0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBADEKLARĀCIJAS UN PĀRSKATIVID informē par reliģiskās organizācijas gada pārskatiem un grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā

VID informē par reliģiskās organizācijas gada pārskatiem un grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta informācijas

Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē, ka 2022. gada 21. jūnijā ir izdoti Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr. 380 “Noteikumi par reliģisko organizāciju un to iestāžu gada pārskatiem un grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 380), kas stājās spēkā 2022. gada 1. jūlijā. Ar MK noteikumu Nr. 380 spēkā stāšanos 2022. gada 1. jūlijā zaudēja spēku MK 2006. gada 14. novembra noteikumi Nr. 928 “Noteikumi par reliģisko organizāciju gada pārskatiem” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 928). MK noteikumi Nr. 380 nosaka: kārtību, kādā reliģiskās organizācijas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā; reliģisko organizāciju…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: RODNAE Productions, pexels.com

Valsts ieņēmumu dienests (VID) informē, ka 2022. gada 21. jūnijā ir izdoti Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr. 380 “Noteikumi par reliģisko organizāciju un to iestāžu gada pārskatiem un grāmatvedības kārtošanu vienkāršā ieraksta sistēmā” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 380), kas stājās spēkā 2022. gada 1. jūlijā.

Ar MK noteikumu Nr. 380 spēkā stāšanos 2022. gada 1. jūlijā zaudēja spēku MK 2006. gada 14. novembra noteikumi Nr. 928 “Noteikumi par reliģisko organizāciju gada pārskatiem” (turpmāk – MK noteikumi Nr. 928).

MK noteikumi Nr. 380 nosaka:

  • kārtību, kādā reliģiskās organizācijas kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā;
  • reliģisko organizāciju gada pārskatu struktūru, apjomu un saturu;
  • pārskatu sagatavošanas un iesniegšanas kārtību.

MK noteikumos Nr. 380 ietvertais regulējums

1. Saglabāts MK noteikumos Nr. 928 noteiktais princips, ka vispārējā gadījumā reliģiskā organizācija grāmatvedību kārto divkāršā ieraksta sistēmā, bet pie attiecīgiem apgrozījuma (ieņēmumu) kritērijiem reliģiskajai organizācijai ir tiesības izvēlēties grāmatvedību kārtot vienkāršā ieraksta sistēmā.

2. Mainīts apgrozījuma kritērijs, atbilstoši kuram reliģisko organizāciju grāmatvedību drīkst kārtot vienkāršā ieraksta sistēmā:

  • ja reliģisko organizāciju apgrozījums (ieņēmumi) no saimnieciskajiem darījumiem divus iepriekšējos pārskata gadus pēc kārtas nepārsniedz 100 000 eiro, grāmatvedības reģistrus kārto vienkāršā ieraksta sistēmā.

3. Ietverta jauna norma attiecībā uz apgrozījuma noteikšanu, kas paredz apgrozījumā neiekļaut saņemto mērķa finansējumu no publiskā sektora (valsts, pašvaldības, Eiropas Savienības fondiem, Eiropas Ekonomikas zonas fondiem), ārvalstu fondiem un citām organizācijām un institūcijām nekustamā īpašuma renovācijai, restaurācijai vai atjaunošanai noteiktā projekta realizācijas ietvaros.

4. Noteikts, ka, kārtojot grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā, skaidrās un bezskaidrās naudas iemaksu un izmaksu reģistrē naudas plūsmas uzskaites žurnālā vai divos atsevišķus žurnālos – kases grāmatu un kredītiestāžu kontu grāmatā:

  • kredītiestāžu kontu grāmatas vietā bezskaidras naudas darījumu reģistrācijai var izmantot maksājumu kontu pārskatu datus.

5. MK noteikumu Nr. 380 1. pielikumā sniegts skaidrās un bezskaidrās naudas iemaksu un izmaksu reģistrēšanai naudas plūsmas uzskaites žurnāla paraugs.

6. Mainīts ilgtermiņa ieguldījumu (nemateriālo ieguldījumu un pamatlīdzekļu) atzīšanas kritērijs – sākotnējā vērtība - no 150 uz 1000 eiro.

Ja grāmatvedību kārto divkāršā ieraksta sistēmā, gada pārskats sastāv no:

  • bilances;
  • ieņēmumu un izdevumu pārskata;
  • gada pārskata paskaidrojuma un vadības ziņojuma.

Ja grāmatvedību kārto vienkāršā ieraksta sistēmā, gada pārskats sastāv no:

  • ieņēmumu un izdevumu pārskata;
  • ziedojumu un dāvinājuma pārskata;
  • vadības ziņojuma.

7. Bilance papildināta ar jauniem posteņiem, kurus piemēro gada pārskatiem, sākot ar 2023. gada pārskatu:

  • postenis “Pamatlīdzekļu izveidošana un nepabeigto celtniecības objektu izmaksas”;
  • postenis “Kapitālieguldījumi kultūras pieminekļos”;
  • postenis “Nākamo periodu izmaksas”;
  • postenis “Nākamo periodu ieņēmumi”.

8. Noteikta kārtība attiecībā uz ziedojumā vai dāvinājumā un mantojumā saņemtajiem nemateriālajiem ieguldījumiem un pamatlīdzekļiem (lietotu kustamu mantu vai objektu, kuram likuma “Par kultūras pieminekļu aizsardzību” izpratnē varētu būt vēsturiska, zinātniska, mākslinieciska vai citāda kultūrvēsturiska vērtība), kuru vērtība nav norādīta apliecinošos dokumentos vai mantojuma pieņemšanas dokumentos:

  • attiecīgo nemateriālo ieguldījumu vai pamatlīdzekli atļauts uzskaitīt attiecīgā analītiskās uzskaites reģistrā daudzuma vienībās bez novērtējuma naudas izteiksmē.

9. Noteikts izņēmuma gadījums attiecībā uz priekšmetu, lietu un vielu, kas ir nepieciešamas reliģisko rituālu un ceremoniju veikšanai, ticības kopšanai un praktizēšanai, kā arī ticības mācības apgūšanai, novērtēšanu un norādīšanu bilancē:

  • minētos krājumus nav nepieciešams novērtēt un to vērtība bilancē nav jānorāda. Minēto krājumu kontrolei reliģiskās organizācijas vadība (vadības institūcija) iekārto attiecīgu analītiskās uzskaites reģistru vai nodrošina citu reliģiskās organizācijas noteiktu uzskaites kārtību.

10. Precizēta ieņēmumu un izdevumu pārskatā ietveramā informācija ieņēmumiem un izdevumiem pārskata gadā. Noteikts, ka ieņēmumu un izdevumu pārskatā neiekļauj saņemtos naudas maksājumus, kas paredzēti un tiek pārskaitīti citai reliģiskajai organizācijai (starpniecība).

11. Noteikts, ka reliģiskajai organizācijai, kurai piešķirts sabiedriskā labuma organizācijas statuss (turpmāk – SLO), ir jānodrošina atsevišķa ar saimniecisko darbību saistīto tiešo izdevumu uzskaite.

12. Precizēta ieņēmumu un izdevumu pārskata postenī Ieņēmumi no reliģiskās darbības norādāmā informācija:

  • ja šāds postenis noteikts grāmatvedības politikā, tajā norāda summu, kas iegūta, sniedzot reliģiskos pakalpojumus, un saņemtos ieņēmumus no rituāla priekšmetiem, lietām un vielām, kas ir nepieciešami rituālu un ceremoniju veikšanai, ticības praktizēšanai un ticības mācības apgūšanai, ja šīs summas netiek norādītas postenī “Saņemtie ziedojumi un dāvinājumi”.

13. Noteikta prasība ziedojumu un dāvinājumu pārskatā ziedojumu atlikumus pārskata gada sākumā un beigās un pārskata gada laikā saņemtās summas norādīt, atsevišķi norādot skaidrā naudā un bezskaidrā naudā saņemtās ziedojumu un dāvinājumu kopsummas:

  • minētā prasība piemērojama attiecībā uz gada pārskatiem, sākot ar 2023. gada pārskatu.

14. Noteikts, ka reliģiskā organizācija, kurai nav piešķirts SLO statuss, informāciju ziedotājiem – fiziskām personām – norāda, ja pārskata gadā fiziskās personas kopējā ziedotā summa pārsniedz četras valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas.

15. Jauna prasība attiecībā uz ziņojuma sagatavošanu: ja grāmatvedību kārto divkāršā ieraksta sistēmā, sagatavo gada pārskata paskaidrojumu un vadības ziņojumu.

16. Noteikta obligātā prasība visām reliģiskajām organizācijām sagatavot vadības ziņojumu, kuru sagatavo reliģiskās organizācijas vadība (vadības institūcija).

17. MK noteikumos Nr. 380 noteikta gada pārskata paskaidrojumā un vadības ziņojumā sniedzamā informācija:

  • noteikumu VIII nodaļā “Vadības ziņojums” norādīto informāciju par 2022. pārskata gadu sagatavo un iesniedz Valsts ieņēmumu dienestā brīvā formā.

18. Saglabāts MK noteikumos Nr. 928 noteiktais gada pārskata iesniegšanas termiņš, t.i., līdz nākamā gada 31. martam. Noteikta prasība reliģiskajai organizācijai, kurai piešķirts SLO statuss, pārskatu iesniegt Elektroniskās deklarēšanas sistēmā:

  • reliģiskā organizācija, kurai piešķirts SLO statuss, gada pārskatu par 2022. pārskata gadu var iesniegt Valsts ieņēmumu dienestā arī papīra formā.