0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

NODOKĻIUIN piemērošana darījumiem ar personām Krievijas Federācijā

UIN piemērošana darījumiem ar personām Krievijas Federācijā

Pēc VID metodiskā materiāla

Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis metodisko materiālu "Uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošana darījumiem ar personām Krievijas Federācijā", kurā skaidro, kā ieturams uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN) no maksājumiem par precēm un pakalpojumiem, kuri iegādāti no personām Krievijas Federācijā (KF); kā piemērot UIN dividendēm, kuras izmaksā dalībniekam – KF uzņēmumam, un debitoru parādiem, kuri radušies darījumos ar KF uzņēmumiem. VID arī vērš uzmanību, ka nepieciešams sekot līdzi aktuālajai informācijai par sankcijām un ierobežojumiem attiecībā uz darījumiem ar KF juridiskajām un fiziskajām personām. VID norāda, ka UIN, piemērojot 20% likmi, ietur no visiem maksājumiem un dividendēm, ko Latvijas…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Maskava
Foto: Unsplash.com

Valsts ieņēmumu dienests (VID) sagatavojis metodisko materiālu "Uzņēmumu ienākuma nodokļa piemērošana darījumiem ar personām Krievijas Federācijā", kurā skaidro, kā ieturams uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN) no maksājumiem par precēm un pakalpojumiem, kuri iegādāti no personām Krievijas Federācijā (KF); kā piemērot UIN dividendēm, kuras izmaksā dalībniekam – KF uzņēmumam, un debitoru parādiem, kuri radušies darījumos ar KF uzņēmumiem. VID arī vērš uzmanību, ka nepieciešams sekot līdzi aktuālajai informācijai par sankcijām un ierobežojumiem attiecībā uz darījumiem ar KF juridiskajām un fiziskajām personām.

VID norāda, ka UIN, piemērojot 20% likmi, ietur no visiem maksājumiem un dividendēm, ko Latvijas rezidenti vai nerezidentu pastāvīgās pārstāvniecības izmaksā juridiskajām, fiziskajām un citām personām, kuras atrodas, ir izveidotas vai nodibinātas zemu nodokļu vai beznodokļu valstīs vai teritorijās, ieskaitot maksājumus šo personu pārstāvjiem vai maksājumus trešo personu banku kontos un maksājumus, kas veikti savstarpēja norēķinu ieskaita veidā, izņemot maksājumus par preču piegādēm un iegādātajiem Eiropas Savienības (ES) vai Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) publiskās apgrozības vērtspapīriem, ja šīs preces un vērtspapīri tiek iegādāti par tirgus cenām (vērtību).

Ar 2023. gada 1. jūliju zemu nodokļu vai beznodokļu valstu un teritoriju sarakstā ir iekļauta arī KF.

Maksājumi Krievijas uzņēmumiem ir vērtējami kā maksājumi personām, kuras atrodas, ir izveidotas vai nodibinātas zemu nodokļu un beznodokļu valstī. Darījumi ar Krievijas uzņēmumiem ir vērtējami kā darījumi ar saistītajām personām.

Tātad, ja Latvijas komercsabiedrība iegādājas preces no Krievijas uzņēmuma vai EEZ publiskās apgrozības vērtspapīrus un veic maksājumu par precēm (jau ievestām precēm vai tādām, kas vēl tikai tiks ievestas) vai vērtspapīriem, tai nav jāietur UIN no attiecīgā maksājuma ar nosacījumu, ka šīs preces un vērtspapīri tiek iegādāti par tirgus cenām (vērtību). Atbilstošam pamatojumam ir jābūt Latvijas komercsabiedrības rīcībā, t. i., lai pamatotu darījumos piemērotās preču tirgus cenas, komercsabiedrība sagatavo transfertcenu dokumentāciju.

Ja Latvijas komercsabiedrība iegādājas pakalpojumus no Krievijas uzņēmuma un veic samaksu par pakalpojumiem, tad tai izmaksas brīdī ir jāietur UIN pēc 20% likmes no maksājuma summas. Komercsabiedrībai ir arī tiesības pirms maksājuma veikšanas lūgt VID atļauju neieturēt nodokli no šādiem maksājumiem, no kuriem ir ieturams nodoklis, ja to izmaksātājs pamatoti pierāda, ka minētie maksājumi netiek izdarīti, lai samazinātu maksātāja apliekamo ienākumu un nemaksātu vai samazinātu Latvijā maksājamos nodokļus. Iesniegums–pieprasījums par Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 5. panta sestās daļas nepiemērošanu un kārtība, kādā to iesniedz un izvērtē, ir noteikta Ministru kabineta 2017. gada 14. novembra noteikumu Nr. 677 “Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma normu piemērošanas noteikumi” 4. pielikumā un 39.–49. punktā.

Sākot ar 2022. gada 16. maiju, Latvijas un Krievijas nodokļu līguma darbība ir apturēta uz nenoteiktu laiku, pamatojoties uz 2022. gada 12. maija grozījumu likumā “Par Latvijas Republikas valdības un Krievijas Federācijas valdības līgumu par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu attiecībā uz ienākuma un kapitāla nodokļiem un tā Protokolu”. Nav noteikti īpaši pārejas noteikumi, kuros būtu paredzēts, ka visi vai atsevišķi līguma nosacījumi būtu piemērojami kādu konkrētu laika periodu.

Tādējādi Krievijas rezidentu Latvijā gūtam ienākumam un Latvijas rezidentu Krievijā gūtam ienākumam vai ar nodokli apliekamā ienākuma apmēra noteikšanai ir piemērojama Latvijas nodokļu normatīvajos aktos noteiktā nodokļu maksāšanas kārtība un nodokļu likmes.

Attiecībā uz vadības un konsultatīvajiem pakalpojumiem – ar 2022. gada 16. maiju UIN maksātājiem nav iespēju saņemt rezidenta apliecību–iesniegumu nodokļu atvieglojumu piemērošanai un tādējādi piemērot atvieglojumu UIN ieturēšanā no Krievijas uzņēmumam izmaksājamās atlīdzības par vadības un konsultatīvajiem pakalpojumiem. No minētā maksājuma ir ieturams UIN pēc 20 % likmes izmaksas brīdī (Uzņēmumu ienākuma nodokļa likuma 5. panta pirmās daļas 1. punkts).

Lasiet arī: