0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

TIESĪBASJURIDISKIE PADOMITiesības saņemt valsts apmaksātu juridisko palīdzību administratīvajā procesā iestādē vai tiesā

Tiesības saņemt valsts apmaksātu juridisko palīdzību administratīvajā procesā iestādē vai tiesā

Sagatavots pēc Tiesībsarga informācijas

Satversme paredz ikviena cilvēka tiesības likumā paredzētajā veidā vērsties valsts un pašvaldību iestādēs ar iesniegumiem un saņemt atbildi pēc būtības, informē Tiesībsargs. Sniedzot atbildes uz cilvēku iesniegumiem, kā arī pieņemot lēmumus par dažādu tiesību (piemēram, pensiju, pabalstu, būvatļauju, nodokļu uzrēķinu vai pārrēķinu, vietu bērnudārzā, vai braukšanas atvieglojumu) piešķiršanu, iestādes darbojas publisko tiesību jomā, kuru regulē Administratīvā procesa likums. Kopš 2017. gada 1. marta Administratīvā procesa likums nosaka, ka sarežģītu administratīvu lietu gadījumā pēc cilvēka lūguma, ievērojot tā mantisko stāvokli, valsts vai pašvaldība var apmaksāt jurista vai advokāta pakalpojumus. Ja administratīvais process notiek…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: energepic.com from Pexels

Satversme paredz ikviena cilvēka tiesības likumā paredzētajā veidā vērsties valsts un pašvaldību iestādēs ar iesniegumiem un saņemt atbildi pēc būtības, informē Tiesībsargs. Sniedzot atbildes uz cilvēku iesniegumiem, kā arī pieņemot lēmumus par dažādu tiesību (piemēram, pensiju, pabalstu, būvatļauju, nodokļu uzrēķinu vai pārrēķinu, vietu bērnudārzā, vai braukšanas atvieglojumu) piešķiršanu, iestādes darbojas publisko tiesību jomā, kuru regulē Administratīvā procesa likums.

Kopš 2017. gada 1. marta Administratīvā procesa likums nosaka, ka sarežģītu administratīvu lietu gadījumā pēc cilvēka lūguma, ievērojot tā mantisko stāvokli, valsts vai pašvaldība var apmaksāt jurista vai advokāta pakalpojumus. Ja administratīvais process notiek iestādē, tad lēmumu par to, vai apmaksāt jurista vai advokāta pakalpojumus un cik lielā apmērā, lemj pati valsts vai pašvaldību iestāde. Savukārt, ja administratīvais process notiek tiesā, tad pēc cilvēka izteikta lūguma jurists vai advokāts var tikt piešķirts pamatojoties uz tiesas (tiesneša) lēmuma.

Ja administratīvais process ir valsts vai pašvaldību iestādē un cilvēks saprot, ka lieta ir sarežģīta un tāpēc būs nepieciešama jurista vai advokāta palīdzība, tad cilvēks pats sarunā pēc saviem ieskatiem atbilstošu juristu vai advokātu un pats arī apmaksā tā darbu.

Valsts vai pašvaldību iestāde, kurā notiek attiecīgais administratīvais process, pēc tam lems par atlīdzības par jurista vai advokāta darbu apmaksu (t.i., vai un cik cilvēks saņems atpakaļ par juristam vai advokātam samaksāto naudu). Iestādes lēmumu – apmaksāt vai nē un cik lielā mērā – ietekmē divi ar likumu noteikti kritēriji:

  • cilvēka mantiskais stāvoklis un
  • lietas sarežģītība.

Lietas sarežģītība vērtējama katrā konkrētajā gadījumā, ievērojot cilvēka individuālās īpašības (piemēram, vecums, izglītība, darba vieta u. tml.) kopsakarā ar konkrētās lietas būtību un apstākļiem. Maznodrošinātas personas statusa piešķiršana nav vienīgais un izšķirošais kritērijs, lai atzītu, ka personas mantiskais stāvoklis ir atbilstošs valsts juridiskās palīdzības piešķiršanai.

Bet, ja administratīvais process notiek tiesā, tad sarežģītas lietas gadījumā, cilvēks izsaka tiesai lūgumu piešķirt juristu vai advokātu, kas pamatojoties uz tiesas (tiesneša) lēmumu tiek piešķirta, pēc pieteikuma saņemšanas tiesā līdz galīgā tiesas nolēmuma spēkā stāšanās brīdim. Šajā gadījumā cilvēkam pašam nav jāmeklē jurists vai advokāts, to izdara tiesa ar Juridiskās palīdzības administrācijas palīdzību.