0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

PERSONĀLSSOCIĀLĀ AIZSARDZĪBAPlāno noteikt obligāto dokumentu sarakstu, iesniedzot pieteikumu invaliditātes ekspertīzei

Plāno noteikt obligāto dokumentu sarakstu, iesniedzot pieteikumu invaliditātes ekspertīzei

Ir noteikta obligātā nepieciešamā informācija, kas turpmāk būs jānorāda, iesniedzot dokumentus Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijā (VDEĀVK), pretendējot uz invaliditātes ekspertīzi. To paredz ceturtdien, 13. aprīlī, valsts sekretāru sanāksmē izsludinātie “Grozījumi Ministru kabineta noteikumos “Par prognozējamas invaliditātes, invaliditātes un darbspēju zaudējuma noteikšanas kritērijiem, termiņiem un kārtību”. Tie vēl jāsaskaņo ar ministrijām un jāapstiprina valdībā. Grozījumu mērķis ir pilnveidot un uzlabot līdzšinējo invaliditātes noteikšanas kārtību un novērst situācijas, kad VDEĀVK tiek iesniegti nepilnīgi noformēti dokumenti. Tagad cilvēkiem, kas pretendēs uz personas ar invaliditāti statusu obligāti būs jānorāda ziņas par iesniedzēju (vārds, uzvārds, personas kods, dzīvesvietas adrese, valstiskās piederības veids, ja…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus

Ir noteikta obligātā nepieciešamā informācija, kas turpmāk būs jānorāda, iesniedzot dokumentus Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijā (VDEĀVK), pretendējot uz invaliditātes ekspertīzi. To paredz ceturtdien, 13. aprīlī, valsts sekretāru sanāksmē izsludinātie “Grozījumi Ministru kabineta noteikumos “Par prognozējamas invaliditātes, invaliditātes un darbspēju zaudējuma noteikšanas kritērijiem, termiņiem un kārtību”. Tie vēl jāsaskaņo ar ministrijām un jāapstiprina valdībā.

Grozījumu mērķis ir pilnveidot un uzlabot līdzšinējo invaliditātes noteikšanas kārtību un novērst situācijas, kad VDEĀVK tiek iesniegti nepilnīgi noformēti dokumenti. Tagad cilvēkiem, kas pretendēs uz personas ar invaliditāti statusu obligāti būs jānorāda ziņas par iesniedzēju (vārds, uzvārds, personas kods, dzīvesvietas adrese, valstiskās piederības veids, ja nepieciešamas – arī ziņas par Latvijā saņemto uzturēšanās dokumentu), saziņas veids (telefons vai elektroniskā pasta adrese) un vēlamais lēmuma saņemšanas veids (klātienē, pa pastu vai elektroniski). Iedzīvotāji varēs izmantot arī Komisijas mājaslapā (www.vdeavk.gov.lv) ievietoto iesnieguma veidlapas paraugu.

Tāpat grozījumi paredz uzlabot dokumentu apriti starp VDEĀVK, sociālajiem dienestiem un ārstiem. Turpmāk gadījumos, kad būs nepieciešams izvērtēt īpašas kopšanas nepieciešamību, pašvaldību sociālo dienestu sociālie darbinieki vai ergoterapeiti aizpildīs ikdienā veicamo darbību un vides novērtējuma anketu tikai pēc VDEĀVK lūguma, nevis pēc privātpersonu pieprasījuma. Tādējādi tiks novērsta nelietderīga anketu aizpildīšana un mazināts administratīvais slogs sociālajiem dienestiem. Savukārt gadījumos, kad uz īpašas kopšanas nepieciešamības noteikšanu pretendēs persona, kurai ārstējošais psihiatrs būs konstatējis stabilus, ar ārstēšanu nekoriģējamus uzvedības traucējumus, sociālā dienesta vides novērtējums personas dzīvesvietā vairs nebūs nepieciešams, jo psihiatra atzinums būs pietiekams pamats īpašas kopšanas piešķiršanai.

Grozījumos tiek precizēta arī Noteikumu pielikumos minētā medicīniskā informācija, kā arī invaliditātes speciālie cēloņi, lai novērstu tiesību normu nenoteiktību un attiecīgi neprecīzu normu interpretāciju.