākuma, kas pārsniedz 25 000 eiro –  ietur nodokli 40% apmērā.  Šajā gadījumā autoratlīdzības izmaksātājs nepiemēros nosacīto izdevumu normu. Ieturētie IIN ieņēmumi tiks sadalīti šādi: VSAOI – 80% un IIN – 20%.

Ja fiziskā persona reģistrēs saimniecisko darbību VID, tā varēs izvēlēties maksāt IIN vispārējā režīmā vai reģistrēties kā mikrouzņēmumu nodokļa (MUN) maksātāja.

Autors reģistrējies kā pašnodarbinātais vispārējā nodokļu režīmā

Ja autors būs reģistrējis saimniecisko darbību kā IIN maksātājs vispārējā režīmā, tas IIN maksās vispārējā kārtībā, piemērojot progresīvās IIN likmes:

  • ienākumiem līdz 20 004 eiro –  20%,
  • ienākumam no 20 004 eiro līdz 62 800 eiro – 23%,
  • ienākuma daļai, kas pārsniedz 62 800 eiro – 31%.

Šajā gadījumā autors būs tiesīgs no samaksas atskaitīt nosacīto izdevumu normu 25% vai 50% apmērā (atkarībā no autora darba vai izpildītāja veida) no ieņēmumiem. Ja autora faktiskie izdevumi būs lielāki, likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” noteiktajā kārtībā saimnieciskās darbības izdevumos varēs iekļaut faktiskos izdevumus, ja tie pamatoti ar attaisnojuma dokumentiem (šajā gadījumā nevarēs piemērot nosacīto izdevumu normu).

Autors reģistrējies kā pašnodarbinātais MUN maksātājs

Savukārt, ja persona būs reģistrējusies kā MUN maksātāja, tad par autoratlīdzības ienākumu persona maksās MUN:

  • apgrozījumam līdz 25 000 eiro - 25% likmi,
  • apgrozījuma daļai, kas pārsniedz 25 000 eiro, – 40% likmi.

MUN maksātājs nebūs tiesīgs no samaksas atskaitīt nosacīto izdevumu normu 25% vai 50% apmērā. MUN ieņēmumi tiks sadalīti šādi: VSAOI – 80%, iedzīvotāju ienākuma nodoklis – 20%.

Likuma grozījumos paredzēts arī pārejas periods attiecībā uz autoratlīdzību līgumiem, kas noslēgti līdz 2020. gada 31. decembrim un samaksa atbilstoši noslēgtajam autoratlīdzības līgumam tiek izmaksāta 2021. taksācijas gada laikā.  Par šiem darbiem 2021. taksācijas gadā attiecībā uz ienākumu no minētā autoratlīdzības līguma piemēros likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normas redakcijā, kas bija spēkā 2020. gada 31. decembrī.

No 2022. gada 1. janvāra

IIN pārejas perioda īpašais režīms zaudēs spēku un, ja fiziskai personai autoratlīdzību izmaksās ienākuma izmaksātājs, kas nav kolektīvā pārvaldījuma organizācija, fiziskajai personai būs jāreģistrējas kā saimnieciskās darbības veicējai, kas IIN maksā vispārējā kārtībā, vai kā MUN maksātājai (nosacījumi, ka aprakstīts iepriekšējā periodā). Ja fiziskā persona būs reģistrējusi saimniecisko darbību kā IIN maksātāja vispārējā režīmā, tai būs tiesības no samaksas atskaitīt nosacīto izdevumu normu 25% vai 50% apmērā (atkarībā no autora darba vai izpildītāja veida) no ieņēmumiem.

Ja fiziskā persona nebūs reģistrējusi saimniecisko darbību un šai personai autoratlīdzību izmaksās ienākuma izmaksātājs, kas nav kolektīvā pārvaldījuma organizācija, no minētā ienākuma tiks ieturēts IIN un VSAOI kā no nereģistrētas saimnieciskās darbības, t.i., kā no algota darba ienākuma (uzņēmuma līguma).

Jāņem arī vērā, ka, neatkarīgi no tā, vai autoratlīdzības saņēmējs vienlaikus būs arī darba ņēmējs likuma “Par valsts sociālo apdrošināšanu” izpratnē, tas neietekmēs IIN vai MUN aprēķināšanas un samaksas kārtību.