0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIVSAOIPrecizēs regulējumu par minimālo obligāto iemaksu pārrēķina kārtību

Precizēs regulējumu par minimālo obligāto iemaksu pārrēķina kārtību

Valsts sekretāru sanāksmē 20. aprīlī tika izskatīts Labklājības ministrijas sagatavotais likumprojekts "Grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu"". Rosinātās likuma izmaiņas galvenokārt attieksies uz personām, kuras saņem vecāku pabalstu, uz minimālo obligāto iemaksu veikšanu un to administrēšanas kārtību, kā arī attiecībā uz darba samaksas izmaksas kārtību, ja to veic persona, kura darba devējam ir nodevusi pilnīgu vai daļēju līgumsaistību izpildi. Praksē arī konstatēts, ka būtiski pieaudzis precizēto darba devēja ziņojumu skaits, ar kuriem tiek izmantotas darba devēja tiesības precizēt darba ņēmēja ienākumus un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (obligātās iemaksas) triju gadu laikā pēc likumā noteiktā mēneša ziņojuma iesniegšanas termiņa. Kopš…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Valsts sekretāru sanāksmē 20. aprīlī tika izskatīts Labklājības ministrijas sagatavotais likumprojekts "Grozījumi likumā "Par valsts sociālo apdrošināšanu"". Rosinātās likuma izmaiņas galvenokārt attieksies uz personām, kuras saņem vecāku pabalstu, uz minimālo obligāto iemaksu veikšanu un to administrēšanas kārtību, kā arī attiecībā uz darba samaksas izmaksas kārtību, ja to veic persona, kura darba devējam ir nodevusi pilnīgu vai daļēju līgumsaistību izpildi.

Praksē arī konstatēts, ka būtiski pieaudzis precizēto darba devēja ziņojumu skaits, ar kuriem tiek izmantotas darba devēja tiesības precizēt darba ņēmēja ienākumus un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (obligātās iemaksas) triju gadu laikā pēc likumā noteiktā mēneša ziņojuma iesniegšanas termiņa.

Kopš ieviests regulējums par minimālajām obligātajām iemaksām, darba devēja ziņojumi tiek precizēti arī pēc gada minimālo obligāto iemaksu pārrēķina veikšanas.

Minētā rezultātā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA) ir jāveic atkārtota minimālo obligāto iemaksu pārrēķināšana, izmantojot precizēto darba devēja informāciju.

Lai VSAA varētu veikt korektu minimālo obligāto iemaksu pārrēķinu par gadu, ir nepieciešams pagarināt termiņu kādā pašnodarbinātajam ir pienākums veikt minimālās obligātās iemaksas par iepriekšējo kalendāra gadu, un termiņu kādā VSAA veic minimālo obligāto iemaksu pārrēķinu par gadu. Tāpat nepieciešams precizēt, ka VSAA Valsts ieņēmumu dienestam (VID) sniedz informāciju gan par darba devēja un pašnodarbinātā pārmaksātajām, gan piemaksājamajām minimālajām obligātajām iemaksām.

Likumprojektā paredzēts, ka VSAA veiks minimālo obligāto iemaksu pārrēķinu, ja darba devējs ir precizējis darba ņēmēja darba ienākumus un obligātās iemaksas pēc minimālo obligāto iemaksu pārrēķina trīs gadu laikā pēc likumā noteiktā mēneša ziņojuma iesniegšanas termiņa. Savukārt VSAA pārrēķinu veiks par katru taksācijas gadu, t.i., ja tekošajā gadā tiks veikti pārrēķini par diviem (vai trīs) iepriekšējiem gadiem, tad darba devējam paziņojumā tiks norādītas divas (vai trīs) atsevišķas summas. Pārrēķina rezultātā piemaksājamo summu samaksas termiņi darba devējam un pašnodarbinātajam būs tādi paši kā vispārīgā gadījumā  - pārrēķinu gadījumā darba devējam ir pienākums līdz trešā mēneša 23. datumam no paziņojuma saņemšanas dienas, bet pašnodarbinātajam ir pienākums katru gadu līdz 23. oktobrim veikt minimālās obligātās iemaksas, kas radušās pārrēķina rezultātā.

Ar likuma grozījumiem paredzēts arī noteikt veicamo minimālo obligāto iemaksu minimālo summu, līdz kādai VSAA par šīm iemaksām nav jāziņo VID - tā būtu 5 eiro, jo summas par darba devējam vai pašnodarbinātajam papildus par ceturksni aprēķinātām vai par taksācijas gadu pārrēķinātām veicamajām minimālajām obligātajām iemaksām ir nelielas.

Likumā tiks ietverts arī jauns pants, nosakot, ka darba devējam, kurš veic darba samaksu par apakšuzņēmēja darbinieku, ir tiesības un pienākums par darbinieku veikt arī obligātās iemaksas.

Ņemot vērā grozījumus likumā par "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu", kas stājās spēkā 2023. gada 1. janvārī un ir piemērojami attiecībā uz vecāku pabalstiem par bērniem, kuri ir dzimuši sākot ar 2023. gada 1. janvāri, paredzēts, ka likumā precizēs normas, kas noteiks, ka personas, kuras ir izvēlējušās saņemt vecāku pabalstu (tā daļu) līdz bērna 8 gadu vecumam, ir sociāli apdrošināmās personas, kuras ir pakļautas pensiju apdrošināšanai, apdrošināšanai pret bezdarbu un invaliditātes apdrošināšanai. No likuma normām tiek izslēgtas norādes uz vecāku pabalsta saņemšanai noteikto bērna vecuma periodu.