0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIKādos gadījumos aptur komersanta saimniecisko darbību

Kādos gadījumos aptur komersanta saimniecisko darbību

Inese Helmane

Lēmuma par saimnieciskās darbības apturēšanu pieņemšanas tiesības ir Valsts ieņēmumu dienestam (VID), savukārt pašam komersantam ir tiesības pieņemt lēmumu par darbības apturēšanu Komerclikuma 333.3 pantā noteiktajā kārtībā.  VID informē, ka 2022. gadā saimnieciskā darbība apturēta vairāk nekā 4300 nodokļu maksātājiem, bet 2023. gadā — vairāk nekā 2300 nodokļu maksātājiem pēc brīdinājuma paziņošanas. Savukārt bez brīdināšanas 2022. gadā saimnieciskā darbība apturēta 140 nodokļu maksātājiem, bet 2023. gadā — 123 nodokļu maksātājiem. Ja darbību aptur pats komersants  Lēmumu par darbības apturēšanu komersants pieņem atbilstoši Komerclikuma 333.3 pantā noteiktajai kārtībai. Komersants var pieņemt lēmumu par darbības apturēšanu, ja: tam nav nodokļu…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Kādos gadījumos aptur komersanta saimniecisko darbību
Foto: © Ljupco Smokovski – stock.adobe.com

Lēmuma par saimnieciskās darbības apturēšanu pieņemšanas tiesības ir Valsts ieņēmumu dienestam (VID), savukārt pašam komersantam ir tiesības pieņemt lēmumu par darbības apturēšanu Komerclikuma 333.3 pantā noteiktajā kārtībā. 

VID informē, ka 2022. gadā saimnieciskā darbība apturēta vairāk nekā 4300 nodokļu maksātājiem, bet 2023. gadā — vairāk nekā 2300 nodokļu maksātājiem pēc brīdinājuma paziņošanas. Savukārt bez brīdināšanas 2022. gadā saimnieciskā darbība apturēta 140 nodokļu maksātājiem, bet 2023. gadā — 123 nodokļu maksātājiem.

Ja darbību aptur pats komersants 

Lēmumu par darbības apturēšanu komersants pieņem atbilstoši Komerclikuma 333.3 pantā noteiktajai kārtībai. Komersants var pieņemt lēmumu par darbības apturēšanu, ja:

  • tam nav nodokļu parādu un tas ir nokārtojis nodokļu saistības par darbības apturēšanas periodu;
  • tam nav darbinieku;
  • tas ir iesniedzis gada pārskatu vai — likumā noteiktajos gadījumos — finanšu pārskatu par pēdējo pārskata gadu;
  • tas ir iesniedzis nodokļu administrācijai sabiedrības saimnieciskās darbības pārskatu par periodu pēc iepriekšējā pārskata gada beigām;
  • tas ir apmierinājis kreditoru prasījumus par saistībām, kuru izpildes termiņš iestājas pirms saimnieciskās darbības apturēšanas perioda vai šā perioda laikā;
  • tas ir šā likuma 333.4 pantā noteiktajā kārtībā nodrošinājis pieteiktos kreditoru prasījumus, kuru izpildes termiņš iestājas pēc komersanta darbības apturēšanas perioda.

Komersantam saglabājas pienākums iesniegt nodokļu un informatīvās deklarācijas likumos noteiktajos termiņos arī gadījumā, ja saimnieciskā darbība netiek veikta, uzsver VID.

Komersanta darbība tiek apturēta uz trim gadiem no dienas, kad izdarīts ieraksts komercreģistrā, ja lēmumā par darbības apturēšanu nav noteikts cits darbības apturēšanas termiņš. Informācija par komersanta darbības apturēšanu tiek publicēta Uzņēmumu reģistra vietnē https://info.ur.gov.lv.

Ja darbību aptur VID

Savukārt VID saimnieciskās darbības apturēšanu uzsāk, konstatējot likuma «Par nodokļiem un nodevām» 34.1 pantā noteiktos pārkāpumus. Atbilstoši šajā pantā paredzētajai kārtībai noteikti gadījumi, kādos brīdinājums netiek nosūtīts un kādos nodokļu maksātājam jānosūta brīdinājums, aicinot novērst konstatētos pārkāpumus. 

Gadījumā, ja nodokļu maksātājs 15 dienu laikā pēc brīdinājuma paziņošanas novērš pārkāpumus, tas var godprātīgi turpināt veikt saimniecisko darbību. Ja nodokļu maksātājs 15 dienu laikā pēc brīdinājuma paziņošanas nav novērsis tajā norādītos pārkāpumus un nav informējis VID par brīdinājumā norādīto pārkāpumu novēršanu, tiek pieņemts lēmums par saimnieciskās darbības apturēšanu.

Ja pieļauj būtiskus pārkāpumus

Likuma «Par nodokļiem un nodevām» 34.1 panta pirmajā un ceturtajā daļā noteiktie pārkāpumi ir pamats saimnieciskās darbības apturēšanas uzsākšanai. Tomēr VID kā valsts pārvaldes iestāde ievēro labas pārvaldības principu un savas pilnvaras izmanto tikai atbilstoši pilnvarojuma jēgai — liegt ar saimniecisko darbību nodarboties komersantiem, kuri pieļauj būtiskus normatīvo aktu pārkāpumus un neizpilda nodokļu administrācijas prasības, akcentē VID. Dienests aptur saimniecisko darbību tikai tajā gadījumā, ja nodokļu maksātājs izdarījis smagu pārkāpumu, kas ietekmē maksājamo nodokļu apmēru un nodarījis finansiālus zaudējumus ne tikai budžetam, bet arī sabiedrībai. 

Saimnieciskās darbības apturēšanas tiesiskā regulējuma mērķis un būtība ir paaugstināt nodokļu kontroles un administrēšanas efektivitāti, lai novērstu izvairīšanos no nodokļu nomaksas. Līdz ar to likumdevēja ieskatā likuma «Par nodokļiem un nodevām» 34.1 panta pirmajā un ceturtajā daļā noteiktās pārkāpumu jomas ir tās, kurās visbiežāk VID saskāries ar negodprātīgu saimnieciskās darbības veikšanu. Turklāt VID vērtē pārkāpumu kopumu, tā smaguma pakāpi un ietekmi uz budžetu un zaudējumiem sabiedrībai.

Saimnieciskās darbības apturēšanas kārtība

34.1 panta otrā daļa nosaka: VID piecu darbdienu laikā pēc kāda no minētajiem pārkāpumiem konstatācijas rakstveidā brīdina nodokļu maksātāju par saimnieciskās darbības apturēšanu, izņemot gadījumu, kad tiek konstatēts 1. punktā minētais pārkāpums (t.i., nodokļu maksātājs nodarbina personas, ar kurām nav noslēgts rakstveida darba līgums).

VID skaidro, ka brīdināt rakstveidā nozīmē, ka brīdinājums ir fiksēts ar raksta zīmēm un nodokļu maksātājam paziņots, ievērojot likuma «Par nodokļiem un nodevām» 7.2 panta otrajā daļā un Paziņošanas likumā noteikto paziņošanas termiņu, t.i., izmantojot VID elektroniskās deklarēšanas sistēmu (EDS), ja nodokļu maksātājs ir EDS lietotājs, vai ierakstītā pasta sūtījumā, ja nodokļu maksātājs nav EDS lietotājs.

Nodokļu maksātāja pienākums ir sadarboties un līdz brīdinājumā norādītajam termiņam novērst uzskaitītos pārkāpumus, dēļ kuriem varētu tikt apturēta saimnieciskā darbība, un par to paziņot VID. Ja nodokļu maksātājs pēc rakstveida brīdinājuma paziņošanas nav novērsis tajā norādītos pārkāpumus un nav informējis VID par brīdinājumā norādīto pārkāpumu novēršanu, tad tiek pieņemts lēmums par saimnieciskās darbības apturēšanu.

Savukārt likuma «Par nodokļiem un nodevām» 34.1 panta otrajā daļā minētais izņēmuma gadījums — ja tiek konstatēts 34.1 panta pirmās daļas 1. punktā minētais pārkāpums — ir regulēts likuma «Par nodokļiem un nodevām» 34.1 panta trešajā daļā, kura noteic, ka piecu darbdienu laikā pēc šā pārkāpuma konstatācijas VID pieņem lēmumu par nodokļu maksātāja saimnieciskās darbības apturēšanu, proti, VID pieņem lēmumu par saimnieciskās darbības apturēšanu bez brīdināšanas.

34.1 panta pirmās daļas 1. punkts nosaka: nodokļu maksātājs nodarbina personas, ar kurām nav noslēgts rakstveida darba līgums, un šo personu skaits ir 50 procenti vai vairāk, bet ne mazāk kā trīs personas no pārbaudāmajā objektā (nodokļu maksātājam piederošās vai tā lietošanā esošās teritorijas un telpas, kurās tiek veikta saimnieciskā darbība vai kuras ir saistītas ar ieņēmumu gūšanu citai fiziskajai vai juridiskajai personai piederošā vai lietošanā esošā teritorijā vai telpā) nodarbinātajām personām.

VID papildu tiesības

34.1 panta 2.1 daļa nosaka: brīdinot nodokļu maksātāju par saimnieciskās darbības apturēšanu, VID vienlaikus ir tiesības:

  • aizliegt nodokļu maksātājam veikt noteiktas darbības, kas vērstas uz izvairīšanos no nodokļu maksāšanas;
  • piemērot liegumu nodokļu maksātāja reorganizācijai un likvidācijai.

Ja VID, brīdinot nodokļu maksātāju, konstatē būtiskus riskus, ka nodokļu maksātāja nolūks nav sadarboties ar VID un novērst pārkāpumus, VID ir papildu tiesības, kas norādītas 34.1 panta 2.1 daļā. Tas nozīmē, ka var tikt piemērots aizliegums atsavināt vai pārreģistrēt komersanta kapitāldaļas vai komersantam piederošās citu komersantu kapitāldaļas, aizliegums atsavināt vai pārreģistrēt kustamo vai nekustamo mantu. 

Tāpat arī var tikt piemērots aizliegums komersanta reorganizācijai, t.i., komersanta apvienošanai, sadalīšanai vai pārveidošanai un likvidācijai, t.i., juridiskās personas izbeigšanai. Par šādiem lēmumiem VID informē Uzņēmumu reģistru.

Aptur bez brīdināšanas

34. panta ceturtā daļa nosaka: VID aptur nodokļu maksātāja saimniecisko darbību, pieņemot lēmumu piecu darbdienu laikā, bez brīdināšanas, ja konstatē kādu no augstāk minētajiem pārkāpumiem un kādu no šādiem apstākļiem:

  • nodokļu maksātāja adrese atbilst riska adresei;
  • VID rīcībā ir informācija, ka komercreģistrā kā nodokļu maksātāja vienīgais dalībnieks vai vienīgā amatpersona šā fakta konstatācijas brīdī ir norādīta tāda persona, kuras nolūks nav bijis veikt komercdarbību un kuras dati bez šīs personas piekrišanas tika izmantoti ierakstu izdarīšanai komercreģistrā vai kura par dalībnieku vai vienīgo amatpersonu kļuva pēc trešo personu lūguma;
  • VID rīcībā ir informācija, ka nodokļu maksātāja atsevišķu dalībnieku vai atsevišķu amatpersonu nolūks nav bijis veikt komercdarbību;
  • nodokļu maksātāja norādītā juridiskā adrese vai deklarētās dzīvesvietas adrese nav reģistrēta Valsts adrešu reģistrā;
  • nodokļu maksātājs pēc nodokļu administrācijas paziņojuma par pārbaudes veikšanu atkārtoti gada laikā nav sasniedzams norādītajā juridiskajā adresē vai deklarētajā dzīvesvietā;
  • nodokļu maksātājs atkārtoti gada laikā ir izdarījis augstākminētajā 2., 3., 4. punktā minēto pārkāpumu.

VID skaidro, ka tipiskākie gadījumi, kad dienests aptur komersanta darbību bez brīdinājuma, ir tie nodokļu maksātāji, kuru juridiskā adrese atbilst riska adresei, un komersanti, par kuriem ir informācija, ka vienīgais dalībnieks vai vienīgā amatpersona ir tāda persona, kuras nolūks nav bijis veikt komercdarbību un kuras dati bez šīs personas piekrišanas tika izmantoti ierakstu izdarīšanai komercreģistrā vai kura par dalībnieku vai vienīgo amatpersonu kļuva pēc trešo personu lūguma. 

Aptur licenci, ieraksta aizlieguma zīmi

VID triju darbdienu laikā pēc lēmuma par nodokļu maksātāja saimnieciskās darbības apturēšanu pieņemšanas veic likuma «Par nodokļiem un nodevām» 34.1 panta sestajā daļā noteiktās darbības. Darbības tiek veiktas, lai apturētu konkrētā nodokļu maksātāja darbību. Piemēram, ja ir izsniegtas licences, tiek apturēta to darbība, ja ir atvērts norēķinu konts, tiek apturētas norēķinu operācijas u.c. 

34. panta sestā daļa nosaka: VID triju darbdienu laikā pēc lēmuma par nodokļu maksātāja saimnieciskās darbības apturēšanu pieņemšanas veic šādas darbības:

  • nosūta ziņas par nodokļu maksātāja saimnieciskās darbības apturēšanu Uzņēmumu reģistram, ja aptur Uzņēmumu reģistra žurnālā vai komercreģistrā ierakstītā nodokļu maksātāja saimniecisko darbību;
  • pieņem lēmumu par aizlieguma atzīmes ierakstīšanu attiecīgajā kustamas mantas reģistrā vai citā publiskā reģistrā;
  • aptur VID izsniegto speciālo atļauju (licenču) darbību;
  • iesniedz ministrijām, pašvaldībām un citām institūcijām obligāti izpildāmu prasību apturēt nodokļu maksātājam izsniegto speciālo atļauju (licenci) veikt komercdarbību;
  • dod kredītiestādēm vai maksājumu pakalpojumu sniedzējiem rīkojumus par nodokļu maksātāja norēķinu operāciju daļēju vai pilnīgu apturēšanu;
  • noplombē vai aizzīmogo nodokļu maksātāja struktūrvienību vai citu saimnieciskās darbības veikšanas vietu, ja to izvietojums šādu rīcību pieļauj, un veic citus normatīvajos aktos paredzētos nodokļu maksātāja saimniecisko darbību ierobežojošus pasākumus;
  • nosūta pieprasījumu augstākā līmeņa domēna «.lv» reģistra turētājam par domēna vārda atslēgšanu.

Lēmums par nodokļu maksātāja (vai tā struktūrvienības, kurā noticis pārkāpums) saimnieciskās darbības apturēšanu stājas spēkā ar tā pieņemšanas brīdi. VID triju darbdienu laikā pēc lēmuma pieņemšanas savā mājaslapā internetā publicē informāciju par nodokļu maksātāja saimnieciskās darbības apturēšanu.

Informācija par nodokļu maksātājiem, kuriem apturēta saimnieciskā darbība, pieejama VID mājās lapā: https://www.vid.gov.lv/lv/aptureta-saimnieciska-darbiba-nodoklu-maksatajam.

Soda sankcijas

Likuma «Par nodokļiem un nodevām» 138. pantā noteikta sankcija — par neatļautu darījumu veikšanu vai maksājumu saistību pildīšanu, ja nodokļu maksātājam ir apturēta saimnieciskā darbība, piemēro naudas sodu fiziskajai personai vai valdes loceklim no divdesmit astoņām līdz četrsimt naudas soda vienībām (no 140 līdz 2000 eiro), atņemot valdes loceklim tiesības ieņemt noteiktus amatus komercsabiedrībās uz laiku līdz trim gadiem vai bez tā (viena naudas soda vienība ir 5 eiro).

