0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

0,00 EUR

Grozs ir tukšs.

JAUTĀJUMI UN ATBILDESGRĀMATVEDĪBAVai māte var attaisnotajos izdevumos iekļaut meitas studiju kredīta maksājumus?

Vai māte var attaisnotajos izdevumos iekļaut meitas studiju kredīta maksājumus?

Atbild Valsts ieņēmumu dienests

Tuvojas 1. marts, kad varēs sākt iesniegt gada ienākumu deklarācijas. Esam saņēmuši jautājumu, vai māte var savai ienākumu deklarācijai kā attaisnotos izdevumus uzrādīt meitas maksājumus par studiju kredītu? Ko uzrādīt deklarācijā, ja bankas kontā nepietiekamas summas dēļ kārtējā mēneša kredīta summa atvilkta no galvotāja konta, bet vēlāk kredīta ņēmējs galvotājam šo summu atmaksājis? Vai deklarācijā var iekļaut arī studējošā kredītu (sedz izdevumus par dzīvošanu - uzturs, īre u.tml.)? Atbildi sniedz Valsts ieņēmumu dienests (VID). Saskaņā ar Ministru kabineta 2001. gada 31. jūlija noteikumu Nr.336 "Noteikumi par attaisnotajiem izdevumiem par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem"  6.1…


Lai turpinātu lasīt šo rakstu,
nepieciešams iegādāties abonementu

12 € / mēnesī *

Pirmās 30 dienas tikai par 1€

ABONĒT

* Atjaunojas automātiski, vari pārtraukt jebkurā brīdī!

 Jau ir BilancePLZ abonements?
Pieslēdzies

Pierakstīties
Paziņot par
0 Komentāri
Iekļautās atsauksmes
Skatīt visus komentārus
Foto: Pexels.com

Tuvojas 1. marts, kad varēs sākt iesniegt gada ienākumu deklarācijas. Esam saņēmuši jautājumu, vai māte var savai ienākumu deklarācijai kā attaisnotos izdevumus uzrādīt meitas maksājumus par studiju kredītu? Ko uzrādīt deklarācijā, ja bankas kontā nepietiekamas summas dēļ kārtējā mēneša kredīta summa atvilkta no galvotāja konta, bet vēlāk kredīta ņēmējs galvotājam šo summu atmaksājis? Vai deklarācijā var iekļaut arī studējošā kredītu (sedz izdevumus par dzīvošanu - uzturs, īre u.tml.)?

Atbildi sniedz Valsts ieņēmumu dienests (VID).

Saskaņā ar Ministru kabineta 2001. gada 31. jūlija noteikumu Nr.336 "Noteikumi par attaisnotajiem izdevumiem par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem"  6.1 un 6.2 punktu pats studiju kredīta ņēmējs vai ģimenes loceklis, piemēram, māte, kas to atmaksā viņa vietā, visu kredītu deklarē tajā gadā, kad uzsākta kredīta atmaksa (tātad visu summu pievieno attaisnotajiem izdevumiem tajā gadā, kad uzsāk atmaksu).

Tādējādi, ja meita sāka atmaksāt studiju kredītu 2022. gadā, tad attaisnotajos izdevumos to var iekļaut, sniedzot 2022. gada ienākumu deklarāciju. Attaisnoto izdevumu norma gadā ir 600 eiro. Ja šī summa tiek pārsniegta, tad pārsnieguma daļu pārceļ uz nākamajiem gadiem un sedz no nākamo trīs gadu apliekamā ienākuma. Atmaksājamā nodokļa summa nevar pārsniegt taksācijas gada laikā samaksāto nodokli.

Lai gada ienākumu deklarācijā iekļautu studiju kredītu, deklarācijai jāpievieno šādu dokumentu kopijas:

  • kreditēšanas līgums;
  • kredīta atmaksas grafiks;
  • kredīta atmaksas pirmais maksājums. Ja samaksa tika veikta ar bankas starpniecību, tad par samaksu apliecinošu dokumentu kalpo bankas apstiprināts maksātāja konta izraksts, kurā ir norādīta informācija par maksājuma veicēju (vārds, uzvārds, personas kods) un maksājuma mērķis.

Ja, veicot kredīta atmaksas pirmo maksājumu, konkrētajā bankas noteiktā maksājuma dienā meitai nebija kontā vajadzīgās summas, un banka maksājumam nepieciešamo summu automātiski novilka no kredīta galvotāja (ar radniecību nesaistīta persona) konta, bet meita pēc tam šo summu tajā pat mēnesī pārskaitīja galvotājam uz bankas kontu, deklarācijai var pievienot arī šo darījumu apliecinošo dokumentu (maksājuma uzdevumu), kurā ir norādīta informācija par maksājuma summas pārskaitīšanu galvotājam, kā pierādījumu, ka ticis veikts studiju kredīta maksājums.

Izglītības izdevumi neietver to studējoša kredīta maksas daļu, kas paredzēta kā aizdevums dzīvošanas izdevumiem.

Deklarācijā iekļautajiem izdevumiem jābūt izsekojamiem. Ja meita savā 2022. gada deklarācijā ir uzrādījusi visu kredīta summu, bet attaisnoto izdevumu noteiktais limits 600 eiro pārsniedz meitas taksācijas gada apliekamo ienākumu, tad meitas attaisnotajos izdevumos neiekļauto summu savā deklarācijā var iekļaut māte.

Arī jau iesniegtu gada ienākumu deklarāciju drīkst precizēt, piemēram, precizējot taksācijas gada nodokļa aprēķinu. To drīkst darīt triju gadu laikā no deklarācijas iesniegšanas dienas. Tādējādi, mātei ir tiesības iesniegt precizētu gada ienākumu deklarāciju par 2022.gadu, kurā var uzrādīt meitas attaisnotajos izdevumos neiekļauto summu,  pievienojot informāciju par attaisnoto izdevumu summu sadalījumu starp meitu un māti.

Lasiet arī: