0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAVID INFORMĀCIJANodokļi no darbinieku darba ienākumiem

Nodokļi no darbinieku darba ienākumiem

Valsts ieņēmumu dienests informē, ka saskaņā ar likumu „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” algas nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (turpmāk – obligātās iemaksas ieturēšanu un pārskaitīšanu budžetā veic darba devējs, kas nodarbina darbinieku.  Darba devējs: ne vēlāk kā dienu, pirms persona uzsāk darbu, katru darba ņēmēju reģistrē VID, iesniedzot ziņas par darba ņēmējiem; līdz katra mēneša 5.datumam iesniedz VID ziņas par darba ņēmējiem, kuri iepriekšējā mēnesi ir bijuši bezalgas atvaļinājumā; 3 darba dienu laikā iesniedz VID ziņas par darbinieka statusa maiņu  vai darba attiecību pārtraukšanu. Ienākumi, par kuriem jāmaksā algas nodoklis un obligātās iemaksas, ir darba alga, kā arī…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Valsts ieņēmumu dienests informē, ka saskaņā ar likumu „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” algas nodokļa un valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (turpmāk – obligātās iemaksas ieturēšanu un pārskaitīšanu budžetā veic darba devējs, kas nodarbina darbinieku.  Darba devējs:
  • ne vēlāk kā dienu, pirms persona uzsāk darbu, katru darba ņēmēju reģistrē VID, iesniedzot ziņas par darba ņēmējiem;
  • līdz katra mēneša 5.datumam iesniedz VID ziņas par darba ņēmējiem, kuri iepriekšējā mēnesi ir bijuši bezalgas atvaļinājumā;
  • 3 darba dienu laikā iesniedz VID ziņas par darbinieka statusa maiņu  vai darba attiecību pārtraukšanu.
Ienākumi, par kuriem jāmaksā algas nodoklis un obligātās iemaksas, ir darba alga, kā arī jebkuri uz pašreizējo vai iepriekšējo darba attiecību pamata darbiniekam, izdarītie maksājumi vai labums, ko darbinieks tieši vai netieši gūst naudā vai citās lietās no darba devēja. Algas nodokļa likme ir 25 %, savukārt obligāto iemaksu likme vispārējā gadījumā ir 35,09 % (no kuriem 11 % tiek ieturēti no darba ņēmēja algas, savukārt 24,09 % darba devējs maksā no saviem līdzekļiem). Ar algas nodokli apliekamais mēneša ienākums ir starpība starp kalendārā mēneša ienākumu un summu, kas ietver:
  • mēneša neapliekamo minimumu (ja darba devējam iesniegta algas nodokļa grāmatiņa);
  • attaisnotos izdevumus;
    • nomaksātā sociālā nodokļa summa,
    • privātajos pensiju fondos izdarītās iemaksas,
    • apdrošināšanas prēmiju maksājumi,
  • nodokļu atvieglojumus (ja darba devējam iesniegta algas nodokļa grāmatiņa);
  • par apgādībā esošām personām,
  • invalīdiem,
  • politiski represētām personām.
Algas nodoklis iemaksājams budžetā reizi mēnesī dienā, kurā darba devējs devis maksājuma uzdevumu darba samaksas pārskaitīšanai no sava konta uz darbinieka kontu. Obligātās iemaksas darba devējs iemaksā budžetā reizi mēnesī par iepriekšējā mēnesī aprēķināto darba ienākumu. Par obligāto iemaksu veikšanas termiņu (mēneša dienu) darba devējs vienojas ar VID. Darba devējam par darbinieku līdz katra mēneša 15.datumam ir jāmaksā arī uzņēmējdarbības riska valsts nodevu 0,25 Ls.  Darba devējam ir jāiesniedz VID:
  • paziņojums par fiziskajai personai izmaksātajām summām ne vēlāk kā taksācijas gadam sekojošā gada 1.februārī  vai līdz tā mēneša 15.datumam, kas seko darba attiecību izbeigšanās mēnesim;
  • reizi mēnesī darba devēja ziņojums par aprēķinātajām obligātajām iemaksām, ieturēto algas nodokli un riska nodevu ne vēlāk kā līdz obligāto iemaksu veikšanai noteiktajam termiņam.
Veidlapas ir noteiktas MK 25.08.2008.gada noteikumos Nr.677 „Noteikumi par iedzīvotāju ienākuma nodokļa paziņojumiem” un MK 07.09.2010. noteikumu Nr.827 „Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli”.