0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

BIZNESSKONKURENCEDigitālo tirgu akts paredz tiesības veikt uzņēmumu – vārtziņu pārbaudes

Digitālo tirgu akts paredz tiesības veikt uzņēmumu – vārtziņu pārbaudes

Ministru kabinets 14. novembrī izskata likumprojektu grozījumi Konkurences likumā, kurā Konkurences padomei paredzētas jaunas tiesības, lai nodrošinātu Digitālo tirgu akta prasību ievērošanu. Digitālo tirgu akta mērķis ir veicināt iekšējā tirgus pienācīgu darbību, paredzot saskaņotus noteikumus, kas visiem uzņēmumiem nodrošina sāncensīgus un godīgus digitālās nozares tirgus visā Eiropas Savienībā jomās, kurās darbojas platformas ar lielu ietekmi uz tirgu jeb vārtziņi, un tādējādi sniedzot labumu komerciāliem lietotājiem un galalietotājiem. Digitālo tirgu akta būtība ir paredzēt vārtziņiem ex ante pienākumu un aizliegumu sarakstu, kas noteikti Digitālo tirgu akta 5., 6. un 7.pantos, un kas…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Jauni VID instrumenti: vieglāk saprotamas pārbaudes, jaunas vienošanās iespējas un ātrāks atbalsts grūtībās
Foto: © mojo_cp – stock.adobe.com

Ministru kabinets 14. novembrī izskata likumprojektu grozījumi Konkurences likumā, kurā Konkurences padomei paredzētas jaunas tiesības, lai nodrošinātu Digitālo tirgu akta prasību ievērošanu.

Digitālo tirgu akta mērķis ir veicināt iekšējā tirgus pienācīgu darbību, paredzot saskaņotus noteikumus, kas visiem uzņēmumiem nodrošina sāncensīgus un godīgus digitālās nozares tirgus visā Eiropas Savienībā jomās, kurās darbojas platformas ar lielu ietekmi uz tirgu jeb vārtziņi, un tādējādi sniedzot labumu komerciāliem lietotājiem un galalietotājiem. Digitālo tirgu akta būtība ir paredzēt vārtziņiem ex ante pienākumu un aizliegumu sarakstu, kas noteikti Digitālo tirgu akta 5., 6. un 7.pantos, un kas vārtziņiem būs jāievēro ikdienas darbībās.

Atbilstoši Digitālo tirgu akta 22.pantam Eiropas Komisijai (Komisija) ir pilnvaras veikt jebkuru fizisku vai juridisku personu izjautāšanu, kas piekrīt šādai iztaujāšanai, ar mērķi vākt informāciju Komisijas izpētes lietās. Veicot iztaujāšanu uzņēmuma telpās konkrētā dalībvalstī, Komisija informē attiecīgo dalībvalsts konkurences iestādi, kuras teritorijā notiek iztaujāšana. Pēc attiecīgās dalībvalsts konkurences iestādes pieprasījuma, tās amatpersonas var palīdzēt amatpersonām un citām pavadošajām personām, kuras pilnvarojusi Komisija, veikt iztaujāšanu.

Tāpat Komisijai ir pilnvaras veikt visas vajadzīgās uzņēmuma vai uzņēmumu apvienības pārbaudes. Tas ietver, tostarp:

iekļūt jebkurās uzņēmumu un uzņēmumu apvienību telpās, zemes īpašumos un transporta līdzekļos; pārbaudīt, iegūt vai izņemt dokumentu, tostarp, grāmatvedības dokumentu kopijas vai izvilkumus; aizzīmogot jebkuras uzņēmuma telpas un dokumentus; prasīt jebkuram uzņēmuma vai uzņēmumu apvienības darbiniekam vai pārstāvim paskaidrojumus. 

Lai veiktu šādas pārbaudes, Komisija var lūgt dalībvalsts konkurences iestādes palīdzību, kuras teritorijā jāveic pārbaude. Ja Komisija atklāj, ka uzņēmums vai uzņēmumu apvienība pretojas pārbaudēm, kas norīkotas saskaņā ar Digitālo tirgu akta 23.pantu, attiecīgā dalībvalsts sniedz tām vajadzīgo palīdzību, attiecīgā gadījumā lūdzot policijas vai līdzīgas izpildiestādes palīdzību, lai ļautu tām veikt savu pārbaudi.

Tāpat likumprojekts paredz arī Ārvalstu subsīdiju regulas prasību nodrošināšanu, tai skaitā arī uzņēmumu pārbaudes un Valsts policijas atbalsta sniegšanu, ja tirgus dalībnieks nepakļaujas Konkurences padomes procesuālo darbību (inspekciju) veikšanai, sniedzot atbalstu Komisijai. Šāds risinājums tiek paredzēts, jo Konkurences padomei ir pieredze procesuālo darbību (inspekciju) praktiskā norisē (Konkurences likumā ir paredzētas attiecīgas pilnvaras, izmeklējot konkurences tiesību pārkāpumus), kā arī Konkurences padomes kompetencē ietilpst uzņēmumu apvienošanās (koncentrāciju) izvērtēšana.

Lasiet arī:

 • Grāmatvedības organizācijas dokumenti – e-semināra videoieraksts

  71.39
  Izvēlieties
 • PVN pakalpojumiem, 28.09.2023. – e-semināra videoieraksts

  71.39
  Izvēlieties
 • Iekšējā kontrole, 30.08.2023. – e-semināra videoieraksts

  71.39
  Izvēlieties