0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

GRĀMATVEDĪBAIZDEVUMIKā vienkāršā ieraksta grāmatvedībā uzskaitāmas no klienta iekasētās valsts nodevas?

Kā vienkāršā ieraksta grāmatvedībā uzskaitāmas no klienta iekasētās valsts nodevas?

Valsts ieņēmumu dienests (VID) sniedzis uzziņu pašnodarbinātajai personai, kuras grāmatvedība tiek uzskaitīta pēc vienkāršās ieraksta sistēmas. Iesniedzējs norāda, ka ir zvērināts notārs un sniedz dažādus notariālus pakalpojumus, tostarp iekasē no klientiem naudu par notāra pakalpojumiem, kā arī tiek iekasēta valsts un kancelejas nodevas, kas domātas Zemesgrāmatai. Uzziņas iesniedzējs vaicā: 1. Vai  ir pareizi iekasētās valsts nodevas un kancelejas nodevas uzskaitīt ailē “Cits neapliekamais ienākums” un attiecīgi samaksātās nodevas Valsts kasei – ailē “Izdevumi, kas nav attiecināmi uz ienākuma nodokļa aprēķināšanu”? 2. Vai uzskaitot iekasēto nodevu “Saimnieciskās darbības ieņēmumos”…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: wistechcolleges on Visual Hunt / CC BY-NC-ND

Valsts ieņēmumu dienests (VID) sniedzis uzziņu pašnodarbinātajai personai, kuras grāmatvedība tiek uzskaitīta pēc vienkāršās ieraksta sistēmas. Iesniedzējs norāda, ka ir zvērināts notārs un sniedz dažādus notariālus pakalpojumus, tostarp iekasē no klientiem naudu par notāra pakalpojumiem, kā arī tiek iekasēta valsts un kancelejas nodevas, kas domātas Zemesgrāmatai. Uzziņas iesniedzējs vaicā:

1. Vai  ir pareizi iekasētās valsts nodevas un kancelejas nodevas uzskaitīt ailē “Cits neapliekamais ienākums” un attiecīgi samaksātās nodevas Valsts kasei – ailē “Izdevumi, kas nav attiecināmi uz ienākuma nodokļa aprēķināšanu”?

2. Vai uzskaitot iekasēto nodevu “Saimnieciskās darbības ieņēmumos” iesniedzējs nepamatoti palielinās ienākumus? Savukārt samaksāto nodevu Valsts kasei, uzskaitot “Saimnieciskās darbības izdevumos”, no 2018. gada drīkst atskaitīt tikai 80%, kas nebūtu loģiski šai starpniecībai?

Sniedzot uzziņu, VID norāda, ka kārtību, kādā individuālais komersants, individuālais uzņēmums, zemnieku un zvejnieku saimniecība, kuras apgrozījums (ieņēmumi) no saimnieciskajiem darījumiem iepriekšējā pārskata (taksācijas) gadā nepārsniedz 300 000 eiro, un cita fiziskā persona, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību, ja tā izvēlas vienkāršā ieraksta sistēmu, reglamentē Ministru kabineta 2007. gada 20. marta noteikumi Nr.188 Kārtība, kādā individuālie komersanti, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības, citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā (turpmāk – noteikumi Nr.188).

Atbilstoši noteikumu Nr.188 4. punktam persona saimnieciskās darbības ieņēmumus un ar to gūšanu saistītos izdevumus reģistrē (ieraksta) saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā (turpmāk – žurnāls).

Noteikumu Nr.188 20.17. apakšpunktā ir noteikts, ka persona, kas ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja, žurnāla ailes aizpilda šādā kārtībā: 17. ailē “Ieņēmumi, kas nav attiecināmi uz ienākuma nodokļa aprēķināšanu” norāda personas saņemto aizņēmumu summas, personai atdotās aizdevumu summas, personiskos ieguldījumus un citus ieņēmumus, kas nav attiecināmi uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanu. Ar pievienotās vērtības nodokli apliekamā persona šajā ailē norāda aprēķinātās, kā arī no valsts budžeta atmaksātās pievienotās vērtības nodokļa summas.

Savukārt noteikumu Nr.188 20.23. apakšpunktā ir noteikts, ka persona, kas ir iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja, žurnāla ailes aizpilda šādā kārtībā: 23. ailē “Izdevumi, kas nav attiecināmi uz ienākuma nodokļa aprēķināšanu” norāda izdevumus, kas saistīti ar saimnieciskajā darbībā izmantoto nemateriālo ieguldījumu un pamatlīdzekļu iegādi (izdevumi, kurus ietver pirkta pamatlīdzekļa vai nemateriālā ieguldījuma sākotnējā vērtībā) un saimnieciskajā darbībā izmantoto pamatlīdzekļu izveidošanu (izdevumi, kurus ietver personas pašas izveidota pamatlīdzekļa sākotnējā vērtībā), avansa maksājumus, kas neattiecas uz pārskata (taksācijas) gada ieņēmumiem, izsniegto aizdevumu summas, atdotās aizņēmumu summas, samaksātās soda un kavējumu naudas, par saimniecisko darbību samaksāto iedzīvotāju ienākuma nodokli un tā avansu un citus izdevumus, kas nav attiecināmi uz iedzīvotāju ienākuma nodokļa aprēķināšanu. Ar pievienotās vērtības nodokli apliekamā persona šajā ailē norāda pievienotās vērtības priekšnodokļa summas un valsts budžetā samaksātās pievienotās vērtības nodokļa summas.

Iesniedzējai saņemtās valsts un kancelejas nodevas naudas summas no klienta, kuras paredzētas pārskaitīt Zemesgrāmatai attiecīgajā Valsts kases kontā, jāuzrāda iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja žurnāla 17. ailē “Ieņēmumi, kas nav attiecināmi uz ienākuma nodokļa aprēķināšanu”.

Savukārt izdevumus, kas saistīti ar valsts un kancelejas nodevu naudas summu pārskaitīšanu Zemesgrāmatai attiecīgajā Valsts kases kontā jāuzrāda iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja žurnāla 23. ailē “Izdevumi, kas nav attiecināmi uz ienākuma nodokļa aprēķināšanu”.