0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIKādi ir vispārējie principi finansiālā atbalsta atzīšanai gada pārskatos?

Kādi ir vispārējie principi finansiālā atbalsta atzīšanai gada pārskatos?

Atzīstot finansiālo atbalstu ieņēmumos, ir jāievēro gan Ministru kabineta noteikumi, gan arī jāņem vērā Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā noteiktie finanšu pārskata sagatavošanas vispārīgie principi, raksta zvērināta revidente Ilga Matule. Finanšu pārskata sagatavošanas principos ietilpst: ieņēmumu un izdevumu saskaņošanas princips; piesardzības princips; uzkrāšanas princips. Ieņēmumu un izdevumu saskaņošanas princips nozīmē to, ka ieņēmumi no saņemtā finansiālā atbalsta ir jāatzīst tajā pašā periodā, kurā tiek atzīti attiecīgie izdevumi, kuru segšanai vai kompensēšanai paredzēts finansiālais atbalsts. Ja finansiālais atbalsts paredzēts pamatlīdzekļa iegādei, izveidošanai vai būvniecībai, tad ieņēmumus no finansiālā atbalsta atzīst visa tā perioda laikā, kurā izmaksās atzīst šī pamatlīdzekļa…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Atzīstot finansiālo atbalstu ieņēmumos, ir jāievēro gan Ministru kabineta noteikumi, gan arī jāņem vērā Gada pārskatu un konsolidēto gada pārskatu likumā noteiktie finanšu pārskata sagatavošanas vispārīgie principi, raksta zvērināta revidente Ilga Matule.

Finanšu pārskata sagatavošanas principos ietilpst:

  • ieņēmumu un izdevumu saskaņošanas princips;
  • piesardzības princips;
  • uzkrāšanas princips.

Ieņēmumu un izdevumu saskaņošanas princips nozīmē to, ka ieņēmumi no saņemtā finansiālā atbalsta ir jāatzīst tajā pašā periodā, kurā tiek atzīti attiecīgie izdevumi, kuru segšanai vai kompensēšanai paredzēts finansiālais atbalsts.

Ja finansiālais atbalsts paredzēts pamatlīdzekļa iegādei, izveidošanai vai būvniecībai, tad ieņēmumus no finansiālā atbalsta atzīst visa tā perioda laikā, kurā izmaksās atzīst šī pamatlīdzekļa nolietojumu (proporcionāli nolietojuma apjomam).

Uzkrāšanas princips nozīmē to, ka ieņēmumus no finansiālā atbalsta un ar to saistītos izdevumus atzīst, ņemot vērā to rašanās laiku, nevis naudas saņemšanas vai izdošanas laiku.

Piesardzības princips attiecībā uz finansiālo atbalstu nozīmē to, ka sabiedrība var atzīt finansiālo atbalstu ieņēmumos tikai tad, kad:

  • finansiālais atbalsts ir saņemts,
  • ja izpildīti visi finansiālā atbalsta sniedzēja noteiktie nosacījumi (viens vai vairāki), kuru neizpildes gadījumā nauda nākamajos gados būtu jāatmaksā.

Pat tad, kad finansiālais atbalsts ir saņemts, tas vēl nepierāda, ka tiek vai tiks ievēroti ar to saistītie nosacījumi. Atkarībā no saņemtā finansiālā atbalsta veida un konkrētā likumdošanas akta un līguma nosacījumiem ar to var būt saistīta virkne noteikumu, kas sabiedrībai jāizpilda. Tāpēc sabiedrībai rūpīgi jāpieiet šo nosacījumu identificēšanai, to izpildes perioda un ar to saistīto izmaksu noteikšanai. Balstoties uz šo izvērtējumu, finansiālā atbalsta summu iekļauj attiecīgo pārskata gadu ieņēmumos vai nu pēc tam, kad izpildīti visi šie nosacījumi vai pakāpeniski to izpildes laikā, par to obligāti norādot sabiedrības grāmatvedības politikā.

Pilnu Ilgas Matules rakstu "Finansiālā atbalsta (finanšu palīdzības) novērtēšana un norādīšana finanšu pārskatā" lasiet žurnāla "Bilance" 411./412. numurā.