0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAIZDEVUMIPašnodarbinātā sociālās iemaksas - saimnieciskās darbības izdevumi vai nē?

Pašnodarbinātā sociālās iemaksas – saimnieciskās darbības izdevumi vai nē?

Ikars Kubliņš, BilancePLZ

No Ministru kabineta noteikumiem Nr. 188 "Kārtība, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā" (20.19 - 20.20 pants) izriet kāda norma, kas praksē faktiski piemērojama pretēji, uzskata Dr.oec. Inguna Leibus, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Finanšu un grāmatvedības institūta profesore. Proti, tas ir nosacījums, ka pašnodarbinātās personas grāmatvedībā (saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā) valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas iekļaujamas pie saimnieciskās darbības izdevumiem. "Noteikumos skaidri un gaiši pateikts, ka pašnodarbinātā sociālās apdrošināšanas iemaksas liekamas pie saimnieciskās darbības…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Obligāto minimālo iemaksu proporcionalitāte
Foto: © teamjackson – stock.adobe.com

No Ministru kabineta noteikumiem Nr. 188 "Kārtība, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā" (20.19 - 20.20 pants) izriet kāda norma, kas praksē faktiski piemērojama pretēji, uzskata Dr.oec. Inguna Leibus, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Finanšu un grāmatvedības institūta profesore. Proti, tas ir nosacījums, ka pašnodarbinātās personas grāmatvedībā (saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā) valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas iekļaujamas pie saimnieciskās darbības izdevumiem.

"Noteikumos skaidri un gaiši pateikts, ka pašnodarbinātā sociālās apdrošināšanas iemaksas liekamas pie saimnieciskās darbības izdevumiem, taču faktiski Valsts ieņēmumu dienesta pieeja un sniegtās uzziņas, kā arī metodika liecina par to, ka šīs iemaksas nevar ievietot izdevumos. Šī pretruna mēdz jaukt galvu, tāpēc katrs izvēlas sev tuvāko variantu. Viena iespēja ir sociālās iemaksas ievietot izdevumos, norādot tās 19. ailē (zivsaimnieki, lauksaimnieki, lauku tūrisms) vai 20. ailē (visi pārējie). Tomēr es izvēlētos sociālās iemaksas nelikt pie saimnieciskās darbības izdevumiem, bet gan uzrādīt tās tāpat kā iedzīvotāju ienākuma nodokli - žurnāla priekšpēdējā ailītē „Izdevumi, kas nav attiecināmi uz ienākuma nodokļa aprēķināšanu” vai pat izveidot atsevišķu aili. Tāpēc, ka pēc būtības iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanai tie ir attaisnotie izdevumi, un attaisnotie izdevumi nav tas pats, kas saimnieciskās darbības izdevumi," norāda eksperte.

Valsts ieņēmumu dienests jau esot solījis šo MK noteikumu normu sakārtot, kam pašlaik vienkārši neatliekot laika dēļ lielā normatīvo aktu grozījumu apjoma, kas saistīts ar Covid-19 pandēmijas ietekmi.

I. Leibus "Bilances Akadēmijas" e-semināra “Nodokļu aktualitātes pašnodarbinātajiem – IIN maksātājiem (saimnieciskās darbības veicējiem, IK, IU, ZS īpašniekiem). Ar otro pusgadu – jauna kārtība!” videoierakstu iespējams iegādāties e-veikalā.