0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAKādās situācijās obligāti jāveic klienta izpēte?

Kādās situācijās obligāti jāveic klienta izpēte?

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likums nosaka situācijas, kad noteikti veicama klientu izpēte. Likumā noteiktās prasības un to jaunākās izmaiņas komentē Mg.oec. Jeļena Marjasova, SIA “RS ONE Consulting” valdes locekle, Finanšu nozares asociācijas sertificētā speciāliste. 1)Pirms darījuma attiecību uzsākšanas. Likumā sniegta arī darījuma attiecību definīcija - tās ir likuma subjektu attiecības, kuras rodas, likuma subjektam veicot saimniecisko vai profesionālo darbību, un kurām to nodibināšanas brīdī ir ilgstošs mērķis. "Respektīvi, ja ir slēgts līgums par grāmatvedības pakalpojumiem, tas nozīmē, ka ir darījuma attiecības,…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Jeļena Marjasova, Mg.oec., SIA RS ONE Consulting valdes locekle
Jeļena Marjasova,
Mg.oec.,
SIA RS ONE Consulting valdes locekle
Foto: Aivars Siliņš

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likums nosaka situācijas, kad noteikti veicama klientu izpēte. Likumā noteiktās prasības un to jaunākās izmaiņas komentē Mg.oec. Jeļena Marjasova, SIA “RS ONE Consulting” valdes locekle, Finanšu nozares asociācijas sertificētā speciāliste.

1)Pirms darījuma attiecību uzsākšanas. Likumā sniegta arī darījuma attiecību definīcija – tās ir likuma subjektu attiecības, kuras rodas, likuma subjektam veicot saimniecisko vai profesionālo darbību, un kurām to nodibināšanas brīdī ir ilgstošs mērķis.

“Respektīvi, ja ir slēgts līgums par grāmatvedības pakalpojumiem, tas nozīmē, ka ir darījuma attiecības, un pirms līguma slēgšanas jāveic klienta izpēte,” piemēru sniedz J. Marjasova.

2) Pirms gadījuma rakstura darījuma. Gadījuma rakstura darījums ir “darījums starp likuma subjektu un klientu, nenodibinot darījuma attiecības šā likuma izpratnē”.

“Piemēram, tā var būt vienreizēja nodokļu konsultācija,” saka J. Marjasova.

Likumā noteikts arī, ka klienta izpēte veicama, gadījuma rakstura darījumam sasniedzot noteiktu apjomu – ja darījuma apjoms vai vairāku šķietami saistītu darījumu kopējā summa pārsniedz 15 000 eiro. 

“Šis punkts mulsināja daudzus, jo faktiski tas nozīmē, ka ir runa par darījuma apjomu starp likuma subjektu un klientu, bet konsultācijas gadījumā tā ir atlīdzība par konsultāciju. Piemēram, ja nodokļu konsultants konsultē klientu par viņa darījumu – kapitāldaļu pirkšanu par 20 000 eiro, un par šo konsultāciju saņem 300 eiro atlīdzību, tātad pēc iepriekšējās likuma redakcijas iznāca, ka klienta izpēte nav jāveic. Taču nu likumdevējs ir viesis skaidrību un ar grozījumiem papildinājis likuma normu ar vienu vārdu – “klienta”. Tagad likuma norma skaidri norāda, ka izpēte jāveic gadījumā, ja “klienta darījuma” apjoms ir lielāks par 15 000 eiro,” skaidro J. Marjasova.

Tāpat likums nosaka, ka klienta pārbaude jāveic, ja gadījuma rakstura darījumā

  • tiek veikts līdzekļu pārvedums, tostarp arī kredīta pārvedums, tiešā debeta pārvedums, bezkonta naudas pārvedums vai pārvedums, kas veikts ar maksājumu karti, elektroniskās naudas instrumentu, mobilo telefonu, digitālo vai citu informācijas tehnoloģijas ierīci un pārsniedz 1000 eiro;
  • tiek veikts ārvalstu valūtas skaidras naudas pirkšanas vai pārdošanas darījums, kura apmērs vai vairāku šķietami saistītu darījumu kopējā summa pārsniedz 1500 eiro.

3) ja tirdzniecības darījums atbilst likumā noteiktajiem kritērijiem

4) ja izložu un azartspēļu darījums atbilst likumā noteiktajiem kritērijiem

5) ja rodas aizdomas par noziedzīgi iegūtas naudas legalizācijas mēģinājumu

6) ja rodas aizdomas, ka iepriekš iegūtie klienta izpētes dati nav patiesi

7) ja darījumā tiek izmantota virtuālā valūta

Pilnu J. Marjasovas vadīto Bilances Akadēmijas e-semināra “Iekšējās kontroles sistēmas sagatavošana ārpakalpojumu grāmatvežu licencēšanai, NILLTPFN” video ierakstu iespējams iegādāties e-veikalā ŠEIT.

Lasiet arī:

Iekšējās kontroles sistēmas sagatavošana licencēšanai

Vai jebkuram uzņēmumam, kurš izsniedz aizdevumu, ir jāreģistrējas kā NILLTPFN likuma subjektam?

Ārpakalpojumu grāmatveži identificēti kā otra augstākā riska sektors naudas atmazgāšanā

Kādi darījumu riski konstatēti Latvijas ārpakalpojumu grāmatvedības sektorā?

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: