0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAVai var pieņemt darbā ar atpakaļejošu datumu?

Vai var pieņemt darbā ar atpakaļejošu datumu?

Plz.lv redakcija

Nesen paziņa uzdeva šādu jautājumu: vai ir iespējams pieņemt darbā ar atpakaļejošu datumu? Viņš bija noslēdzis darba līgums ar tikko dibinātu uzņēmumu, taču pēc līguma parakstīšanas un darba uzsākšanas savā elektroniskajā algas nodokļu grāmatiņā neredzēja ierakstu, ka viņam ir reģistrēts darba ņēmēja statuss. Arī pie nodarbinātības vietu saraksta Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) jaunā darbavieta neuzrādījās. Radās šaubas, vai darba devējs tiešām oficiāli reģistrēs darba ņēmēju, vai nebūs aplokšņu algas riska. Tomēr pēc gandrīz mēneša ieraksts ar atpakaļejošu datumu elektroniskajā algas nodokļu grāmatiņā parādījās. Kā tas ir iespējams? Kā…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī*

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

Abonēt

*Abonements tiek atjaunots automātiski, līdz izvēlaties to pārtraukt
 Esi BilancePLZ abonents?
Pieslēgties

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Edmond Dantès: https://www.pexels.com

Nesen paziņa uzdeva šādu jautājumu: vai ir iespējams pieņemt darbā ar atpakaļejošu datumu? Viņš bija noslēdzis darba līgums ar tikko dibinātu uzņēmumu, taču pēc līguma parakstīšanas un darba uzsākšanas savā elektroniskajā algas nodokļu grāmatiņā neredzēja ierakstu, ka viņam ir reģistrēts darba ņēmēja statuss. Arī pie nodarbinātības vietu saraksta Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) jaunā darbavieta neuzrādījās. Radās šaubas, vai darba devējs tiešām oficiāli reģistrēs darba ņēmēju, vai nebūs aplokšņu algas riska.

Tomēr pēc gandrīz mēneša ieraksts ar atpakaļejošu datumu elektroniskajā algas nodokļu grāmatiņā parādījās.

Kā tas ir iespējams? Kā lasām VID vietnē, darba devējs katru darba ņēmēju reģistrē VID noteiktos termiņos pirms darba uzsākšanas.

Kādi ir termiņi?

Šis pienākums - laikus reģistrēt darba ņēmējus - attiecas uz visiem darba devējiem – gan uzņēmumiem, gan pašnodarbinātajiem saimnieciskās darbības veicējiem. Termiņi, kuros jāreģistrē informācija par darbiniekiem, norādīti sekojoši:

  • par darbiniekiem, kas uzsāk darbu:
    • ne vēlāk kā 1 stundu pirms darba uzsākšanas, ja ziņas sniedz elektroniski EDS vai
    • ne vēlāk kā 1 dienu pirms darba uzsākšanas, ja ziņas sniedzat papīra formā.
  • par darbiniekiem, kas maina vai zaudē darba ņēmēja statusu: ne vēlāk kā 3 darbdienu laikā pēc tam. Darba ņēmēja statusa zaudēšana un maiņa ir definēta likumā Par valsts sociālo apdrošināšanu, un ietver arī gadījumus, kad  darbiniekam ir piešķirts vai beidzies bērna kopšanas atvaļinājums, vai atvaļinājums bērna tēvam sakarā ar bērna piedzimšanu vai atvaļinājums bez darba algas saglabāšanas.

Šādus termiņus noteic Ministru kabineta (MK) 2010. gada 7. septembra noteikumi Nr. 827 “Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli” .

