0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESGRĀMATVEDĪBAVai darba devējam jāturpina apmaksāt slimības lapa ar COVID-19 sasirgušam darbiniekam, ja tā izsniegta pirms 20. marta?

Vai darba devējam jāturpina apmaksāt slimības lapa ar COVID-19 sasirgušam darbiniekam, ja tā izsniegta pirms 20. marta?

Saeima  20. martā ir pieņēmusi grozījumu likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, kurā pārejas noteikumi papildināti ar 41. un 42. punktu. Tie paredz, ka personai, kurai izsniegta darbnespējas lapa sakarā ar saslimšanu ar Covid-19 vai atrašanos karantīnā no šā gada 21. marta līdz 30. jūnijam izsniegs darbnespējas lapu B un tātad attiecīgi to apmaksās Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA). Šai personu grupai slimības pabalstu piešķirs un izmaksās par laiku no darbnespējas otrās dienas. Slimības pabalstu piešķirs 80% apmērā no pabalsta saņēmēja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas. Bet ko darīt, ja darbinieks saslimis…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Foto: Anna Shvets from Pexels

Saeima  20. martā ir pieņēmusi grozījumu likumā “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”, kurā pārejas noteikumi papildināti ar 41. un 42. punktu. Tie paredz, ka personai, kurai izsniegta darbnespējas lapa sakarā ar saslimšanu ar Covid-19 vai atrašanos karantīnā no šā gada 21. marta līdz 30. jūnijam izsniegs darbnespējas lapu B un tātad attiecīgi to apmaksās Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA).

Šai personu grupai slimības pabalstu piešķirs un izmaksās par laiku no darbnespējas otrās dienas. Slimības pabalstu piešķirs 80% apmērā no pabalsta saņēmēja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.

Bet ko darīt, ja darbinieks saslimis pirms 21. marta? Vai darba devējam jāturpina maksāt par slimības lapu A?

Atbildi sniedz pārejas noteikumu 42. punkts - darba ņēmējam, kuram jau līdz šā gada 20. martam izsniegta darbnespējas lapa A, ko darba devējam jāapmaksā no saviem līdzekļiem, un darbinieka darbnespēja nepārtraukti turpināsies arī pēc 21. marta, darba devējam jāturpina to apmaksāt līdz 10. darbnespējas dienai. Pēc tam ģimenes ārsts izsniegs darbnespējas lapu "B", ko turpmāk apmaksās VSAA.

Ja darbinieks ir sasirdzis ar COVID-19 vai atrodas karantīnā un ir izrakstīta darbnespējas lapa jau sākot no 14. marta vai agrāk, viņam par slimošanas laiku nepienāksies arī dīkstāves pabalsts, kā to paredz Ministru kabineta 2020. gada 24. marta noteikumi Nr.152 “Noteikumi par dīkstāves pabalstu darbiniekiem, kurus skar Covid–19 izplatība”, kas stājas spēkā 26. martā. Tajos norādīts, ka Valsts ieņēmumu dienests (VID) dīkstāves pabalstu nepiešķir par tām kalendāra dienām, par kurām piešķirts slimības pabalsts (noteikumu 10.10 punkts).

Jāņem vērā, ka slimības lapu B valsts apmaksā tiem darbiniekiem, par kurām Latvijas Republikā ir veiktas vai bija jāveic obligātās iemaksas slimības apdrošināšanai:

  • ne mazāk kā 3 mēnešus pēdējo 6 mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums (pirmā darbnespējas diena) vai
  • ne mazāk kā 6 mēnešus pēdējo 24 mēnešu laikā.

Šie nosacījumi attiecas arī tiem, kas saslimuši ar Covid-19 vai kuriem noteikta 14 dienu karantīna.

Tiem, kuriem darbnespējas lapa izsniegta sakarā ar saslimšanu, kam nav sakara ar Covid-19 vai obligāto karantīnu pēc atgriešanās pēc ārzemēm, darbnespējas lapu izsniegšanas un apmaksas jautājumos nekas nav mainījies, to izsniedz un apmaksā atbilstoši likumam “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” un Ministru kabineta  2001. gada 3.aprīļa noteikumiem Nr.152 "Darbnespējas lapu izsniegšanas un anulēšanas kārtība".