0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

VISI RAKSTISamazinās izmaksas jaunu lielas jaudas elektroenerģijas pieslēgumu izveidei

Samazinās izmaksas jaunu lielas jaudas elektroenerģijas pieslēgumu izveidei

Ekonomikas ministrijas informācija

Saeima 11. aprīlī  pieņēma Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM) virzītus grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, ar kuriem paredzēts samazināt izmaksu slogu jaunu lielas jaudas sadales sistēmas pieslēgumu izveidei, tādējādi sekmējot komercdarbības attīstību un inovācijas.   Izmaiņas paredz ieviest pieslēguma būvdarbu izmaksu sadalījuma principu, kur pusi sedz lietotājs, bet otru pusi sistēmas operators, AS “Sadales tīkls” sistēmas lielas jaudas elektroenerģijas lietotāju pieslēgumiem arī vidsprieguma (6–20 kilovoltu (kV) ) tīklā un 0,4 kV tīkla pieslēgumiem ar jaudu (ievadaizsardzības aparāta lielumu) virs 100 ampēriem (A). Līdz šim attiecīgais būvdarbu izmaksu sadalījuma princips tika piemērots tikai nelielas jaudas pieslēgumiem…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Pexels.com

Saeima 11. aprīlī  pieņēma Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM) virzītus grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, ar kuriem paredzēts samazināt izmaksu slogu jaunu lielas jaudas sadales sistēmas pieslēgumu izveidei, tādējādi sekmējot komercdarbības attīstību un inovācijas.  

Izmaiņas paredz ieviest pieslēguma būvdarbu izmaksu sadalījuma principu, kur pusi sedz lietotājs, bet otru pusi sistēmas operators, AS “Sadales tīkls” sistēmas lielas jaudas elektroenerģijas lietotāju pieslēgumiem arī vidsprieguma (6–20 kilovoltu (kV) ) tīklā un 0,4 kV tīkla pieslēgumiem ar jaudu (ievadaizsardzības aparāta lielumu) virs 100 ampēriem (A).

Līdz šim attiecīgais būvdarbu izmaksu sadalījuma princips tika piemērots tikai nelielas jaudas pieslēgumiem (līdz 100 A). Savukārt lielākas jaudas pieslēgumu gadījumā lietotājs priekšapmaksas veidā 100% sedza visas pieslēguma ierīkošanas izmaksas, bet pieslēguma lietošanas laikā lietotājam tika piemērots atļautās slodzes efektīvas izmantošanas risinājums (samazināta pakalpojuma maksa), ļaujot piecu gadu periodā atgūt pieslēguma ierīkošanā ieguldītās investīcijas. Tomēr gadījumā, ja lietotājs izvēlējās uzstādīt saules paneļus, tad tas zaudēja tiesības saņemt efektīvās slodzes mehānisma maksas samazinājumu, pat ja tika sasniegts efektīvās slodzes kritērijs. 

Būvdarbu izmaksu sadalījuma risinājums veicinās atteikšanos no citu, neefektīvāku un dabai nedraudzīgāku energoresursu izmantošanas. Turklāt tas veicinās elektroenerģijas sadales sistēmas operatora pieslēgtās patēriņa jaudas un sadalītās elektroenerģijas palielināšanos, kā rezultātā esošā elektroapgādes sistēma un tajā jau uzstādītās sistēmas jaudas tiks izmantotas efektīvāk. 

AS "Sadales tīkls" norāda, ka šī pieeja nodrošinās vienlīdzības principu, kā arī būs solis tautsaimniecības elektrifikācijas veicināšanas virzienā.

Pārskatītā pieeja paredz pakāpeniski slēgt atļautās slodzes efektīvas izmantošanas risinājumu, kas pēc būtības šobrīd ir novecojis, turklāt administratīvi ļoti sarežģīts mehānisms. Šo risinājumu jauniem pieslēgumiem paredzēts vairs nepiemērot pēc 2024. gada 1. maija, kad grozījumi likumā stāsies spēkā. 

Paredzēts, ka lietotājam ierīkotais pieslēgums ir jāuzsāk lietot uzreiz pēc pieslēguma ierīkošanas un pieslēgums ar ierīkoto jaudu, par kuru puses vienojas pieslēguma līgumā, jālieto vismaz piecus gadus, nesamazinot pieslēguma atļauto slodzi (pieslēguma jaudu).

Šie nosacījumi liek galalietotājam rūpīgāk izvēlēties ierīkojamā pieslēguma jaudu.

Līdzīga veida ierobežojumi, pastāv arī kaimiņvalstīs, piemēram, Lietuvā pieslēgumā ierīkoto atļauto slodzi jāizmanto 10 gadus. 

Izmaiņas likumā nodrošinās vienlīdzīgas atbalsta iespējas gan mazām mājsaimniecībām, gan lielas jaudas lietotājiem.

Iecere mazinās izmaksu slogu jaunu lielas jaudas pieslēgumu izveidei. Tas ir īpaši būtiski, uzsākot un attīstot uzņēmējdarbību.

Piedāvātais būvdarbu izmaksu sadalījuma risinājums elektroenerģijas sistēmas pieslēgumu ierīkošanai veicinās elektrifikāciju un atteikšanos no citu, neefektīvāku un dabai nedraudzīgāku energoresursu izmantošanas.