0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIMākslīgā intelekta rīku izmantošana uzņēmumu finanšu datu analīzē un prognozēšanā

Mākslīgā intelekta rīku izmantošana uzņēmumu finanšu datu analīzē un prognozēšanā

Ilze Palmbaha–Zvirbule, Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas un Mastermind Events valdes locekle

Mūsdienu uzņēmējdarbības vide piedāvā jaunas izaugsmes un inovāciju iespējas, un viens no spilgtākajiem šīs attīstības avotiem ir mākslīgais intelekts (MI). Izmantojot algoritmus un mašīnmācīšanās tehnoloģijas, MI spēj apstrādāt milzīgus datu apjomus, atklāt modeļus un tendences, kā arī veikt precīzas prognozes. Šīs spējas ir izrādījušās neatsveramas finanšu datu analīzē un prognozēšanā, palīdzot uzņēmumiem gūt dziļāku izpratni par savu finanšu veselību un veicinot labāku lēmumu pieņemšanu. Grāmatveži un finanšu direktori, kuri tradicionāli ir bijuši galvenie atbildīgie par finanšu pārskatu…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Mākslīgā intelekta rīku izmantošana uzņēmumu finanšu datu analīzē un prognozēšanā
Ilustrācija: © piai – stock.adobe.com
Ilze Palmbaha–Zvirbule, Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas un Mastermind Events valdes locekle
Ilze Palmbaha–Zvirbule,
Latvijas Republikas Grāmatvežu asociācijas
un Mastermind Events
valdes locekle
Foto: Aivars Siliņš

Mūsdienu uzņēmējdarbības vide piedāvā jaunas izaugsmes un inovāciju iespējas, un viens no spilgtākajiem šīs attīstības avotiem ir mākslīgais intelekts (MI). Izmantojot algoritmus un mašīnmācīšanās tehnoloģijas, MI spēj apstrādāt milzīgus datu apjomus, atklāt modeļus un tendences, kā arī veikt precīzas prognozes. Šīs spējas ir izrādījušās neatsveramas finanšu datu analīzē un prognozēšanā, palīdzot uzņēmumiem gūt dziļāku izpratni par savu finanšu veselību un veicinot labāku lēmumu pieņemšanu.

Grāmatveži un finanšu direktori, kuri tradicionāli ir bijuši galvenie atbildīgie par finanšu pārskatu sagatavošanu un analīzi, tagad sastop jaunas iespējas un izaicinājumus. MI piedāvā iespēju automatizēt daudzus rutīnas un laikietilpīgus uzdevumus, piemēram, datu ievadi un pārbaudi, atstājot vairāk laika sarežģītākai analīzei un stratēģiskai plānošanai. Šī tehnoloģija ne tikai palielina efektivitāti, bet arī ļauj finanšu profesionāļiem pievērsties augstākas vērtības uzdevumiem, kas ietver datu analīzi, prognozēšanu, riska pārvaldību un konsultatīvo atbalstu uzņēmuma vadībai.

Investējot MI tehnoloģijās un pilnveidojot grāmatvežu un finanšu direktoru prasmes, uzņēmumi var iegūt būtiskas priekšrocības un nodrošināt ilgtermiņa panākumus.

Mākslīgā intelekta loma finanšu analīzē un prognozēšanā

MI tehnoloģijas ir kļuvušas par būtisku rīku, kas palīdz uzņēmumiem analizēt un interpretēt lielu datu kopu apjomus, lai pieņemtu informētus lēmumus un veiktu precīzas prognozes. Tālāk ir uzskaitīti daži veidi, kā MI var palīdzēt automatizēt finanšu datu apkopošanu un analīzi.

1. Automatizēta datu apstrāde

  • MI var automatizēt rutīnas datu ievades un apstrādes uzdevumus, ietaupot laiku un samazinot cilvēku kļūdu iespējamību;
  • grāmatveži var izmantot MI, lai ātri apkopotu un konsolidētu finanšu datus no dažādiem avotiem.

2. Datu izpēte un analīze

  • MI algoritmi, piemēram, mašīnmācīšanās, var identificēt slēptas tendences un sakarības finanšu datos, kas līdz šim varēja būt nepamanītas;
  • uzņēmumi var gūt ieskatu par savu finanšu veselību un identificēt iespējamās izaugsmes vai riska jomas.

3. Prognozēšanas analīze

  • MI var izmantot pagātnes datus, lai izstrādātu precīzas prognozes par uzņēmuma finanšu veiktspēju nākotnē;
  • prognozēšanas modeļi var palīdzēt uzņēmumiem sagatavoties iespējamiem finanšu izaicinājumiem un izmantot iespējas.

4. Ieteikumi

  • MI var arī piedāvāt ieteikumus par to, kā uzlabot uzņēmuma finanšu veiktspēju, balstoties uz datu analīzi.
  • Tie var būt, piemēram, ieteikumi par budžeta optimizāciju, izmaksu samazināšanu vai ienākumu palielināšanu.

5. Vizuālā datu analīze

  • MI var palīdzēt izstrādāt intuitīvas un vizuālas atskaites, kas padara finanšu datu analīzi saprotamāku un pieejamāku lēmumu pieņēmējiem.

6. Datu drošība un privātums

  • MI var palīdzēt nodrošināt datu drošību un privātumu, identificējot un novēršot iespējamos draudus un uzbrukumus.
mākslīgā intelekta rīki grāmatvežiem
Ilustrācija: © Sylverarts – stock.adobe.com

Praktiski rīki un piemēri

Pāreja uz analītiskāku pieeju finanšu uzskaitē un pārvaldībā ir kļuvusi par nozīmīgu tendenci, ko veicina arvien plašāka budžetēšanas, prognozēšanas, plānošanas programmatūras un datu analītikas rīku izmantošana. Šie rīki palīdz uzņēmumiem veikt informētus lēmumus, balstoties uz datiem, un pāriet no reaktīvas un transakciju orientētas uz proaktīvu un analītisku pieeju. 

Turpmāk tiks minēti daži 2023. gadā plaši pielietoti un novērtēti datu analītikas, budžetēšanas un prognozēšanas rīki, kas piemēroti arī mazajiem uzņēmumiem.

LivePlan

LivePlan ir rīks, kas, izmantojot MI tehnoloģijas, piedāvā vairākas funkcijas, kuras var palīdzēt izstrādāt profesionālus biznesa plānus, kā arī uzlabot plānošanas procesu. Tas ir īpaši piemērots mazajiem uzņēmumiem un jaunuzņēmumiem, jo piedāvā vienkāršotu biznesa plānošanas, budžetēšanas un finanšu prognozēšanas procesu​​. 

Tas piedāvā pamācības soli pa solim, piemērus un ekspertu atbalstu, lai izveidotu profesionālu plānu ar visām detaļām, kuras aizdevējs vai investors varētu sagaidīt​. Ar LivePlan palīdzību biznesa plāna izveide prasa tikai dažas stundas, tas ievērojami samazina laiku, kas agrāk bija nepieciešams šāda plāna izstrādei.

Priekšrocības

Trūkumi

  • vienkārša cenu politika;
  • video pamācības un biznesa plāna paraugi;
  • LivePlan piedāvā iepriekš izveidotu struktūru, kas ietaupa lietotāju laiku un enerģiju.
  • var radīt grūtības, ja pirmo reizi rīks tiek izmantots;
  • neliels veidņu un paraugu skaits.

Microsoft Power BI

Power BI ir plaši atzīts par vienu no populārākajiem rīkiem datu vizualizācijai un analīzei, un tas piedāvā bezmaksas versiju mazajiem uzņēmumiem, kas vēlas izmantot tā datu vizualizācijas un analītikas iespējas. Dažas no galvenajām MI integrācijas iespējām un funkcijām, kas ir pieejamas Power BI:

n Copilot integrācija Power BI:

Power BI ieviesis Copilot funkciju, kas apvieno MI tehnoloģijas ar lietotāju datiem, lai palīdzētu ātrāk atrast un dalīties gūtajos secinājumos. Lietotāji var vienkārši aprakstīt vajadzīgās vizuālās atziņas vai uzdot jautājumu par saviem datiem, un Copilot izanalizēs un izvēlēsies pareizos datus, pārvēršot tos atskaitēs. Ar Copilot palīdzību lietotāji var radīt un pielāgot atskaites dažu sekunžu laikā, ģenerēt un rediģēt aprēķinus, radīt kopsavilkumus un uzdot jautājumus par saviem datiem, izmantojot sarunvalodu. 

n Integrēšanas iespējas ar MI:

Power BI piedāvā vairākas iespējas integrēt MI ziņojumu panelī. Power BI MI var atbildēt uz jautājumiem par datiem, radīt uzlabotas MI veidotas vizualizācijas un automātiski ģenerēt pilnas informācijas paneli​.

Power BI bezmaksas versija ir pieejama individuālai lietošanai arī maziem uzņēmumiem, kuri vēlas izmēģināt datu analīzi, bet kuriem nevajag daudz papildu funkciju. Bez maksas pieejamā versija piedāvā iespēju izmantot Power BI Desktop lietotni, lai izveidotu atskaites un vizualizācijas.

Priekšrocības

Trūkumi

  • Power BI piedāvā relatīvi zemas izmaksas, un tā Desktop versija ir pieejama bez maksas;
  • Power BI piedāvā plašu pielāgoto vizualizāciju klāstu, tostarp KPI, procesu kartes, diagrammas un grafikus;
  • Power BI piedāvā plašas datu savienojamības iespējas ar dažādiem datu avotiem.
  • Power BI labi strādā ar vienkāršām tabulām, bet var saskarties ar problēmām, apstrādājot sarežģītākas tabulas;
  • Power BI ierobežo datu ienešanu līdz aptuveni 2 GB vienā laikā, un lielāku datu apjomu apstrādei var būt nepieciešama maksas versija;
  • Nepieciešamas apmācības, lai sāktu šo rīku lietot.

Google Data Studio

Tas ir vēl viens bezmaksas rīks datu vizualizācijai un analīzei. Tas ļauj lietotājiem veikt pamata datu analīzi un izveidot vizualizācijas, kas palīdz saprast uzņēmuma finanšu stāvokli.

Google Data Studio piedāvā plašas datu vizualizācijas iespējas. Tas ļauj lietotājiem piekļūt datiem no dažādiem avotiem, piemēram, Google Analytics, Google Sheets un BigQuery, lai izveidotu pielāgotas atskaites un vizualizācijas, bez nepieciešamības pēc kodēšanas vai tehniskās pieredzes​​. Lietotāji var savienot līdz pat 12 dažādiem datu avotiem un izveidot viegli modificējamas, viegli kopīgojamas un viegli lasāmas atskaites.

Google Data Studio un MI integrācija ir solis uz priekšu automatizācijā, ļaujot uzlabot datu analīzes precizitāti un efektivitāti. MI var palīdzēt integrēt dažādas funkcijas un tehnoloģijas, piemēram:

  • izveidot prognozējošos modeļus, kas balstīti uz vēsturiskiem datiem un spēj prognozēt nākotnes tendences vai rezultātus;
  • analizē un interpretē cilvēka valodu, ļaujot analizēt teksta datus un iegūt atziņas no klientu atsauksmēm, sociālo mediju ziņām un citiem teksta datu avotiem.

Priekšrocības

Trūkumi

  • Google Data Studio ir bezmaksas rīks un viegli lietojams. Atšķirībā no citiem datu vizualizācijas rīkiem nav nepieciešamas programmēšanas zināšanas, lai izveidotu atskaites un informācijas paneļus;
  • Data Studio ir pilnībā pārvaldīts mākoņpakalpojums, kas nozīmē, ka lietotājiem nav jārūpējas par infrastruktūras vai instalācijas pārvaldību;
  • Data Studio piedāvā ļoti vienkārši lietojamu lietotāja saskarni, kas palīdz ikvienam, kurš ir pazīstams ar Google produktiem, tikai ar dažiem klikšķiem sākt izveidot atskaites un informācijas paneļus.
  • ir ierobežojums sapludināt maksimāli 5 datu avotus. Ja nepieciešams sapludināt vairākus datu avotus, būs jāsapludina dati ārpus tīkla un jāizmanto citi automatizācijas rīki, lai atvieglotu procesu;
  • neelastība ar pamatplatformas funkcijām, kas laika gaitā var radīt lielāku laika patēriņu.