Ir arī izņēmums - darba devējs, kurš ir reģistrēts Pārtikas un veterinārā dienesta reģistrā atzīto un reģistrēto uzņēmumu sarakstā vai Valsts augu aizsardzības dienesta Lauksaimniecības produktu integrētās audzēšanas reģistrā, vai Augļkoku, ogulāju un dārzeņu audzētāju reģistrā un kura saimnieciskā darbība ir saistīta ar augļu, ogu un dārzeņu audzēšanu, var reģistrēt darba ņēmēju VID dienā, kad persona faktiski sāk darbu, ja to nav iespējams paziņot iepriekš aprakstītajos termiņos un personu paredzēts nodarbināt šādos sezonas rakstura darbos:

  • augļkoku, ogulāju un dārzeņu sēja un stādīšana;
  • augļkoku, ogulāju un dārzeņu sējumu un stādījumu kopšana;
  • augļu, ogu un dārzeņu ražas novākšana;
  •  augļu, ogu un dārzeņu šķirošana.

Savukārt, slēdzot uzņēmuma līgumu ar fizisku personu, darba devējs katru fizisko personu reģistrē VID uzņēmuma līguma noslēgšanas dienā, iesniedzot ziņas par darba ņēmēja statusa iegūšanu un norādot ziņu kodu 81.

Tāpat jāņem vērā, ka darba devējs kapitālsabiedrības valdes locekli, kas atbilst likuma "Par valsts sociālo apdrošināšanu" 1. panta 2. punkta "m" apakšpunktā minētajiem nosacījumiem, reģistrē VID kā darba ņēmēju, ziņas par darba ņēmēja statusa iegūšanu iesniedz līdz nākamā mēneša septiņpadsmitajam datumam.

VID kavētājiem ir pretimnākošs

Tomēr, kā paskaidroja VID konsultante, darba devējam ir iespēja darbinieku reģistrēt arī pēc tam, kad darba attiecības ir uzsāktas, ja vien tiek paziņots VID par iemesliem, kas traucēja laikus piereģistrēt EDS darbinieku. Kā noprotams, šāda pretimnākšana kavētājiem tiek izrādīta, lai darbinieki tomēr tiek oficiāli uzrādīti un neveidotos nelegālās nodarbinātības un aplokšņu algas risks. Jācer, ka šo VID pretimnākšanu darba devēji neizmanto negodprātīgi, piemēram, darbiniekam noteiktajā pārbaudes laikā.

Lai piereģistrētu darba ņēmēju ar atpakaļejošu datumu, EDS sadaļā "Dokumenti" ailē "No veidlapas" ir jāatrod dokumentu grupa "Informācija Valsts ieņēmumu dienestam" un tajā jāpievieno veidlapa "Ziņas par darba ņēmējiem" (veidlapa atrodama VID vietnē sadaļā "Nodokļi"-"Valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas"-"Veidlapas un iesniegumi", MK 07.09.2010. noteikumu Nr. 827 1. pielikums).

Attiecīgi, kad pievienota minētā veidlapa, blakus ailē norāda iemeslus, kas lieguši laikus reģistrēt darbinieku.

VID vietnē lasāma arī atbilde uz jautājumu par to, vai ar atpakaļejošu datumu iespējams precizēt ziņas par darba ņēmēja statusu?

Atbildē skaidrots: ziņas par darba ņēmējiem var precizēt 60 dienas. Iesniedzot izveidoto dokumentu, norāda iesniegšanas veidu “Precizējums” un precizējamo dokumentu.

Tātad, ja iesniegtajās ziņās par darba ņēmējiem konstatē kļūdas vai nepilnības, iesniedz dokumenta precizējumu. Lai precizētu EDS iesniegtās ziņas par darba ņēmējiem, kuru statuss ir “Pieņemts”, tās kopē. EDS izveido jaunu dokumentu – ziņas par darba ņēmējiem – ar citu numuru un dokumenta statusu “Nenoteikts”.

Veicot precizējumu ziņās par darba ņēmējiem, tajās saglabā arī informāciju par visiem darbiniekiem, tai skaitā tām personām, par kurām dati netiek precizēti.

Ja nepieciešams anulēt deklarēto informāciju, to dzēš (arī tad, ja dokumentā tas ir vienīgais ieraksts).