Kā veikt darbnespējas lapas apmaksu, ja darba diena sakrīt ar pirmo slimošanas dienu?

(0)

Jautājums

Darbinieks pēc nakts maiņas saņēma darbnespējas lapu. Kā veikt šādas lapas apmaksu? Mūsu juristi uzskata, ka darba diena nedrīkst sakrist ar pirmo slimošanas dienu, jo “0” pirmajai dienai arī tiek uzskatīta par šīs dienas apmaksu.

Atbildi sniedz Maija Grebenko, žurnāla “Bilance” galvenā redaktore

Darbinieks ir tiesīgs vērsties ārstniecības iestādē arī tajā dienā, kurā strādāja, ja rodas šāda nepieciešamība. Arī ārstam nav pienākuma precizēt, vai persona šajā dienā ir bijusi darbā, turklāt ārsta apmeklējums var notikt arī pēc pāris nostrādātajām stundām, nevis veselas darba dienas.

Jebkurā gadījumā darba devējam ir pienākums uzskaitīt darbinieka nostrādāto laiku un attiecīgi to apmaksāt. Vienlaikus šādos gadījumos nostrādātās stundas (darba diena) sakrīt ar darbnespējas pirmo dienu. Darba devējam nav pienākuma apmaksāt šo dienu, tomēr sadzīvē lietotais izteiciens par pirmās dienas apmaksu 0% apmērā neatbilst likuma tekstam. Likuma “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 36. pantā par pirmo dienu nemaz nav minēts – tekstā uzreiz tiek skaidrota otrās un trešās pārejošas darbnespējas dienas (..) apmaksas kārtība. Turklāt jāņem vērā tieši šie pēdējie vardi, kas norāda, ka apmaksājamās dienas tiek skaitītas no darbnespējas sākuma. Tas nozīmē, ka darba devējam jāapmaksā pirmā slimošanas diena kā nostrādātā, bet nākamās divas dienas jāvērtē kā otrā un trešā darbnespējas diena ar apmaksu, ne mazāku par 75% no vidējās izpeļņas (protams, atkarībā no darbinieka darba grafika – sk. 36. panta tekstu).

Aprakstītās situācijas apmaksas problēmu var sagādāt grāmatvedības programma, kura neparedz dzīvē itin bieži sastopamo gadījumu.

Šis un vēl citi neskaidrību jautājumi un atbildes uz tiem publicēti žurnāla “Bilance” š.g. 3. (447.) numurā.

Abonentiem ir iespēja lasīt VISUS līdz šim izdotos žurnāla BILANCE numurus ELEKTRONISKI!

Žurnālu 2019. gadam var ABONĒT ŠEIT!

Kļūda rakstā? Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Novērtējiet šo rakstu
(0)