0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTITiesiskās aizsardzības process — soli pa solim

Tiesiskās aizsardzības process — soli pa solim

Laila Kelmere, praktizējoša grāmatvede, Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes vieslektore, Grāmatvedības un finanšu koledžas docente

Ārkārtējās situācijas laikā bija pieejami valsts pabalsti, tika ierobežotas iespējas kreditoriem iesniegt maksātnespējas procesa pieteikumu pret parādnieku debitoru, tomēr dzīvē daudzi uzņēmumi dažādu faktoru ietekmē ir nonākuši finansiālās grūtībās, un apņēmīgākie uzņēmēji risina jautājumus, kā saglabāt biznesu, kā turpināt darboties, un meklē iespējas izkļūt no parādiem un stabilizēt finanšu plūsmu. Viens no risinājumiem vai vismaz kā palīgs uz laiku varētu būt tiesiskās aizsardzības process (turpmāk — TAP). Manā praksē īsā laika periodā jau vairāki…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Tiesiskās aizsardzības process — soli pa solim
Foto: © Vlada Karpovich – www.pexels.com
Laila Kelmere, praktizējoša grāmatvede, Latvijas Lauksaimniecības universitātes vieslektore, Grāmatvedības un finanšu koledžas docente
Laila Kelmere,
praktizējoša grāmatvede, Latvijas Lauksaimniecības universitātes vieslektore, Grāmatvedības un
finanšu koledžas docente
Foto: Aivars Siliņš

Ārkārtējās situācijas laikā bija pieejami valsts pabalsti, tika ierobežotas iespējas kreditoriem iesniegt maksātnespējas procesa pieteikumu pret parādnieku debitoru, tomēr dzīvē daudzi uzņēmumi dažādu faktoru ietekmē ir nonākuši finansiālās grūtībās, un apņēmīgākie uzņēmēji risina jautājumus, kā saglabāt biznesu, kā turpināt darboties, un meklē iespējas izkļūt no parādiem un stabilizēt finanšu plūsmu.

Viens no risinājumiem vai vismaz kā palīgs uz laiku varētu būt tiesiskās aizsardzības process (turpmāk — TAP). Manā praksē īsā laika periodā jau vairāki debitori ir iesākuši šo procesu, un domāju, ka būtu lietderīgi atsvaidzināt zināšanas par šo instrumentu, kura ietvaros uzņēmējam tiek sniegta aizsardzība un tai pašā laikā dota iespēja turpināt biznesu, restrukturizēt uzņēmumu un atjaunot maksātspēju.

Būtiski — tiesiskās aizsardzības procesu var uzsākt parādnieks pats, t.i., uzņēmums, kuram ir finansiālas grūtības segt saistības ar kreditoriem, un TAP var piemērot tikai juridiskām personām. 

Šajā procesā, jau tam gatavojoties, būtiska loma ir grāmatvedim un grāmatvedībā uzkrātajai informācijai par uzņēmuma saimniecisko darbību.

TAP, vienkāršiem vārdiem sakot, nozīmē, ka uzņēmējs pasaka — jā, man ir problēmas norēķināties ar kreditoriem, man ir vajadzīga aizsardzība — tāda, lai neizsola mantu, neveic parādu piedziņu, neierosina maksātnespējas procesu, un es esmu izstrādājis plānu, kā norēķināšos ar kreditoriem, turpināšu strādāt, lai gūtu ieņēmumus, pārskatīšu uzņēmuma procesus, lai uzlabotu finanšu plūsmu un iziešu no šīs krīzes situācijas.

TAP ir process, kurā jāliek kopā zināšanas finanšu grāmatvedībā, vadības grāmatvedībā, finanšu analīzē un nākotnes modelēšanā jeb prognozēšanā, finanšu risku novērtēšanā (arī naudas izteiksmē). Tas viss ir nepieciešams, izvērtējot pagātnes notikumus, lai izstrādātu kvalitatīvu TAP plānu. Lai tiesa apstiprinātu TAP plānu un ierosinātu TAP procesu, kreditoru vairākumam ir jāsaskaņo un jāapstiprina TAP plāns. Tātad kreditoriem, iepazīstoties ar TAP plānu, jārodas sajūtai, ka tas ir realizējams un to var atbalstīt. Tālāk soli pa solim šajā procesā, jo iesaistītas ir divas puses — debitors jeb parādnieks un kreditors, un gala rezultātā tas nonāk līdz grāmatvedībai, grāmatvedības uzskaitei.

Kad vajadzētu sākt domāt par TAP vai ārpustiesas vienošanos ar kreditoriem?

Viena no pazīmēm, kad jāsāk par to domāt, ir brīdī, kad uzņēmumam regulāri rodas grūtības norēķināties ar kreditoriem. Ir jāvērtē arī attiecīgās uzņēmējdarbības cikliskums, iespējams, ir jāpiestrādā pie finanšu plūsmas plānošanas un sakārtošanas un TAP nav nepieciešams.

Pirms tiek izvēlēts TAP, pastāv arī ārpustiesas vienošanās ar kreditoriem. Šādas vienošanās biznesa vidē notiek ik dienu un izpaužas sekojoši — ja ir grūtības norēķināties, tad, piemēram, uzņēmums apsola kreditoram, ka samaksās nākamajā mēnesī. Bieži šīs vienošanās notiek mutiski. Tomēr, ja grūtības norēķināties pastāv, tad ir juridiski iespējams pusēm savstarpēji vienoties par parāda samaksas grafiku, neiesaistot tiesu.

Tieslietu ministrijas izstrādātajās labas prakses vadlīnijās lēmumu pieņemšanas procesā uzņēmumiem, kas ir nonākuši finanšu grūtībās, ir šādi ieteikumi, kā izvērtēt, kādas darbības veicamas vienkāršotā uzņēmējdarbības finanšu stāvokļa pārbaudē.

Tiesiskās aizsardzības procesa situācijas

1. situācija ir ideālā, bet jāturpina kontrolēt procesus un sekot līdzi finanšu rezultātiem.

2. situācija norāda, ka uzņēmums saskaras ar finanšu grūtībām un ir jāveic darbības, lai to stabilizētu, uzlabotu un pārskatītu uzņēmējdarbību. Vairākas pazīmes norāda par darbībām, kas jāveic uzņēmuma iekšējo procesu pārskatīšanā, bet kritērijs «Attiecības ar piegādātājiem» norāda uz to, ka ir jāuzsāk aktīva komunikācija ar kreditoriem par situācijas risināšanu. Šajā gadījumā ir iespējamas individuālas vai kolektīvas vienošanās ar kreditoriem bez tiesas iesaistes, piemēram, maksājuma grafika sastādīšana un apstiprināšana, tai skaitā ar Valsts ieņēmumu dienestu, vai sadarbības līgumu nosacījumu pārskatīšana. Ja vienošanās ar kreditoriem neizdodas noslēgt, tad jāapsver formālās restrukturizācijas iespējas, piemēram, TAP.

3. situācija jau ir kritiska, kura pieprasa būtisku uzņēmuma procesa pārskatīšanu un pat naudas līdzekļu iepludināšanu uzņēmumā, piemēram, palielinot pamatkapitālu, noformējot aizdevumu, piesaistot investoru u.tml. Noteikti varētu mēģināt īstenot TAP. Kāpēc mēģināt? Tāpēc, ka situācija jau ir kritiska un jautājums ir par to, vai esošā uzņēmuma vadība spēs izstrādāt kvalitatīvu TAP plānu, jo pati situācija saka priekšā, ka līdzšinējā pieeja norāda uz pretējo. Ieteiktu piesaistīt speciālistu, kas novērtē faktisko situāciju un izstrādā TAP plānu ar skatu no malas. Ja visi iespējamie risinājumi ir izmēģināti, bet rezultāta nav, tad uzņēmuma vadībai ir jāiesniedz maksātnespējas pieteikums.

Kas ir TAP, un kas ir ĀTAP?

TAP ir tiesiskās aizsardzības process.

ĀTAP ir ārpustiesas tiesiskās aizsardzības process.

Tiesiskās aizsardzības process ļauj parādniekam atjaunot spēju nokārtot saistības, ja parādnieks nonācis finansiālās grūtībās vai uzskata, ka tajās nonāks. 

Parādniekam tiesiskās aizsardzības process nav obligāts un tādējādi nav pienākuma par to iesniegt pieteikumu. Tas nepalīdzēs atjaunot maksātspēju, ja parādniekam nebūs skaidra plāna, kā restrukturizēt savu komercdarbību.

Lai uzsāktu TAP procesu, parādniekam ir jāiesniedz tiesā tiesiskās aizsardzības procesa pieteikums ar lūgumu ierosināt lietu. Brīdī, kad parādnieks iesniedz tiesā pieteikumu, tam vēl nav izstrādāts TAP plāns un tas nav saskaņots ar kreditoriem. Iespējams, ir aizdomas par to, ja kāds kreditors par to uzzinās, tad uzsāks parādu piedziņu vai iesniegs maksātnespējas pieteikumu, tāpēc parādnieks ir izvēlējies, ka tam jau ir nepieciešama tiesiskās aizsardzība.

Savukārt ĀTAP ir TAP paveids, un to var izmantot komercsabiedrība, kurai ir labas perspektīvas panākt vienošanos ar kreditoru vairākumu un nepastāv draudi, ka atsevišķi kreditori ar individuālu vēršanos pret komercsabiedrību varētu būtiski apdraudēt TAP plāna izstrādi, saskaņošanu un tālāku īstenošanu.

Šajā gadījumā parādnieks jau pirms vēršanās tiesā izstrādā un saskaņo pasākumu plānu ar kreditoriem. Ar kreditoriem saskaņoto plānu parādnieks iesniedz tiesā vienlaikus ar pieteikumu par procesa uzsākšanu.

Šis process ir piemērots uzņēmumiem, kuru finansiālās problēmas neprasa nekavējošu risinājumu un kuriem ir pietiekami daudz laika sagatavot procesa pasākumu plānu un saskaņot to ar kreditoriem pirms vēršanās tiesā.

Ja sarunu ceļā vienošanās ar kreditoru vairākumu ir panākta, ĀTAP pasākumu plāna apstiprināšana tiesā ļauj to padarīt saistošu arī mazākuma kreditoriem, kā arī iegūt tiesiskā aizsardzības procesā noteikto aizsardzību.

TAP un ĀTAP procesa uzsākšanu tiesai var lūgt:

  • juridiskās personas,
  • personālsabiedrības,
  • individuālie komersanti,
  • ārvalstīs reģistrētas personas, kas veic pastāvīgu saimniecisko darbību Latvijā,
  • lauksaimniecības produktu ražotāji.

Iesniedzot TAP pieteikumu, ir jāiemaksā valsts nodeva 145 eiro apmērā par pieteikuma izskatīšanu.

Saskaņā ar Civilprocesa likuma 341.2 pantu TAP procesa pieteikumā tiesai norāda:

  • ka attiecībā uz parādnieku nepastāv Maksātnespējas likumā noteiktie ierobežojumi tiesiskās aizsardzības procesa lietas ierosināšanai,
  • vai parādniekam gada laikā ir bijusi ierosināta tiesiskās aizsardzības procesa lieta, bet nav pasludināta tiesiskās aizsardzības procesa īstenošana,
  • parādnieka juridisko adresi, kas parādniekam bija reģistrēta trīs mēnešus pirms pieteikuma iesniegšanas tiesā.

Pieteikumam jāpievieno dokumenti, kas apstiprina apstākļus, uz kuriem pieteikums ir pamatots. Gadījumā, ja TAP pieteikumu iesniedz otro reizi gada laikā, parādniekam papildus būs jāveic arī juridiskās personas maksātnespējas procesa depozīta iemaksa divu minimālo mēnešalgu apmērā un jāsniedz tikai apliecinājums par šī depozīta samaksu papildus valsts nodevai par lietas izskatīšanu.

TAP tiek uzsākts brīdī, kad tiesa pieņem TAP pieteikumu un ierosina TAP lietu ar lēmumu.

TAP lietu nevar ierosināt, ja:

  1. ir uzsākta parādnieka likvidācija normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. Šajā gadījumā saskaņā ar Komerclikuma normām, ja izpildās maksātnespējas pazīmes, ir jāiesniedz maksātnespējas pieteikums;
  2. parādniekam pēdējo piecu gadu laikā ir īstenots un saskaņā ar Maksātnespējas likuma 51. panta 4. daļu izbeigts TAP — tas ir gadījums, kad parādnieks iesniedz tiesai pieteikumu par TAP izbeigšanu, jo ir izpildījis TAP pasākumu plānu. Šo nepiemēro gadījumā, kad parādniekam ir pasludināts juridiskās personas maksātnespējas process un iesniegts TAP pieteikums;
  3. parādniekam pēdējo četru mēnešu laikā ir bijis ierosināts un saskaņā ar Maksātnespējas likuma 51. panta 1. daļu izbeigts TAP. Tas ir gadījumā, kad tiesa izbeidz TAP procesu, jo TAP plānu Maksātnespējas likumā noteiktajā kārtībā un termiņā nav atbalstījis Maksātnespējas likumā noteiktais kreditoru vairākums, vai arī gadījumā, ja TAP plāns neatbilst Maksātnespējas likuma prasībām.

Ko parādnieks (debitors) iegūst no TAP?

Sākot ar TAP ierosināšanas brīdi, kreditoram ir pienākums izstrādāt un saskaņot TAP plānu ar kreditoriem, kas pēc tam ir jāiesniedz tiesā apstiprināšanai, bet grūtībās nonākušajam uzņēmumam:

  • tiek apturēta spriedumu izpildes lietvedība pret parādnieku; 
  • aizliegts nodrošinātajam kreditoram prasīt ieķīlātās parādnieka mantas pārdošanu, izņemot, ja tas rada būtisku kaitējumu šā kreditora interesēm (tajā skaitā pastāv ieķīlātās mantas iznīcināšanas draudi, ievērojami samazinājusies ieķīlātās mantas vērtība);
  • aizliegts kreditoram iesniegt juridiskās personas maksātnespējas procesa pieteikumu;
  • aizliegts veikt parādnieka likvidāciju; 
  • apturēts līgumsoda pieaugums;
  • apturēts procentu pieaugums; 
  • apturēts nokavējuma naudas (arī tad, ja tā noteikta kā līgumsods) pieaugums;
  • apturēts nodokļu prasījumu nokavējuma naudas pieaugums.

Tātad tiek nodrošināta aizsardzība un dota iespēja veikt darbības maksātspējas uzlabošanai.

Ja gadījumā pret uzņēmumu pirms TAP pieteikuma iesniegšanas tiesā bija uzsāktas piedziņas lietas, kas jau nonākušas pie tiesu izpildītājiem, tad uzņēmumam ir pienākums informēt tiesu izpildītāju, kura lietvedībā atrodas piedziņas lietas, par TAP procesa lietas ierosināšanu.

Turpinājums sekos. Turpmāk par TAP plānu, par nepieciešamību noteikti pārbaudīt un saskaņot saistību apmērus ar kreditoriem, lai TAP plānā uzrādītu korektu informāciju, par TAP plāna saskaņošanas procesu.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2022. gada septembra (489.) numurā.