0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIUzņēmuma autotransporta iegādes darījumu grāmatvedības uzskaite

Uzņēmuma autotransporta iegādes darījumu grāmatvedības uzskaite

Ilvija Ozoliņa, nodokļu konsultante, sertificēta praktizējoša grāmatvede ar divdesmit gadu pieredzi, grāmatvedības kursu pasniedzēja, nodokļu semināru lektore

Uzņēmuma vadības ziņā ir pieņemt lēmumu, kādu automašīnu iegādāties, bet grāmatveža pienākums ir pareizi atspoguļot uzskaitē jaunā transportlīdzekļa pirkumu. Šajā rakstā ar praktiskiem piemēriem apskatīšu situācijas, kā atšķiras grāmatvedības uzskaite atkarībā no tā, kādā veidā uzņēmums savā īpašumā iegūst transportlīdzekli. Shēmā Nr. 1 redzams kopsavilkums trīs situācijām, bet turpmāk rakstā sīkāk par katru no pozīcijām. Shēma Nr. 1 1. Pirkšana no fiziskās personas No fiziskās personas iegādātu transportlīdzekli…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Uzņēmuma autotransporta iegādes darījumu grāmatvedības uzskaite
Foto: © Fxquadro – stock.adobe.com
Ilvija Ozoliņa, Mg.sci.oec., nodokļu konsultante, sertificēta praktizējoša grāmatvede ar divdesmit gadu pieredzi
Ilvija Ozoliņa, Mg.sci.oec.,
nodokļu konsultante, sertificēta praktizējoša grāmatvede ar divdesmit gadu pieredzi, grāmatvedības kursu pasniedzēja, nodokļu semināru lektore
Foto: Aivars Siliņš

Uzņēmuma vadības ziņā ir pieņemt lēmumu, kādu automašīnu iegādāties, bet grāmatveža pienākums ir pareizi atspoguļot uzskaitē jaunā transportlīdzekļa pirkumu. Šajā rakstā ar praktiskiem piemēriem apskatīšu situācijas, kā atšķiras grāmatvedības uzskaite atkarībā no tā, kādā veidā uzņēmums savā īpašumā iegūst transportlīdzekli.

Shēmā Nr. 1 redzams kopsavilkums trīs situācijām, bet turpmāk rakstā sīkāk par katru no pozīcijām.

Shēma Nr. 1

shēma: autotransporta iegāde

1. Pirkšana no fiziskās personas

No fiziskās personas iegādātu transportlīdzekli grāmatvedības uzskaitē iegrāmato, pamatojoties uz iekšēju attaisnojuma dokumentu — Grāmatvedības izziņu, kura sagatavota saskaņā ar Pirkšanas — pārdošanas līgumu vai Izziņu — personiskās lietas (sava īpašuma) pārdošanas apliecinājumu. Minētās izziņas veidlapa atrodama Ministru kabineta (MK) 2010. gada 21. septembra noteikumu Nr. 899 «Likuma «Par iedzīvotāju ienākuma nodokli» normu piemērošanas kārtība» 3. pielikumā (attēls Nr. 1).

Attēls Nr. 1

3. pielikums. Izziņa – personiskās lietas (sava īpašuma) pārdošanas apliecinājums
3. pielikums. Izziņa – personiskās lietas (sava īpašuma) pārdošanas apliecinājums

Vēlos atgādināt, ka izziņu aizpilda pati fiziskā persona un iesniedz šo dokumentu personai, kurai pārdod savu īpašumu (personisko lietu). 

Piemērs

Uzņēmums ir noslēdzis Pirkšanas — pārdošanas līgumu ar fizisko personu Uldi Saimnieku par lietota vieglā transportlīdzekļa iegādi. Pirkuma cena — 8000 eiro. Līgumā noteikts, ka samaksa tiks veikta bezskaidras naudas norēķinu veidā. Pārdevējs uzņēmumam iesniedz Izziņu — personiskās lietas (sava īpašuma) pārdošanas apliecinājumu.

Darbības grāmatvedības uzskaitē: 

1. Iegrāmato automašīnas iegādi

D Pārējie pamatlīdzekļi
K Norēķini ar piegādātājiem 8000

2. Pamatojoties uz bankas konta pārskata informāciju, iegrāmato samaksas darījumu

D Norēķini ar piegādātājiem
K Norēķinu konts bankā 8000

Tā kā automašīnas pārdevējs bija iesniedzis izziņu, ka pārdod personīgo īpašumu, kas saskaņā ar likuma «Par iedzīvotāju ienākuma nodokli» 9. panta 1. daļas 19.2 punktu, nav ar nodokli apliekams ienākums, par veikto izmaksu iedzīvotāju ienākuma nodoklis nav jāietur. Uzņēmumam līdz nākamā gada 1. februārim jāsniedz Paziņojums par fiziskajai personai izmaksātajām summām, norādot kodu 3005.

Ja minētajā piemērā darījuma puses būtu izvēlējušās skaidras naudas norēķinus, tad būtu jāņem vērā likuma «Par nodokļiem un nodevām» 30. panta 1. daļā noteiktais ierobežojums 7200 eiro. Starpību starp pirkuma cenu un norēķiniem skaidrā naudā, t.i., 800 eiro, pircējam būtu jāpārskaita uz pārdevēja norēķinu kontu.

2. Pirkšana no juridiskās personas

No juridiskās personas iegādātu transportlīdzekli grāmatvedības uzskaitē iegrāmato, pamatojoties uz preču iegādes dokumentu — pavadzīmi vai rēķinu. Ja pārdevējs ir Valsts ieņēmumu dienestā reģistrēts pievienotās vērtības nodokļa maksātājs, tad minētajam dokumentam jāsatur arī tādi rekvizīti, lai tas atbilstu nodokļa rēķina prasībām, kuras noteiktas Pievienotās vērtības nodokļa likuma 125. pantā.

Priekšnodokļa uzskaites kārtība pircēja grāmatvedībā būs atkarīga no tā, kāds transportlīdzeklis iegādāts, proti, no valsts budžetā maksājamās nodokļa summas kā priekšnodokli nevarēs atskaitīt 50% no nodokļa par iegādātu vieglo pasažieru automašīnu, kuras sēdvietu skaits, neskaitot vadītāja vietu, nepārsniedz 8 sēdvietas. Tātad, šādā situācijā 50% no priekšnodokļa tiks iegrāmatoti pie automašīnas iegādes vērtības. Pievienotās vērtības nodokļa likuma 100. panta 3. daļā ir minēti izņēmumi — automašīnas izmantošanas veidi, kad šis ierobežojums nav jāpiemēro.

Piemērs

Uzņēmums A nopērk no uzņēmuma B lietotu vieglo pasažieru automašīnu. Nodokļu rēķinā norādītā pārdošanas cena — 6000 eiro un pievienotās vērtības nodoklis 21% — 1260 eiro, kopējā darījuma summa — 7260 eiro.

Darbības grāmatvedības uzskaitē: 

1. Iegrāmato automašīnas iegādi

D Pārējie pamatlīdzekļi
K Norēķini ar piegādātājiem 6000

D Pārējie pamatlīdzekļi
K Norēķini ar piegādātājiem 630

D Pievienotās vērtības nodoklis
K Norēķini ar piegādātājiem 630

2. Pamatojoties uz bankas konta pārskata informāciju, iegrāmato samaksas darījumu

D Norēķini ar piegādātājiem
K Norēķinu konts bankā 7260

Iegādātās automašīnas sākotnējā uzskaites vērtība, kāda tiks norādīta pamatlīdzekļa kartītē, būs 6630 eiro.

3. Pirkums līzingā

Lai līzingā iegādātu transportlīdzekli grāmatvedības uzskaitē varētu atzīt kā pamatlīdzekli, jābūt noslēgtam finanšu nomas līgumam (Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likuma 1. panta 1. daļas 17. punkts). Dažkārt līzinga kompānijas šos līgumus nosauc atšķirīgi, tāpēc grāmatvedim rūpīgi jāiepazīstas ar visiem attiecīgā darījuma dokumentiem, t.i., līgumu, avansa rēķinu, pieņemšanas–nodošanas aktu, preču piegādes dokumentu–nodokļa rēķinu (finanšu līzinga gadījumā) u.c. Ja darījums atbilst finanšu nomai, nevis operatīvajai nomai, tad jāķeras pie pamatlīdzekļa iegrāmatošanas uzskaitē. Dotajā piemērā parādīšu vienu no iegrāmatojuma variantiem, jo katra konkrētā situācija var būt atšķirīga, atkarībā no noslēgtā līguma nosacījumiem.

