0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTITūrisma operatora ieņēmumu atspoguļošana PVN atskaitē

Tūrisma operatora ieņēmumu atspoguļošana PVN atskaitē

Anna Vilka, Tax and Accounting services

Saskaņā ar PVN likuma 136. panta trešo daļu: tūrisma operatora sniegtā ar nodokli apliekamā tūrisma pakalpojuma vērtība ir starpība starp visu summu (bez nodokļa), ko samaksā pakalpojuma saņēmējs (ceļotājs), un tūrisma operatora faktiskajām izmaksām par citu personu veiktajām preču piegādēm un sniegtajiem pakalpojumiem, ja šie darījumi dod tiešu labumu ceļotājam. Savukārt panta sestajā daļā teikts: tūrisma operators aprēķina šā panta trešajā daļā minēto ar nodokli apliekamo tūrisma pakalpojuma vērtību un iekļauj to nodokļa deklarācijā. Vai PVN atskaitē jāatspoguļo arī ar PVN neapliekamā daļa (kas vienāda ar tūrisma operatora faktiskajām izmaksām)? Ja jā,…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

9 € / mēnesī*

Pirmās 15 dienas bez maksas

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Tūrisma operatora ieņēmumu atspoguļošana PVN atskaitē
Foto: skUnsplash

Saskaņā ar PVN likuma 136. panta trešo daļu: tūrisma operatora sniegtā ar nodokli apliekamā tūrisma pakalpojuma vērtība ir starpība starp visu summu (bez nodokļa), ko samaksā pakalpojuma saņēmējs (ceļotājs), un tūrisma operatora faktiskajām izmaksām par citu personu veiktajām preču piegādēm un sniegtajiem pakalpojumiem, ja šie darījumi dod tiešu labumu ceļotājam. Savukārt panta sestajā daļā teikts: tūrisma operators aprēķina šā panta trešajā daļā minēto ar nodokli apliekamo tūrisma pakalpojuma vērtību un iekļauj to nodokļa deklarācijā. Vai PVN atskaitē jāatspoguļo arī ar PVN neapliekamā daļa (kas vienāda ar tūrisma operatora faktiskajām izmaksām)? Ja jā, tad kurā rindā?

Atbilde

Anna Vilka, AS Baker Tilly Baltics Nodokļu un Grāmatvedības ārpakalpojumi
Anna Vilka,
AS Baker Tilly Baltics
Nodokļu un Grāmatvedības ārpakalpojumi
Foto: Aivars Siliņš

Tūrisma operatora sniegtajiem pakalpojumiem ir īpašs PVN piemērošanas režīms saskaņā ar PVN likuma 136. pantu, kā arī PVN direktīvas 2006/112/EK 306.–310. pantu.

Tā būtība ir šāda — ja tūrisma operators, rīkojoties savā vārdā, izmanto cita nodokļu maksātāja piegādes vai pakalpojumus, sniedzot ceļojumu pakalpojumus, viss darījums uzskatāms par vienu piegādi, kam piemērojams PVN tūrisma operatora dalībvalstī.

Ar nodokli apliekamā summa ir tūrisma operatora peļņas daļa — starpība starp visu summu (bez nodokļa), ko samaksā pakalpojuma saņēmējs (ceļotājs), un tūrisma operatora faktiskajām izmaksām, ja šie darījumi dod tiešu labumu ceļotājam.

Priekšnodoklis, ko tūrisma operators samaksā par pakalpojumiem, kas iekļaujami tūrisma pakalpojumā un iekasējami no ceļotāja (tajā skaitā par viesu izmitināšanas mītņu, transporta, sabiedrības ēdināšanas pakalpojumiem) un ko ceļotājam iekšzemē faktiski sniedz citi reģistrēti nodokļa maksātāji, nav atskaitāms.

Kā jau minēts iepriekš, PVN piemērojams tūrisma operatora dalībvalstī. Latvijā tūrisma operatora sniegtajam pakalpojumam var tikt piemērotas divas likmes:

  • 0%, ja tūrisma pakalpojumu sniedz ārpus ES teritorijas;
  • 21% standarta piemērojamā likme tūrisma operatora sniegtajiem pakalpojumiem (ES ietvaros).
Ja tūrisma pakalpojums tiek sniegts gan ES teritorijā, gan ārpus tās, 0% PVN tiek piemērots tikai tai pakalpojuma daļai, kas sniegta ārpus ES teritorijas.

Tūrisma pakalpojumi PVN deklarācijā uzrādāmi:

  • 41. rindā — ar nodokļa standartlikmi apliekamo darījumu (tūrisma operatora/tūrisma aģenta peļņas daļa, kurai piemērojama 21% PVN likme) vērtība bez nodokļa;
  • 43. rindā — ar nodokļa 0% likmi apliekamo darījumu vērtība (tūrisma operatora tūrisma aģenta peļņas daļa, kurai piemērojama 0% PVN likme — ārpus ES sniegtā pakalpojuma daļa);
  • 52. rindā — pēc standartlikmes aprēķinātā nodokļa summa.

Darījums ir atšifrējams PVN 1 pārskata III. daļā (tūrisma operatora/tūrisma aģenta peļņas daļa, kurai piemērojama 21% PVN likme). Ar nodokļa 0% likmi apliekamais darījums papildus nav atšifrējams pielikumos.

PVN deklarācijā neatspoguļo to darījuma daļu, kurai PVN netiek piemērots (kas vienādas ar tūrisma operatora faktiskajām izmaksām).

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada aprīļa (472.) numurā.

Pareizrakstības kļūdas ziņojums

Redaktoriem tiks nosūtīts šāds teksts: