0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

E-ŽURNĀLS BILANCEBILANCES RAKSTIStājušies spēkā uzlabotie noteikumi par izdevumu atlīdzināšanu komandējumos

Stājušies spēkā uzlabotie noteikumi par izdevumu atlīdzināšanu komandējumos

Maija Grebenko

Lasītāji jau tika brīdināti par gaidāmajiem grozījumiem Ministru kabineta (MK) 2010. gada 12. oktobra noteikumos Nr. 969 «Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi» (Bilance Nr. 8 (452), 2019. g.). Projekts bija neticami daudzsološs, realitāte izrādījās piezemētāka, tomēr vairākas jaunās normas un papildinājumi ir pietiekami labvēlīgi. Gadiem sekojot līdzi šīs tēmas problemātikai, arvien nav saprotamas divas lietas. Pirmā: kāpēc MK noteikumu nosaukumā (kopš 2010. gada) minēti tikai ar komandējumiem saistīti izdevumi, kaut gan tie regulē arī izdevumu atlīdzināšanu darba braucienos? Būtu pārāk garš nosaukums? Mums ir normatīvie akti ar ievērojami lielāku vārdu skaitu.…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

E-BILANCE par 12 € / mēnesī



ABONĒT


Izmēģini 30 dienas tikai par 1€ vai pērc komplektu esošā abonementa papildināšanai

Jau ir E-BILANCE abonements?

Pieslēdzies

1 komentārs

Pierakstīties
Paziņot par
1 Komentārs
jaunākie
vecāki populārakie
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Maira Gailuma
gai***@gmail.com
3 gadi atpakaļ

Kādas sekas būtu, ja darbiniekam tiek nodrošināta viesnīca un 3 reizes dienā ēdināšana, bet uzņēmums izmaksā mazāk par noteikto, bet vairāk kā 30% no dienas naudas?
Paldies par atbildi jau iepriekš!

Foto: slon_dot_pics from Pexels

Lasītāji jau tika brīdināti par gaidāmajiem grozījumiem Ministru kabineta (MK) 2010. gada 12. oktobra noteikumos Nr. 969 «Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi» (Bilance Nr. 8 (452), 2019. g.). Projekts bija neticami daudzsološs, realitāte izrādījās piezemētāka, tomēr vairākas jaunās normas un papildinājumi ir pietiekami labvēlīgi.

Gadiem sekojot līdzi šīs tēmas problemātikai, arvien nav saprotamas divas lietas. Pirmā: kāpēc MK noteikumu nosaukumā (kopš 2010. gada) minēti tikai ar komandējumiem saistīti izdevumi, kaut gan tie regulē arī izdevumu atlīdzināšanu darba braucienos? Būtu pārāk garš nosaukums? Mums ir normatīvie akti ar ievērojami lielāku vārdu skaitu. Otrā: kāpēc viens un tas pats jēdziens komandējuma gadījumā tiek nosaukts par «dienas naudu», bet darba brauciena gadījumā par «kompensāciju par papildu izdevumiem, kas darba specifikas dēļ rodas ceļā»? Turklāt noteikumu 42. punkts satur precizējumu, ka «kompensācija» tiek izmaksāta komandējuma dienas naudas apmērā! Minēto summu izmaksas ierobežojumi no vienāda nosaukuma nebūt nebūtu cietuši. Savukārt praksē sastopami jautājumi gan par to, kuros noteikumos aprakstīti darba braucieni (nevis komandējumi), kā arī tā sauktajos papildu izdevumos tiek iekļauti visdažādākie izdevumi (nevis tikai kompensācija).

Kas mainīts noteikumos?

Formulējumi, kas saistīti ar progresu

Lietas labad pārlasām noteikumus, pievēršot īpašu uzmanību jauninājumiem.

Noteikumu 2. punktā dota komandējuma definīcija un uzsvars uz to, ka šajā sakarā ir «jākrāj» vadītāja rakstisks rīkojums par nosūtīšanu. Turpmāk šādu rīkojumu drīkstēs izdot ne vien šim mērķim vadītāja pilnvarota persona, bet arī drīkstēs minēto rīkojumu aizstāt ar elektronisko dokumentu, kas nesatur rekvizītu «paraksts», ja to institūcijas informācijas sistēmā vadītāja noteiktajā kārtībā ir apliecinājis (autorizējis) institūcijas vadītājs vai viņa pilnvarota persona.

Tas nozīmē vien to, ka ar minēto punktu nepieciešams papildināt uzņēmuma grāmatvedības politiku.

Pie reizes atgādinu, ka komandējumā drīkst nosūtīt faktiski jebkuru (arī svešu) personu, pamatojot, ka uzņēmumam ir nepieciešami tās pakalpojumi (tulks, jurists, eksperts u.c.), bet darba braucienā var atrasties tikai uzņēmuma darbinieks.

Īpašas prasības darba braucieniem

Ja jūsu uzņēmuma darbinieki atrodas darba braucienos, ieteicams uzmanīgi izpētīt tos noteikumu punktus, kuri attiecas uz darba braucieniem. Tas jums noderēs, lai nesajauktu ar kādu normu, kas attiecas tikai uz komandējumiem (ne visos punktos tas viennozīmīgi redzams). Tie ir: 4., 5., 6., 11., 12., 13., 16., 17., 20. punkts, 25.3., 25.4., 25.5. apakšpunkts un VI nodaļa.

Sēdvietas rezervēšana

Uzņēmuma pārbaudes laikā mēdz atklāties situācijas, kad personai komandējumā rodas izdevumi, kas nav minēti noteikumos, bet bijuši nepieciešami vispārcilvēcisko vērtību kontekstā.

Tādēļ noteikumi papildināti ar pavisam jaunu 8.2.6. a. apakšpunktu, tiesa gan, tas attiecas tikai uz komandējumā esošajām personām. Ja ir iesniegti attiecīgos izdevumus apliecinoši attaisnojuma dokumenti, ar institūcijas vadītāja vai viņa pilnvarotas personas atļauju darbiniekam atlīdzina ceļa (transporta) izdevumus, tajā skaitā par maksas sēdvietas rezervēšanu transportā. Šāda nepieciešamība var rasties, piemēram, gadījumā, kad komandētajai personai ir veselības problēmas un nepieciešama pavadoņa klātbūtne.

Izdevumi par taksometriem

Gandrīz visi komentāri par noteikumu grozījumiem, kas skar taksometru izmantošanu, izskanēja tā, ka taksometru izdevumus drīkst atlīdzināt pilnā apjomā, ja to izmantošanu akceptē institūcijas vadītājs un ir iesniegti attiecīgos izdevumus apliecinoši attaisnojuma dokumenti.

Tomēr var iekulties nepatikšanās, ja grāmatvedis minēto normu nesasaistīs ar noteikumu «vecajiem» punktiem.

Palicis spēkā 8.2.3. punkts, kas ļauj atlīdzināt izdevumus par braukšanu ar kopējās lietošanas transportlīdzekļiem (arī taksometru) līdz lidostai, dzelzceļa stacijai, autoostai, kuģu piestātnei un no tām (arī no dzīvesvietas un atpakaļ), ieskaitot pasažieru apdrošināšanas obligātos maksājumus. Īpaša prasība izdevumiem par braucienu ar taksometru (var atlīdzināt ar institūcijas vadītāja atļauju, ja tie ir bijuši pamatoti).

Palicis spēkā arī 8.9. un 41.8. punkts (attiecas uz komandējumiem un darba braucieniem), kas ļauj atlīdzināt braukšanas izdevumus attiecīgās valsts sabiedriskajā transportā (arī taksometros) — par summu, kas nepārsniedz 30% no visām komandējuma dienām noteiktās dienas naudas kopsummas (ja ir iesniegti attiecīgos izdevumus apliecinoši attaisnojuma dokumenti).

Un tikai 8.10. punktā noteikumu grozījumi ļauj atlīdzināt pilnā apmērā braukšanas faktiskos izdevumus Latvijas Republikas teritorijā sabiedriskajā transportā (arī taksometros), ja tā izmantošana ir bijusi pamatota un ir iesniegti attiecīgos izdevumus apliecinoši attaisnojuma dokumenti). Šis punkts attiecas uz komandējumiem, jo darba braucieniem šāda atļauja jau bija iekļauta 41.1.3. punktā. Tātad tikai Latvijā komandējuma/darba brauciena laikā atļauts atlīdzināt braukšanas izdevumus taksometrā, ja pamatojumu akceptē institūcijas vadītājs un ir iesniegts izdevumu apliecinājums.

Esiet uzmanīgi! Joprojām ir spēkā aizliegums atlīdzināt izdevumus komandētajai personai, ja tā izmanto taksometru, dodoties uz komandējuma vietu un atpakaļ uz pastāvīgo darba (dienesta) vietu (21.1. punkts).

Kas ir bezmaksas uzturēšanās

Noteikumu 13. punkts mazliet paplašināts un precizēts viennozīmīguma dēļ: ja darbiniekam tiek nodrošināta bezmaksas uzturēšanās — viesnīca (naktsmītne) un ēdināšana vismaz trīs reizes dienā (tai skaitā no citas institūcijas finanšu palīdzības līdzekļiem) — vai ja bezmaksas uzturēšanās tiek nodrošināta saskaņā ar Eiropas Savienības normatīvo aktu regulējumu, tad ar institūcijas vadītāja atļauju par katru komandējuma vai darba brauciena dienu viņam izmaksā līdz 30% no komandējuma dienas naudas vai darba brauciena kompensācijas par papildu izdevumiem normas.

Tātad ne brokastis, ne pusdienas (vai abi kopā) netiek uzskatīti par ēdināšanas nodrošinājumu šo noteikumu izpratnē. Ēdināšanai jābūt vismaz trīs reizes dienā, un nav svarīgi, uz kura rēķina to nodrošina.

Savukārt procentuālais ierobežojums nozīmē vien to, ka vadītājs drīkst pieņemt lēmumu par mazāku atlīdzināšanas procentu vai arī vispār nemaksāt dienas naudu/kompensāciju.

Dienas nauda un viesnīcas izdevumi

Sakarā ar to, ka noteikumu grozījumi stājās spēkā 2019. gada 29. novembrī un darbinieki pirms šā datuma varēja būt nosūtīti komandējumā Latvijā, grāmatvedim nāksies par dažām dienām maksāt dienas naudu 6 eiro apmērā, bet, sākot ar 29. novembri, — 8 eiro (tas pats attiecas arī uz darba braucienā esošajām personām).

Arī viesnīcu izmantošanas izdevumi ir krietni palielināti: Rīgā tie varētu būt līdz 120 eiro, bet citviet Latvijā — 60 eiro (attiecas gan uz komandējumiem, gan uz darba braucieniem).

Vienlaikus noteikumu 1. pielikumā patlaban ir norādīts vairāk valstu (bija — 77, tagad — 93) un lielāks dienas naudas un naktsmītnes izdevumu ierobežojums. Arī 2. pielikumā uzrādītas papildus četras valstis (Alžīrija, Kosova, Libāna, Ziemeļmaķedonija).

Izdevumu diennakts normas komandējumiem (darba braucieniem) uz ārvalstīm

Nr. p. k. Valsts vai teritorija Dienas naudas (kompensācijas par papildu izdevumiem) norma (eiro) Viesnīcas maksas norma
valūta summa
1 2 3 4 5
1. Afganistāna 40 eiro 170
2. Albānija 33 eiro 110
3. Alžīrija 40 eiro 110
4. ASV (Ņujorka) 60 ASV dolārs 350
5. ASV (izņemot Ņujorku un Virdžīnas) 60 ASV dolārs 300
6. ASV (Virdžīnas) 40 ASV dolārs 150
7. Andora 50 eiro 150
8. AAE 50 eiro 200
9. Austrālija 50 Austrālijas dolārs 300
10. Austrija 50 eiro 200
11. Azerbaidžāna 40 eiro 150
12. Bahreina 50 eiro 200
13. Baltkrievija 30 eiro 120
14. Beļģija 60 eiro 250
15. Bosnija un Hercegovina 35 eiro 120
16. Brazīlija 50 eiro 220
17. Bulgārija 35 eiro 150
18. Čehija 40 eiro 170
19. Dānija 60 Dānijas krona 1700
20. Dienvidkoreja 52 eiro 190
21. Ēģipte 30 eiro 170
22. Francija 60 eiro 250
23. Gibraltārs 35 Anglijas mārciņa 60
24. Grenlande 46 eiro 170
25. Grieķija 55 eiro 200
26. Gruzija 30 eiro 120
27. Gvatemala 35 eiro 90
28. Horvātija 40 eiro 130
29. Igaunija 40 eiro 120
30. Indija 40 eiro 270
31. Indonēzija 40 eiro 180
32. Irāka 40 eiro 110
33. Irāna 35 eiro 110
34. Islande 65 eiro 250
35. Itālija 60 eiro 300
36. Izraēla 60 eiro 200
37. Īrija 60 eiro 260
38. Japāna 70 eiro 250
39. Jaunzēlande 74 Austrālijas dolārs 280
40. Jemena 50 eiro 200
41. Kanāda 50 Kanādas dolārs 270
42. Katara 50 eiro 200
43. Kazahstāna 30 eiro 160
44. Kenija 40 eiro 150
45. Kipra 46 eiro 170
46. Kirgizstāna 30 eiro 160
47. Kosova 35 eiro 120
48. Krievija (Maskava un Sanktpēterburga) 46 eiro 270
49. Krievija (izņemot Maskavu un Sanktpēterburgu) 35 eiro 190
50. Kuveita 50 eiro 200
51. Ķīna (Pekina, Šanhaja, Šenžeņa, Guanžou, Hanžou) 45 eiro 200
52. Ķīna (Honkonga, Makao) 55 eiro 250
53. Ķīna (izņemot Honkongu, Makao, Pekinu, Šanhaju, Šenžeņu, Guanžou, Hanžou) 35 eiro 180
54. Libērija 50 eiro 100
55. Lielbritānija 65 Anglijas mārciņa 330
56. Lietuva 30 eiro 120
57. Lihtenšteina 60 Šveices franks 280
58. Luksemburga 60 eiro 280
59. Malaizija 40 eiro 180
60. Malta 45 eiro 170
61. Maroka 40 eiro 170
62. Melnkalne 40 eiro 120
63. Moldova 30 eiro 120
64. Monako 50 eiro 170
65. Mongolija 35 eiro 170
66. Nīderlande 60 eiro 220
67. Norvēģija 65 Norvēģijas krona 2000
68. Omāna 50 eiro 200
69. Polija 35 eiro 150
70. Portugāle 50 eiro 200
71. Rumānija 35 eiro 150
72. Sanmarīno 40 eiro 150
73. Saūda Arābija 50 eiro 200
74. Serbija 40 eiro 160
75. Singapūra 50 eiro 150
76. Slovākija 35 eiro 160
77. Slovēnija 35 eiro 130
78. Somija 55 eiro 220
79. Spānija 50 eiro 180
80. Šveice 60 Šveices franks 320
81. Tadžikistāna 40 eiro 160
82. Tunisija 30 eiro 170
83. Turcija 35 eiro 160
84. Turkmenistāna 40 eiro 180
85. Ukraina 35 eiro 200
86. Ungārija 35 eiro 160
87. Uzbekistāna 40 eiro 160
88. Vācija (Hamburga, Minhene, Frankfurte un Berlīne) 50 eiro 220
89. Vācija (izņemot Hamburgu, Minheni, Frankfurti un Berlīni) 50 eiro 180
90. Vjetnama 35 eiro 170
91. Ziemeļmaķedonija 35 eiro 140
92. Zviedrija 50 eiro 260
93. Pārējās valstis 30 eiro 110
  Raksts publicēts žurnāla BILANCE 2020. gada janvāra numurā (Nr. 457).