0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIJa pašnodarbinātajai personai kādā mēnesī ir zaudējumi

Ja pašnodarbinātajai personai kādā mēnesī ir zaudējumi

Maija Grebenko, Mg.sci.oec., žurnāla Bilance galvenā redaktore

Esmu pašnodarbinātais, un dažreiz ceturksnī ir mēnesis, kad ieņēmumu nav, bet ir izdevumi, tātad mēnesī ir zaudējumi. Vai drīkst rēķināt obligātās sociālās iemaksas no ceturkšņa ienākuma kopsummas? Atbilde Diemžēl šāda rīcība pašnodarbinātajai personai, kas maksā nodokļus vispārējā nodokļu režīmā, nav paredzēta, proti, deklarācijā ir jāuzrāda atsevišķi katra mēneša ienākums (ieņēmumi mīnus izdevumi) un jāaprēķina VSAOI pēc attiecīgas likmes (31,07% (29,36%) un/vai 10%). Tātad ziņojuma aile, kurā būtu jāuzrāda informācija par ienākumu mēnesī ar zaudējumiem, — paliek tukša. Ņemiet vērā, ka…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Ja pašnodarbinātajai personai kādā mēnesī ir zaudējumi
Ilustrācija: Arvis Villa

Esmu pašnodarbinātais, un dažreiz ceturksnī ir mēnesis, kad ieņēmumu nav, bet ir izdevumi, tātad mēnesī ir zaudējumi. Vai drīkst rēķināt obligātās sociālās iemaksas no ceturkšņa ienākuma kopsummas?

Atbilde

Maija Grebenko
Maija Grebenko, Mg.sci.oec.,
žurnāla Bilance galvenā redaktore. Foto: Aivars Siliņš

Diemžēl šāda rīcība pašnodarbinātajai personai, kas maksā nodokļus vispārējā nodokļu režīmā, nav paredzēta, proti, deklarācijā ir jāuzrāda atsevišķi katra mēneša ienākums (ieņēmumi mīnus izdevumi) un jāaprēķina VSAOI pēc attiecīgas likmes (31,07% (29,36%) un/vai 10%). Tātad ziņojuma aile, kurā būtu jāuzrāda informācija par ienākumu mēnesī ar zaudējumiem, — paliek tukša.

Ņemiet vērā, ka no 2022. gada 1. janvāra stāsies spēkā grozījumi VSA likuma 20.4 pantā, kas tiks papildināts ar 3.1 daļu, kurā teikts:

(31) Ja pašnodarbinātajam obligātās iemaksas par kalendāra gadu veiktas no mazāka ienākuma nekā 12 Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas, pašnodarbinātais veic minimālās obligātās iemaksas 10 procentu apmērā valsts pensiju apdrošināšanai no ienākuma (mikrouzņēmumu nodokļu maksātājam no apgrozījuma) un minimālā obligāto iemaksu objekta starpības.
Tātad jebkurā gadījumā par kalendāra gadu pašnodarbinātai personai būtu jāsamaksā VSAOI vismaz 10% apmērā no 12 minimālajām mēneša algām, protams, ņemot vērā gada laikā samaksātās iemaksas. 

NB! 2022. gadā, iespējams, minimālā mēneša alga var būt 630 eiro.

Atgādinam arī spēkā esošo 20.4 panta desmito daļu:

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra triju mēnešu laikā pēc kalendāra gada beigām veic minimālo obligāto iemaksu pārrēķinu, ņemot vērā minimālo obligāto iemaksu objektu gadam, un informē Valsts ieņēmumu dienestu par darba devēja un pašnodarbinātā pārmaksātajām minimālajām obligātajām iemaksām.

Savukārt VSA likuma 20.4 panta devītā daļa papildināta ar teikumu:

Pašnodarbinātajam ir pienākums līdz katra gada 23. jūnijam veikt minimālās obligātās iemaksas par iepriekšējo kalendāra gadu.

Vienlaikus atgādinu VSA likuma "veco" normu: pašnodarbinātā persona ir sociāli apdrošināta, ja tā veikusi VSAOI (nevis tikai uzrādījusi tās pašnodarbinātā ziņojumā). Tas nozīmē, ka pašnodarbinātajai personai var pietrūkt arī dažu dienu apdrošināšanas stāžā (ja gadīsies vairāki mēneši bez ienākuma), piemēram, sasniedzot pensionēšanās vecumu (patlaban tie ir 15 gadi, bet 2025. gadā — jau 25 gadi).

Publicēts žurnāla “Bilance” 2021. gada oktobra (478.) numurā.