Saskaņā ar likuma «Par Valsts ieņēmumu dienestu» 22. panta pirmo daļu un Administratīvā procesa likuma 77. pantu un 79. panta pirmo daļu lēmumu par saimnieciskās darbības apturēšanu ir tiesības viena mēneša laikā no tā spēkā stāšanās dienas rakstveidā apstrīdēt VID ģenerāldirektoram, sūdzību iesniedzot VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā.

Ja vēlas atjaunot darbību

Ja nodokļu maksātājs vēlas atjaunot apturēto saimniecisko darbību, tam ir jānovērš visi pārkāpumi, kas bija par pamatu saimnieciskās darbības apturēšanai, un par to jāpaziņo VID.

34.pants nosaka: Ja nodokļu maksātājs ir novērsis visus lēmumā par saimnieciskās darbības apturēšanu minētos pārkāpumus un par to paziņojis, VID pēc pārbaudes veikšanas vienas darbdienas laikā atjauno nodokļu maksātāja saimniecisko darbību. Lēmums par nodokļu maksātāja saimnieciskās darbības atjaunošanu stājas spēkā ar tā pieņemšanas brīdi.

VID vienas darbdienas laikā pēc lēmuma par nodokļu maksātāja saimnieciskās darbības atjaunošanu pieņemšanas veic šādas darbības:

  • nosūta ziņas par nodokļu maksātāja saimnieciskās darbības atjaunošanu Uzņēmumu reģistram, ja atjauno Uzņēmumu reģistra pārziņā esošajā reģistrā ierakstītā nodokļu maksātāja saimniecisko darbību;
  • pieņem lēmumu par aizlieguma atzīmes atcelšanu attiecīgajā kustamas mantas reģistrā vai citā publiskā reģistrā;
  • atjauno VID apturēto speciālo atļauju (licenču) darbību;
  • atsauc saskaņā ar likuma «Par nodokļiem un nodevām» 34.1 panta sestās daļas 4. un 5. punktu iesniegtos pieprasījumus un dotos rīkojumus, tai skaitā: 
  • iesniedz ministrijām, pašvaldībām un citām institūcijām obligāti izpildāmu prasību apturēt nodokļu maksātājam izsniegto speciālo atļauju (licenci) veikt komercdarbību;
  • dod kredītiestādēm vai maksājumu pakalpojumu sniedzējiem rīkojumus par nodokļu maksātāja norēķinu operāciju apturēšanu;)
  • atplombē un noņem aizzīmogojumus nodokļu maksātāja struktūrvienībās un citās saimnieciskās darbības veikšanas vietās, kā arī atceļ citus nodokļu maksātāja saimnieciskās darbības veikšanas ierobežojumus.

Darbību atjauno katrs desmitais komersants

VID dati liecina, ka 2022. gadā pieņemti 507 lēmumi par saimnieciskās darbības atjaunošanu, kas ir 11,23% no visiem nodokļu maksātājiem, kuriem 2022. gadā apturēta saimnieciskā darbība. 

Savukārt 2023. gadā pieņemti 378 lēmumi par saimnieciskās darbības atjaunošanu, kas ir 15,44% no viesiem nodokļu maksātājiem, kuriem 2023. gadā apturēta saimnieciskā darbība.

VID rezumē, ka kopumā salīdzinoši mazs procents nodokļu maksātāju atjauno savu saimniecisko darbību. Tas nozīmē, ka saimnieciskā darbība tiek apturēta mērķtiecīgi un jēgpilni, lai izslēgtu negodprātīgos nodokļu maksātājus no uzņēmējdarbības vides.

Inese Helmane

* Skaidrojums sagatavots sadarbībā ar Valsts ieņēmumu dienestu.

Publicēts žurnāla “Bilance” 2023. gada oktobra (502.) numurā.