Qlik Sense

Qlik Sense piedāvā uzņēmumiem iespēju izveidot interaktīvas atskaites un analizēt datus, izmantojot vienkāršu interfeisu. Qlik Sense ietver Insight Advisor, kas var uztvert lietotāja nodomus un piedāvā jaunas vizualizācijas un dabiskās valodas atziņas, ko var tieši pievienot informācijas paneļiem tālākai izpētei.

Priekšrocības

Trūkumi

  • viegla datu integrācija;
  • viedāvā tā saucamās viedās vizualizācijas, kas apkopo sarežģītu informāciju un padara to viegli uztveramu;
  • Qlik Sense spēj automātiski ģenerēt izvērstu datu analīzi, izmantojot MI tehnoloģijas.
  • var būt palēlināta datu apstrāde;
  • iespējamas problēmas, pielāgojot ekrāna lielumu mobilajās ierīcēs.

Chat GPT–4

Chat GPT–4 spraudnis ´Uzlabotā datu analītikaª (Advanced Data Analytics) palīdz, piemēram, veikt datu analīzi, identificēt tendences, novirzes un potenciālos riskus, izstrādā nākotnes finanšu prognozes, palīdz optimizēt budžetus un resursus, izveidot lēmumu atbalsta sistēmas.

Priekšrocības

Trūkumi

  • GPT–4 var automatizēt monotonus un laikietilpīgus datu analīzes uzdevumus, ietaupot laiku un resursus;
  • jaudīgās analītiskās spējas var palīdzēt izstrādāt detalizētākas un precīzākas finanšu prognozes;
  • GPT–4 var mācīties no lielām datu kopām un uzlabot prognozēšanas precizitāti laika gaitā.
  • analīzes precizitāte un uzticamība lielā mērā ir atkarīga no datu kvalitātes un pieejamības;
  • pārmērīga paļaušanās uz automatizētu datu analīzi var novest pie nepietiekamas cilvēka iejaukšanās un potenciāli kļūdainiem lēmumiem;
  • finanšu datu analīzē var rasties privātuma un drošības jautājumi, it īpaši, ja tiek izmantoti sensitīvi vai konfidenciāli dati;
  • spraudnis «Uzlabotā datu analītika» ir pieejams tikai maksas Chat GPT–4 versijā.
 

Arī pašmāju resursu vadības sistēmu izstrādātāji un IT speciālisti strādā pie MI izmantošanas un sāk pamazām piedāvāt dažādus finanšu uzskaites, pārvaldības un procesu automatizācijas risinājumus. Viens no pēdējiem atklājumiem ir LMT speciālistu radīts MI risinājums AIGA, kas ir kā MI grāmatveža asistents, apstrādājot lielu daudzumu rēķinus ar MI palīdzību — iegūst pamatdatus no rēķina, atrod piegādātāju no saraksta, apstrādā un pārbauda datus. 

Nobeigumā

Izvēle, protams, var būt atkarīga no uzņēmuma specifiskajām vajadzībām un budžeta ierobežojumiem, kā arī no tā, cik lietotājam draudzīgs ir rīks, kādas atbalsta un apmācību iespējas piedāvā rīka piegādātājs un kādas papildu funkcionalitātes tas piedāvā, lai veicinātu uzņēmuma izaugsmi un efektivitāti. Arī rīka integrācijas iespējas ar citām uzņēmuma izmantotajām sistēmām un tehnoloģijām var izrādīties būtiski faktori, kas ietekmē lēmumu. 

Ir vērts izmēģināt dažādus rīkus un platformas, lai atrastu to, kas vislabāk atbilst uzņēmuma vajadzībām un palīdz sasniegt jūsu biznesa mērķus.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2023. gada novembra (503.) numurā.

Jums arī varētu interesēt...