Piemērs

Uzņēmums 2023. gada 15. jūlijā noslēdzis finanšu līzinga līgumu ar SIA Līzings par kravas mikroautobusa iegādi par 30 000 eiro, t.sk. PVN 5206,61 eiro. Līgumā noteikts avansa maksājums 9% no īpašuma vērtības 2700 eiro. Līguma atlīdzība 804,17 eiro, t.sk. PVN 139,57 eiro. 

Notikumu secība un grāmatojumi:

1. 2023. gada 19. jūlijā uzņēmums saskaņā ar rēķinu veica avansa maksājumu un līguma atlīdzības maksājumu.

Grāmatojums: 

D Avansa maksājums par pamatlīdzekli
K Norēķinu konts bankā 2700

D Pārējās saimnieciskās darbības izmaksas
K Norēķinu konts bankā 664,60

D Norēķini par PVN
K Norēķinu konts bankā 139,57

2. 2023. gada 22. jūlijā tika saņemta pavadzīme — nodokļa rēķins par mikroautobusa iegādi un pieņemšanas — nodošanas akts.

Grāmatojums: 

D Pārējie pamatlīdzekļi
K Norēķini par līzingu 24793,39

D Norēķini par PVN
K Norēķini par līzingu 5206,61

D Norēķini par līzingu
K Avansa maksājums par pamatlīdzekli 2700

3. Katra mēneša rēķins tiek iegrāmatots:

D Norēķini par līzingu
K Norēķini ar piegādātājiem 413
(mēneša pamatsummas maksājums)

D Samaksātie procenti
K Norēķini ar piegādātājiem 140
(mēneša procentu maksājums)

Kopsavilkums

Raksta nobeigumā vēlos uzsvērt, ka, attiecībā uz nodokļiem par īpašumā esošu transportlīdzekli, jāņem vērā Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa (TEN un UVTN) likuma, Pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likuma un Uzņēmumu ienākuma nodokļa (UIN) likuma normas. Uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokli par īpašumā esošu vieglo transportlīdzekli nemaksā, ja tas tiek izmantots tikai un vienīgi saimnieciskās darbības vajadzībām un ir deklarēts CSDD reģistrā. Brauciena maršruta uzskaiti kārto, izmantojot maršruta kontroles sistēmu, kura nodrošina ar katru braucienu saistīto datu fiksēšanu un saglabāšanu (TEN un UVTN likuma 14. pants).

Saskaņā ar UIN likuma 8. panta 5. daļas 5. punktu, par izdevumiem, kas saistīti ar saimniecisko darbību, ir uzskatāmi izdevumi par transportlīdzekļa (izņemot reprezentatīvo automobili) degvielu neatkarīgi no tā, vai attiecīgais transportlīdzeklis ir izmantots tikai saimnieciskajā darbībā, pamatojoties uz faktiski nobraukto kilometru skaitu katrā mēnesī, nepārsniedzot izgatavotājrūpnīcas norādīto degvielas patēriņa normu uz 100 km vairāk nekā par 20%, ja par šo transportlīdzekli tiek maksāts UVTN. Minētā kārtība attiecas arī uz vieglajiem transportlīdzekļiem, ja tie ir deklarēti CSDD reģistrā un brauciena maršruta uzskaite tiek kārtota, izmantojot maršruta kontroles sistēmu. 

Pārējiem transportlīdzekļiem, lai pierādītu izmaksās norakstītās degvielas pamatotību, jākārto detalizēta uzskaite (ceļazīmes vai maršruta lapas).

Nākamajos žurnāla Bilance numuros ar praktiskiem piemēriem apskatīšu transportlīdzekļa uzskaites kārtību pēc tā iegādes, piemēram, lietderīgās lietošanas laika noteikšana, nolietojuma iegrāmatošana, kapitālā remonta izmaksu atzīšana, kā arī pamatlīdzekļa izslēgšana no uzskaites, to pārdodot vai norakstot.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2023. gada oktobra (502.) numurā.

Jūs arī varētu interesēt: